مرغ باز هم گران شد؛ قیمت مرغ به 67 هزار تومان رسید

به گزارش شهر سرگرمی، برخلاف قیمت مصوبی که از طریق دولت برای قیمت مرغ اعلام شد، اما باز به دلایل مختلفی از سوی مرغداران، در چند روز گذشته قیمت مرغ با افزایش قیمت نسبت به نرخ مصوب، عرضه شد.

مرغ باز هم گران شد؛ قیمت مرغ به 67 هزار تومان رسید

به گزارش ایلنا، امسال قیمت مصوب مرغ نرخ 59 هزار و 800 تومان بود که پس از مردمی سازی یارانه ها مصوب شده بود و، اما اکنون مدتی است از این قیمت فاصله گرفته است.

بررسی قیمت مرغ در هفته اخیر در بازار شیراز نشان می دهد که نرخ مرغ کشتار روز از 66 هزار و 200 تومان تا 67 هزار تومان به فروش می رسد. این در حالی است که بهای مرغ در دیگر استان ها تا 70 تا 80 هزار تومان هم رسیده است.

از مهر گذشته که قیمت مصوب مرغ 24 هزار و 900 تومان بود حالا قیمت مرغ به بیش از 2 برابر رسیده است و این افزایش قیمت ادامه دارد.

مرغداران می گویند به دلیل اینکه هزینه های تولید مرغ با گران شدن نهاده ها افزایش یافته فروش با نرخ مصوب دولتی برای آن ها به صرفه نیست، آن ها درخواست کرده اند که دولت در نرخ مرغ تجدید نظر کند.

در این خصوص رضا رجحان؛ مدیر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اینکه هیچ کاهشی در جوجه ریزی مرغ نداشته ایم که بخواهد باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت گردد، عنوان می کند: جوجه ریزی به مقدار نیاز است و حتی به استان های همجوار نیز ارسال می گردد و افزایش قیمت مرغ ارتباطی به کاهش جوجه ریزی ندارد.

مرغ تولیدی بیشتر از نیاز استان است

رجحان با اشاره به اینکه روزانه 500 تن مرغ کشتار روز در استان تولید و عرضه می گردد، بیان می کند: این مقدار نشان می دهد که ما مسئله ای نداریم و مصرف و نیاز استان ما روزانه بین 350 تا 400 تن مرغ است و مابقی به صنایع و استان های همجوار ارسال می گردد.

وی تاکید می کند که تولید ما کفاف نیاز استان را می دهد و حتی استان های دیگر را هم پوشش می دهد.

رجحان با اشاره به اینکه بر اساس عرضه و تقاضا نرخ تعیین مرغ به 59 هزار و 800 تومان اعلام شده است، خاطرنشان می کند: این در حالی است که قیمت تمام شده مرغ به دلیل افزایش قیمتی که نهاده و مصارف مرغ داشته است بیشتر شده است و اینکه بخواهیم مرغ با قیمت قبل باشد همخوانی ندارد.

قیمت تمام شده مرغ زنده 45 هزار تومان است

مدیر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم جهادکشاورزی فارس می گوید: قیمت تمام شده در حال حاضر 45 هزار تومان برای مرغ زنده است که بر این اساس باید قیمت مرغ بین 65 تا 67 هزار تومان باشد، اما سیاست بر این است که همچنان بر اساس قیمت مصوبه قبل باشد.

به گفته رجحان در این شرایط تولید کنندگان حاضر به فروش زیر قیمت تمام شده نیستند و همین موضوع باعث افزایش قیمت مرغ شده است.

برخی از افزایش قیمت ها زیاده خواهی تولید کننده است

رجحان همچنین بخشی از افزایش قیمت مرغ را مربوط به زیاد خواهی تولیدکننده ها می داند و ابراز می کند: در جلسه ای که با حضور کشتارگاه های مرغ برگزار گشت از آن ها خواستیم از مقدار سود خودشان بزنند تا قیمت مرغ بر اساس قیمت مصوب تطابق داشته باشد و انجام شد.

وی ادامه می دهد:، اما باز می بینم که عده ای از این موضوع تخطئی می کنند که در این زمینه افراد و کشتارگاه های خاطی به تعزیرات معرفی می شوند و برای آن ها پرونده تشکیل می گردد.

مدیر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم جهاد کشاورزی فارس عنوان می کند: عرضه مرغ بیشتر از قیمت مصوب به تعزیرات معرفی می گردد و در این زمینه دو کشتارگاه به تعزیرات معرفی گشت و در این خصوص سیستم نظارتی وجود دارد کما اینکه باید این حقیقت را هم در نظر بگیریم که قیمت تمام شده مرغ افزایش داشته است.

با پرونده های گران فروشی مرغ برخورد جدی می گردد

در این رابطه مدیرکل تعزیرات حکومتی فارس می گوید: زمانی که مجازات برای متخلفی باشد طبیعی است که اگر آن مجازات به مقدار کافی نباشد ریسک تخلف را برای فرد متخلف بالا می برد و نمی تواند پیشگیری کند.

غلامرضا سالاری عنوان می کند: سران سه قوه اخیراً درباره افزایش اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی نظری را اعلام کردند و در حالی که قبلاً جریمه تخلفات 2 تا 5 برابر بود که با پیگیری وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در حال حاضر جریمه تخلفات 10 تا 25 برابر رسیده است و بر اساس این مصوبه می توانم بگویم که جرایم و مجازات ها پیشگیری کننده است.

وی در رابطه با پرونده افزایش قیمت مرغ نیز می گوید: در حالی که نظارت بر این موضوع بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است که هر پرونده ای که سازمان جهاد کشاورزی در این حوزه به تعزیرات بدهد با اشد مجازات با متخلفان چه در کشتارگاه ها و چه در بخش اصناف برخورد می گردد.

سالاری با یادآوری این مطلب که وظیفه سازمان تعزیرات رسیدگی به تخلفات است و نظارت بر اساس نوع تخلف به دستگاه های مسئول برمی گردد، عنوان می کند: در این زمینه با توجه به اینکه قانون به خوبی پیشگیری کننده است می توان گفت نسبت به مجازات هایی که برای متخلفان در نظر می گیریم نسبت به پیشگیری و جلوگیری از وقوع دوباره تخلفات امیدوار باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مهر 1401 بروزرسانی: 21 مهر 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2101

به "مرغ باز هم گران شد؛ قیمت مرغ به 67 هزار تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرغ باز هم گران شد؛ قیمت مرغ به 67 هزار تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید