عصبی ها این ویتامین را مصرف کنند

به گزارش شهر سرگرمی، ویتامین های خانواده B در حفظ سلامت روان نقش دارند. به این دلیل که به طور مستقیم روی عملکرد سیستم عصبی تاثیر دارند. این تاثیر ناشی از کنترل و انتقال پیام های عصبی است؛ به همین دلیل کمبود آن می تواند زمینه ساز بروز اختلالات مختلف عصبی - روانی باشد.

عصبی ها این ویتامین را مصرف کنند

این هیجان و تلاش باعث شده تا برای کسب آرامش، سرصبح یا شب ها موقع خواب، یک عدد قرص نمی دانم چند میلی گرم از یک نوع آرامبخش را خورده و صبح را شروع کنیم یا شب را به صبح گره بزنیم اما می شود با تغذیه مناسب، از این اضطراب و استرس کم کرد. یکی از این راهکارها، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B است. از طرفی یکی از راه های کنترل و کاهش وزن، دریافت اندازه کافی ویتامین B است.

شاید یکی از دغدغه های بسکمک از ما، کاهش و کنترل وزن باشد. اتفاقی که در کنار عارضه اضطراب و استرس، باری اضافه را بر ما تحمیل می کند. بررسی ها نشان می دهد در افراد دارای اضافه وزن، دریافت اندازه کافی ویتامین B می تواند به کاهش و کنترل وزن کمک کند. ویتامین های این خانواده روی تقسیم سلولی و متابولیسم نقش عمده ای دارند. استفاده از خوراکی های حاوی ویتامین های خانواده B می تواند باعث حفظ سلامت پوست و ماهیچه شود.

این ویتامین ها را می توان ویتامین های درمانگر - بیماری زا دانست؛ درمانگر از این جهت که مصرف آن ها باعث از بین رفتن بسکمک از عوارض شده و بیماری زا به این دلیل که کمبود آن زمینه ساز بروز بسکمک از بیماری هاست. با این همه تاثیر، بعید به نظر می رسد هیچ یک از ما علاقه ای به حذف خوراکی های حاوی ویتامین های خانواده B از برنامه غذایی مان داشته باشم.

اعصاب و B

ویتامین های خانواده B در حفظ سلامت روان نقش دارند. به این دلیل که به طور مستقیم روی عملکرد سیستم عصبی تاثیر دارند. این تاثیر ناشی از کنترل و انتقال پیام های عصبی است؛ به همین دلیل کمبود آن می تواند زمینه ساز بروز اختلالات مختلف عصبی - روانی باشد. بهتر است مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین در زمان تغییر فصل، افزایش یابد؛ به این دلیل که با تغییر فصل برخی مسائل مانند اختلال های اضطرابی یا افسردگی در افراد افزایش می یابد؛ اگرچه بسکمک از ویژگی های این خانواده مشترک است، اما هر کدام از ویتامین ها، خاصیت ویژه ای دارند که بهتر است با آن ها بیشتر آشنا شویم.

تیامین: این همان ویتامین B 1 است. کمک به متابولیسم پروتئین ها، چربی ها و هیدرات های کربن، کنترل عملکرد سیستم عصبی، دستگاه گردش خون، ماهیچه ها و کمک به رشد بچه ها از جمله ویژگی های این ویتامین است.

ریبوفلاوین: جایگاه بعدی به ویتامین B 2 اختصاص دارد. شاخص ترین تاثیر این ویتامین تاثیر روی عملکرد غده تیروئید و تنظیم متابولیسم بدن است؛ بنابراین مصرف آن به افراد دارای مسائل غده تیروئید و یا افرادی که به دلیل اختلال در متابولسیم، دچار اضافه وزن هستند، توصیه می شود.

نیاسین: این همان ویتامین B 6 است. این ویتامین زمانی بیشترین تاثیر را در بدن دارد که مصرف آن با دریافت کافی ویتامین B 2 همراه شود. به این ترتیب می تواند عملکرد غده تیروئید را بهبود بخشد. این ویتامین به عنوان فاکتور تحمل گلوکز شناخته شده است. به همین دلیل زمانی که قندخون بالا می رود، این ویتامین برای تنظیم اندازه آن ترشح می شود.

ویتامین B 5: اسیدپانتوتنیک نام دیگر این ویتامین است. بدن ما برای تحمل گرسنگی در رژیم های لاغری به آن نیاز جدی دارد؛ بنابراین اگر تصمیم به کاهش وزن دارید، ابتدا اندازه این ویتامین را در بدن محک بزنید. دلیل این اثر، تاثیر ویتامین B 5 در سوزاندن چربی های اضافی ذخیره شده در بدن است. عملکرد صحیح غده فوق کلیه نیز تحت تاثیر اسیدپانتوتنیک است.

ویتامین B 6: این ویتامین را به نام پیریدوکسین هم می شناسند. عملکرد بهتر دستگاه گوارش به وجود این ویتامین بستگی دارد؛ به این دلیل که با کمک روی به هضم بهتر غذا کمک می کند. پیریدوکسین همچنین باعث تنظیم عملکرد غده تیروئید، ساخت و ترشح هورمون های تیروئیدی و تنظیم متابولیسم می شود.

ویتامین B 9: خانم ها نام این ویتامین را خوب می دانند؛ اسیدفولیک. اغلب خانم ها، در دوره های مختلف زندگی از کپسول های این ویتامین به عنوان مکمل استفاده کرده اند. این ویتامین نه تن ها باعث حفظ سلامت خانم ها می شود بلکه به سلامت جنین آن ها نیز کمک می کند. به این ترتیب که مصرف این ویتامین باعث تشکیل و تکامل لوله عصبی جنین شده و در حفظ سلامت نخاع جنین نقش دارد.

ویتامین B 12: کوبالامین نام دیگر این ویتامین است. شاخص ترین تاثیر این ویتامین روی دستگاه عصبی و گردش خون است. پس از سن 50 سالگی بدن به این ویتامین بیشتر نیاز دارد. کمبود آن باعث کم خونی، آسیب به اعصاب و اختلال در حافظه می شود.

کمبود آن چه می کند؟

همه می دانیم که کمبود ترکیبات مهم شامل انواع ویتامین ها، مواد معدنی و... باعث بروز مسائلی در بدن شده و از ایجاد اختلال های جزیی تا ابتلا به بیماری های جدی را شامل می شود. با توجه به اثرات فراوان این خانواده، کمبود ویتامین B می تواند زمینه ساز ابتلا به مسائل مختلف شود.

خستگی مفرط: این همان حالتی است که باعث می شود توان بلند شدن از جا را برای انجام کار های مختلف نداشته باشیم و یا به کندی کار ها را انجام دهیم. این یعنی اینکه اندازه ویتامین B بدن ما کاهش یافته و یا شاید اصلا تمام شده باشد! این مساله برای افرادی که فعالیت فکری یا فیزیکی دارند، بیشتر اتفاق افتاده و باید از مواد غذایی حاوی ویتامین B بیشتر استفاده کنند.

استرس و افسردگی: اشاره کردیم که مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین های خانواده B با تغییر فصل باید افزایش یابد. یکی از این دلایل جلوگیری از ابتلا یا عود علائم اضطرابی، استرس و افسردگی است. این حالت ها به ویژه با کمبود ویتامین B 1 بیشتر دیده می شود. اگرچه کمبود این ویتامین تنها دلیل و عامل ایجاد حالت های اضطرابی، افسردگی و عصبانیت نیست، اما کمبود آن زمینه ساز بروز این مسائل است؛ به همین دلیل برای درمان این مسائل معمولا مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین ها و یا مکمل های حاوی آن ها توصیه می شود.

بیماری پا های کج: این بیماری که به طور خاص در اثر کمبود ویتامین B 1 ایجاد می شود، همان بیماری بری بری است. این مشکل با علائمی مانند گیجی، احساس خستگی، ناتوانی در راه رفتن، اِدم، کم اشت هایی و مسائل قلبی دیده می شود.

اختلال در تیروئید: یکی از عوامل تاثیرگذار در عملکرد غده تیروئید، ویتامین های خانواده B است. این ویتامین ها در ترشح هورمون های غده تیروئید نقش موثری دارند. به همین دلیل کمبود آن مسائلی را در عملکرد این غده ایجاد می کند.

انبار B

خوراکی هایی مانند انواع لبنیات به ویژه شیر، جگر، قلوه، مرغ، تخم مرغ، لوبیا، نان سبوس دار، سبزی های پهن برگ مانند اسفناج، انواع ماهی به ویژه سالمون و ساردین، سویا، انواع آجیل به ویژه آجیل های خام، انواع کلم، خیار، میوه های خشک، انواع مرکبات به ویژه پرتقال و نارنگی شاخص ترین منبع ویتامین B یا بهتر بگوییم خانواده B هستند.

منبع: صدآنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 7 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1402 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2186

به "عصبی ها این ویتامین را مصرف کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصبی ها این ویتامین را مصرف کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید