موافقتنامه های پولی به هژمونی دلار لطمه می زند

به گزارش شهر سرگرمی، یک کارشناس امور اقتصادی گفت: موافقتنامه های پولی از یک سو به هژمونی دلار در اقتصاد بین الملل لطمه خواهد زد و از سوی دیگر امکان خروج بخش هایی از اقتصاد ایران از تحریم های شدید را فراهم خواهد ساخت.

موافقتنامه های پولی به هژمونی دلار لطمه می زند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، تحریم ها سال هاست که تنفس برای اقتصاد کشور را سخت کرده و کشور را با مشکلاتی روبرو ساخته است. یکی از راه ها برای مقابله با آن توافقنامه های پولی- بانکی است. به این معنا که کشورها به جای دلار با پول های رایج کشورخود دست به معامله زنند و با این روش به سلطه دلار در دنیا خاتمه دهند.

اسحاق دنیاگیری، معاون اول رئیس جمهور در نوزدهمین اجلاس شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگ های در همین خصوص بهترین راه مقابله با تحریم های غیرقانونی را استفاده از پول های ملی و یا تعریف ارز واحدی دانست که بتواند جایگزین مناسبی برای ارز واسط دلار در روابط تجاری کشورهای منطقه شود.

محمد واعظ، کارشناس مسائل مالی در رابطه با حذف دلار از مراوادات مالی بین المللی به خبرنگار ایبنا گفت: موافقتنامه های پولی دو و چند جانبه برای تسویه های تجاری بابت کشورهای طرف مقابل ایران در کوتاه مدت هزینه های مستقیم یا غیر مستقیم از سوی ایالات متحده آمریکا به همراه دارد، بنابراین انعقاد چنین موافقتنامه هایی وعملیاتی شدن آن ها در بستر همکاری ها و توافقات راهبردی با طرف های مقابل امکان پذیر است.

وی در ادامه گفت: به طور نمونه چنانچه بتوانیم یک زیرمجموعه قابل توجهی از کشورهای همسایه آسیای میانه، چین و روسیه را متقاعد به همکاری های تجاری راهبردی کنیم، آنگاه کلید اصلی انعقاد پیمان های پولی دوجانبه دراختیار ایران قرار خواهد گرفت. در غیر اینصورت یا پیمان های پولی دوجانبه منعقد نخواهد شد و یا عملیاتی نمی شود و چنانچه عملیاتی هم شود در محدوده کوچکی از معاملات به اجرا درخواهد آمد.

این کارشناس مسائل مالی در این رابطه تاکید کرد: روی آوردن به سیاست انعقاد پیمان های پولی دو جانبه برای تسویه تجارت خارج از سامانه دلاری و پایش هایی که در این سامانه مانند U-TURN وجود دارد، مستلزم همکاری های راهبری تجاری است، اما این مسئله چه ضرورتی دارد؟ برای مثال می توانیم با فعال کردن گفت و گوهای تجاری و مالی راهبردی خود با چین و روسیه با توجه به اینکه هم اکنون سامانه پیام رسان مالی CIPS در چین فعال است، یک سامانه پیام رسان مالی دو یا چند جانبه که در آن دو کشور ایران و چین حضور داشته باشند، برپا کنیم.

واعظ در این رابطه یادآور شد: تلاش های فوق درعمل از یک سو به هژمونی دلار در اقتصاد بین الملل لطمه خواهد زد و از سوی دیگر امکان خروج بخش هایی از اقتصاد ایران از تحریم های شدید موجود را فراهم خواهد ساخت. علاوه براینها تامین کننده منافع قابل قبول برای طرف های تجاری کشور خواهد شد و بنیان مستحکمی را در تجارت خارجی برای اقتصاد ایران ایجاد خواهد کرد که روی آن بنیان مستحکم می توان تجارت خارجی به نسبه پایداری را با سایر مناطق مانند منطقه مالی اروپا ایجاد ساخت.

وی اضافه کرد: توضیحات بالا درکل به این معنا است که با توجه به شرایط موجود پیمان های پولی لازم است و حتما باید عملی شود.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1313

به "موافقتنامه های پولی به هژمونی دلار لطمه می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقتنامه های پولی به هژمونی دلار لطمه می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید