وعده های شفافیتی که طهرانچی به آن عمل نکرد ، چرا رئیس دانشگاه آزاد در اجرای طرح خود تعلل می کند؟ خبرنگاران

به گزارش شهر سرگرمی، طرح شفافیت عملکرد مالی دانشگاه آزاد این روز ها به مطالبه عمومی دانشجویان، نمایندگان مجلس و افکار عمومی تبدیل شده است. شفافیتی که باعث شده مسئولان فعلی دانشگاه آزاد با واکنش های منفی مانع از انجام آن شوند.

وعده های شفافیتی که طهرانچی به آن عمل نکرد ، چرا رئیس دانشگاه آزاد در اجرای طرح خود تعلل می کند؟ خبرنگاران

گروه دانشگاه خبرنگاران، طرح شفافیت عملکرد مالی دانشگاه آزاد این روز ها به مطالبه عمومی دانشجویان، کنندگان مجلس و افکار عمومی تبدیل شده است. شفافیتی که باعث شده مسئولان فعلی دانشگاه آزاد با واکنش های منفی مانع از انجام آن شوند.

درست است که این روز ها کنندگان مجلس یازدهم تریبون اصلی مطالبه شفافیت دانشگاه آزاد را به دست گرفتند، اما خوب است بدانیم که طرح شفافیت مالی دانشگاه آزاد قولی بود که رئیس فعلی دانشگاه در سال های ابتدایی که سکان ریاست را به عهده گرفته بود به دانشجویان داد. آقای رئیس حتی یک بازه زمانی را هم مشخص کرده بود که دانشجویان برای مشاهده عملکرد مالی دانشگاه لحظه شماری می کردند.

تاکید ولایتی بر شفافیت مالی در دانشگاه آزاد

علاوه بر رئیس دانشگاه، رئیس هیات امنای دانشگاه و برخی مسئولان نیز این قول را داده بودند که شفافیت مالی دانشگاه آزاد را پیگیری و گزارش عملکرد را منتشر کنند. اولین اظهار نظر علی اکبر ولایتی، رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد نیز در خصوص شفافیت مالی این دانشگاه بود.

ولایتی بر شفافیت مالی و رفع شبهات و ابهامات، از جوابگویی به تحقیق و تفحص از دانشگاه و همچنین تلاش برای اصلاح در دانشگاه آزاد اسلامی سخن گفت و تاکید وی بر این بود که دانشگاه آزاد اسلامی ملک شخصی هیچ کس نیست و هزینه دانشگاه از محل خیریه و هزینه های مردم تأمین شده و ما باید جوابگوی مردم باشیم.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: تمامی کارهای مالی و محاسباتی در دانشگاه آزاد از جمله مراکز، واحدها، استان ها و شهرستان ها باید شفاف باشند و نقطه ابهامی در این زمینه وجود نداشته باشد.

وعده ای که در روز دانشجو به دانشجویان دانشگاه آزاد داده شد

طهرانچی زمانی طرح شفافیت را بیان کرد که با بررسی اسناد مالی دانشگاه آزاد اسلامی پس از دو سال ریاست، به این نتیجه رسیده بود که این دانشگاه با پول و هزینه دانشجویان و مردم اداره می شود و باید مردم بدانند که شهریه ای که برای فرزند خود اختصاص می دهند، در چه مسیری هزینه می شود.

داستان قول های تکراری و وعده های عمل نشده از اینجا آغاز شد که رئیس دانشگاه آزاد سال 97، در مراسم گرامیداشت روز دانشجو، اولین وعده شفافیت را در میان جمع کثیری از دانشجویان این دانشگاه بیان کرد.

طهرانچی معتقد بود که دانشگاه آزاد اسلامی سی و چند سال بر یک روال حرکت کرده و هرگونه شفافیت در آن غیرممکن بوده، برای اولین بار در تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی، یک حسابرس مستقل شرایط عملکرد مالی 120 واحد دانشگاهی را ارزیابی کرده که تا پیش از این هیچ گونه حسابرسی مستقل از دانشگاه آزاد اسلامی نشده بود. در جریان این حسابرسی مشخص شد که اشکالات سیستمی و رفتاری فراوانی در عملکرد واحد های دانشگاهی وجود داشته است.

وی در خصوص شرایط مبهم واحد های استان تهران به دانشجویان گفت که استان تهران یکی از مبهم ترین شرایط های مالی را داشت که بیشتر اشکالات آن سیستمی بود. در واحد های کوچک در استان ها شرایط مالی بهتر بود. پس از انجام حسابرسی ها، جلسات زیادی با حضور ولایتی رئیس هیئت مؤسس و هیأت امنا تشکیل دادیم تا بتوانیم ساختار لازم را برای ایجاد شفافیت در دانشگاه آزاد اسلامی خلق کنیم.

اطلاعات مالی دانشگاه آزاد در بانک ها موجود نیست!

رئیس دانشگاه آزاد عدم وجود اطلاعات مالی را مشکل اصلی این دانشگاه عنوان کرده و می گوید که دانشگاه آزاد اسلامی با چند مشکل در گردش اطلاعات روبرو بود؛ حساب های واحد های دانشگاهی در بانک ها مشخص نبود و سامانه یکپارچه و متمرکز دانشجویی در این دانشگاه وجود نداشت. به همین دلیل اطلاعات کاملی از شرایط واحد های دانشگاهی نداشتیم. در دوره جدید، نظارت بر واحد ها را به صورت جدی در دستور کار قرار دادیم، چرا که معتقد بودیم تا شرایط واحد ها را بررسی نکنیم، نمی توانیم شفاف سازی و نظام مندی را اجرایی کنیم. از امسال تخصیص های مالی واحد های دانشگاهی بر اساس بودجه مصوب سالانه واحد ها صورت می گیرد. با این فرایند، هزینه های فرهنگی، دانشجویی، پژوهشی و… دارای شناسنامه شده و درآمد ها و هزینه کرد ها قابل پیگیری و ارزیابی خواهد بود. برای نظام مند کردن شرایط مالی دانشگاه، منابع واحد ها را در خزانه سازمان مرکزی تجمیع کردیم.

اظهار نظر رئیس دانشگاه آزاد نشان می دهد که شفافیت مالی در این دانشگاه از مطالبات مسئولان دانشگاه نیز به شمار می رود و به گفته وی شفافیت مالی یکی از موضوعاتی است که در دانشگاه آزاد اسلامی دنبال می شود و برای اینکه شعار شفافیت محقق شود، باید جریان مالی دانشگاه را منظم و نظام مند کنیم تا بتوانیم از شرایط آن گزارش تهیه کنیم. همانطور که پس از انجام حسابرسی مستقل، گزارش آن در جلسات هیئت امنای استانی با حضور ائمه جمعه، استانداران و کنندگان وزارتخانه ها، ارائه شد.

گزارش شفافیت دانشگاه آزاد تا سرانجام سال ارائه می شود

رئیس دانشگاه آزاد پس از این که نتایج بررسی های خود را در جمع دانشجویان تشریح کرد، قول انتشار عملکرد مالی این دانشگاه را تا سرانجام سال 97 به دانشجویان داد.

وعده های شفافیت طهرانچی به اینجا ختم نشد. وی با حضور در یک برنامه تلویزیونی نیز گفت که می خواهد عملکرد مالی دانشگاه آزاد را شفاف کند که تکرار این خواسته مطالبه شفافیت را دوچندان کرد؛ اما اظهار نظر هایی که طهرانچی در این برنامه برای عموم مردم بیان کرد، کمی متفاوت تر بود و صراحت بیان برای اجرای شفافیت قدری جدی تر شد که حتی انتقاد از مسئولان قبلی دانشگاه را نیز به همراه داشت.

پول هایی که بدون سند قانونی از حساب دانشگاه جا به جا شده است

طهرانچی درباره علت نبود شفافیت مالی در دوران مدیریت قبلی می گوید: به صراحت می گویم که در آن زمان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نمی دانست چه میزان پول به دانشگاه آزاد اسلامی وارد و چه میزان خارج می شود و حتی نقلی وجود دارد که می گوید وقتی قرار به عقد قرارداد دانشگاه آزاد اسلامی با بانک های طرف شده بود، مسئولان وقت به رئیس یکی از بانک ها گفته بودند که فلان میزان پول نزد این بانک وجود دارد؛ در حالی که سه برابر رقم عنوان شده نزد حساب های این بانک وجود داشته که متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی بوده است. دلیل عدم اطلاع از میزان موجودی دانشگاه آزاد اسلامی این بود که ده ها هزار شماره حساب بانکی به نام افراد مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت که هیچ کدام با یکدیگر پیوستگی نداشتند.

وی افزود: برای اولین بار در دوران ما حسابرسی از دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت و حسابرس مستقل به دانشگاه آزاد اسلامی آمد؛ در حالی که تا پیش از آن، حسابرسی که به حساب ها رسیدگی می کرد، متعلق به خود دانشگاه بود. حتی زمانی که بنده سراغ واحد های خارجی مانند آکسفورد رفتم، سند مالی در این دانشگاه وجود نداشت که مسئولان این واحد به ما ارائه کنند؛ البته مشخص بود که در این دانشگاه چه دانشجویانی تحصیل می کنند؛ اما سند مالی وجود نداشت. با این حال قطعا اسناد مالی این واحد را نیز پیدا خواهیم کرد.

زمانی که از دانشگاه واحد امارات هم بازدید کردیم، متوجه شدیم اسناد مالی قبل از سال 89 وجود ندارد. به عنوان یک فرد علمی که مدیریت می کند، باید دقیق بگویم هنوز در برخی موارد به یقین نرسیده ام؛ اما به هرحال می دانیم که دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطعی از تاریخ کشور و در بحران ها و فتنه ها، از برخی حرکت ها پشتیبانی کرده است؛ البته برای اینکه وارد جزئیات این اتفاقات شویم، لازم است با فرصت بیشتری این مهم را دنبال کنیم. از دورانی که علی اکبر ولایتی به عنوان رئیس هیات امنا منصوب شدند، حسابرس مستقل برای دانشگاه گذاشتند که هر سال حسابرسی را انجام می دهد و این اقدام به مردم این اطمینان را می دهد تا مطمئن باشند مسئولان اموال آن ها را به درستی نگه می دارند.

این مطالبه همچنان به قوت خود باقی بود، سال 98 هم به سرانجام رسید و مجددا هیچ گزارش حسابرسی مالی این دانشگاه برای عموم منتشر نشد. سال 99 نیز با شرایط خاصی آغاز شد، دانشگاه ها با توجه به شیوع کرونا تعطیل شدند و همین مسئله موضوعیت مسائل مالی دانشگاه ها به خصوص دانشگاه آزاد را به حاشیه برد.

چرا طهرانچی از اجرای طرح پیشنهادی خود منصرف شد؟

اما مطرح شدن این مباحث به این دلیل است که همه قول های رئیس دانشگاه آزاد در حد حرف باقی ماند و با گذشت دو سال از این اظهار نظر ها هنوز عملکرد مالی این دانشگاه مانند اسرار نهفته ای است که فقط مسئولان دانشگاه از آن مطلع هستند. همین تاخیر در اقدامات دانشگاه آزاد باعث شد که مجلس شورای اسلامی در پاسخ به مطالبات دانشجویان این دانشگاه طرح نظارت را مطرح کند؛ اما با وجود اصرار های کنندگان، همچنان خبری از بررسی عملکرد مالی و یا شفافیت در این دانشگاه نیست و رئیس دانشگاه پاسخی تا به امروز به افکار عمومی نداده است.

سوالی که اینجا مطرح می شود، که چرا مسئولان دانشگاه آزاد وعده شفافیت مالی را برای افکار عمومی بیان کردند و حالا که باید پاسخی به وعده های خود بدهند، سکوت کردند؟ مشکل کجاست؟ آیا مشکل اصلی، سیستم مالی دانشگاه است یا اینکه مسائل دیگری باعث شده که طهرانچی از اجرای طرحی که خود پیشنهاد داده، منصرف شود؟!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1471

به "وعده های شفافیتی که طهرانچی به آن عمل نکرد ، چرا رئیس دانشگاه آزاد در اجرای طرح خود تعلل می کند؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده های شفافیتی که طهرانچی به آن عمل نکرد ، چرا رئیس دانشگاه آزاد در اجرای طرح خود تعلل می کند؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید