هوای نفس تان را داشته باشید

به گزارش شهر سرگرمی، یک نفس عمیق بکشید و سپس هوا را از ریه ها بیرون دهید اما دم بعدی را که انجام می دهید هوا را تا آنجا که می توانید در ریه ها نگه دارید.

هوای نفس تان را داشته باشید

اگر زمان نگهداری شما به 30ثانیه برسد از ظرفیت تنفسی بسیار خوب و ریه های سالمی برخوردار هستید و یک سلاح قدرتمند زیستی را در مقابله با بیماری کرونا و درگیری احتمالی ریوی ناشی از آن در اختیار دارید.

واقعیت این است که بسکمک از ما به درستی تنفس نمی کنیم و از همه ظرفیت ریوی خود هنگام تنفس بهره نمی بریم. در واقع بی آنکه بدانیم اجازه رشد به توان بالقوه ریه هایمان برای مقابله با هر نوع آسیب ریوی نمی دهیم.

در ادامه پای صحبت های جالب توجه دکتر مجید روانبخش، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و رئیس انجمن فیزیوتراپی خوزستان می نشینیم تا بتوانیم ریه های خود را با انجام تمرین های تنفسی برای مقابله با کرونا آماده کنیم.

خیلی ها تصور می کنند که عمدتا از فیزیوتراپی برای کمک به درمان مسائل اسکلتی عضلانی بهره گرفته می شود اما درگیری بسکمک با بیماری کرونا تاثیرات فیزیوتراپی را در قالب تمرین های تنفسى براى افزایش ظرفیت ریوى بیماران مشخص کرد اما منظور از فیزیوتراپی تنفسی چیست؟

عملکرد تنفسی ما به عنوان یکی از عملکردهای پایه در بدن ما بسیار مهم است. در تمام فعالیت های روزمره ما نفس کشیدن نقش حیاتی دارد. اگر الگوی تنفسی در فردی دچار نقص شود تبعاتی ازجمله کاهش تولید اکسیژن و سوخت وساز بدن و نیز ایجاد مسائلی در سیستم عضلانی-اسکلتی، مغزی و شناختی خواهد داشت. وقتی صحبت از ظرفیت تنفسی و بهبود تنفس می شود یعنی این که با فیزیوتراپی بتوانیم کارایی سیستم تنفسی ازجمله ساختار سیستم تنفس و الگوی تنفس را طوری تغییر دهیم که تنفس را برای ما راحت تر و بهینه تر کند. بسکمک از افراد سالم هستند که شکل نفس کشیدن شان صحیح نیست؛ یعنی تنفس ها به صورت سطحی انجام می شود و هوای کافی نسبت به وزن و حجم توده بدنشان وارد ریه هایشان نمی کنند.

پس انجام تمرین هایی برای افزایش ظرفیت تنفسی برای همه ضرورت دارد، نه فقط برای بیمارانی که مسائل تنفسی پیدا می کنند؟

دقیقا همین طور است. واردنشدن هوای کافی به ریه ها باعث می شود آنها در محدوده کم هوا شکل بگیرند و خیلی دچار بادشدگی نشوند و به تدریج فرد توان تنفس عمیق را از دست می دهد و تنفس کم کم سطحی می شود و تعداد تنفس در دقیقه بالا می رود. این فرایند باعث می شود اتفاقات بیوشیمیایی و دفع بیش ازاندازه دی اکسیدکربن از بدن اتفاق بیفتد و تعادل متابولیسمی بدن به هم بریزد و رگ های بدن، عروق لنفاوی و روده ها دچار انقباض و تنگ شدن عروق و کاهش خونرسانی شود.

آیا این شرایط و اثرات ناشی از آن قابل رفع است؟

درمان این قضیه راحت است و باید دی اکسیدکربن را در بدن کمی نگه داریم که اگر همراه با تنفس عمیق و کاهش نرخ تعداد تنفس در دقیقه باشد و هوا را داخل ریه هایمان نگه داریم به تدریج رفتار بافتی ریه ها عوض می شود و تبادل اکسیژن و دی اکسیدکربن به خوبی انجام می شود. داشتن ظرفیت تنفسی بالا و حفظ این ظرفیت طی فعالیت های روزمره به مقابله با بیماری کرونا هم کمک می کند. افرادی که سالم هستند بهتر است دستگاه تنفسی شان را طوری تقویت کنند که با بروز مسائل تنفسی ناشی از کرونا از پیش بر آن غلبه کنند.

البته بخشی از فیزیوتراپی تنفسی هم در آی سی یوها برای بیمارانی که شرایط تنفسی خوبی ندارند از طریق تکنیک ها و روش های فیزیوتراپی به خروج ترشحات تنفسی از ریه ها و افزایش هواگیری ریه ها کمک می شود.

کدام دسته از مبتلایان به کرونا براى بهبودى کامل و جبران آسیب هاى ریوى به درمان فیزیوتراپی نیاز دارند؟

به نظر من همه ما به فیزیوتراپی نیاز داریم و باید شاخص های سیستم های قلبی، ریوی و عروقی مان را بالا ببریم. افراد سالم تصور می کنند سلامت هستند ولی تحت بررسی مشخص می شود زمان حبس نفس در ریه هایشان پایین است. این یک توانمندی بسیار حیاتی برای ریه های ما محسوب می شود که بعد از یک دم عمیق تا چه اندازه بتوانیم پرهوایی را در ریه هایمان نگه داریم.

تمرین آن هم به این شکل است که ما یک نفس عمیق می کشیم، هوا را از ریه ها بیرون می دهیم و دم بعدی را که انجام می دهیم، هوا را تا جایی که برایمان مقدور است، نگه می داریم که تست بسیار ساده ای است. هیچ کس از نیاز به تمرین ها و فیزیوتراپی تنفسی مبرا نیست. دستگاه تنفسی ما طوری طراحی شده که در بهترین شرایط تنفسی هم جا برای بهترشدن و تنفس بهینه و مطلوب تر وجود دارد.

فیزیوتراپی تنفسی تا چه اندازه می تواند آسیب های ریوی ناشی از کرونای شدید را از بین ببرد؟

علاوه بر عوارضی نظیر تجمع ترشحات ریوی و کاهش متابولیسم تنفسی، اتفاق دیگری هم در دستگاه تنفسی به دنبال ابتلا به کرونا در شدت های بالا می افتد که همان فیبروز یا سفت شدن بافت ارتجاعی ریه هاست. اگر فیزیوتراپی تنفسی را به درستی انجام دهیم، این عارضه کاملا درمان شدنی است.

البته شاید نتوان در مورد فیبروز ریوی به نتیجه مطلوب صددرصد برسیم و ریه بیمار به شرایط اولیه بازشود اما فیزیوتراپی تنفسی می تواند تبعات فیبروز ریه را به حدی کاهش دهد که فرد بتواند به فعالیت های روزمره زندگی اش بازشود.

همچنین زمان طلایی درمان فیبروز در روزهای ابتدایی ترخیص از بیمارستان است تا فیبروز پیش از این که ماندگاری پیدا کند، درمان شود. میزان موفقیت در درمان فیبروز به میزان همکاری بیمار و ارجاع به موقع پزشک بیمار و زمان آغاز فیزیوتراپی تنفسی بستگی دارد.

آیا تمرین ها و فیزیوتراپی تنفسی را باید هر روز انجام داد؟

هیج وقت فیزیوتراپی تنفسی را به تعویق نیندازید. این تمرین ها برای همه افراد سودمند است؛ برای افراد سالم که فکر می کنند هرگز به کرونا مبتلا نمی شوند یا بدون عوارض تنفسی مبتلا شده اند. تقریبا 90درصد افراد از تنفس بهینه ای برخوردار نیستند و بیش از 50درصد افراد دچار قوز پشتی و گردن درد (گردن جلوآمده) هستند که مستقیما روی حجم تنفسی شان تاثیر می گذارد. در حالی که خودشان متوجه نیستند و این مسائل با تمرین های فیزیوتراپی قابل رفع هستند.

انجام این تمرین ها حتی در بدترین بیماران مبتلا به کرونا می تواند موثر باشد. این تمرین ها قابلیت آن را دارند که ظرفیت تنفسی بیمار را در فاز سخت بیماری افزایش دهند. تنفس عمیق و آرام با ماندگاری طولانی باعث می شود ظرفیت ریوی و تبادل اکسیژن و دی اکسیدکربن در ریه های ما به حداکثر برسد و این یعنی سلامت و ایمنی دستگاه تنفسی.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1608

به "هوای نفس تان را داشته باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای نفس تان را داشته باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید