جزئیات افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا بالای 30 درصد

به گزارش شهر سرگرمی، آنطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت در سال آینده افزایش حقوق کارکنان پلکانی و احتمالا از 10 تا بالای 30 درصد خواهد بود.

جزئیات افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا بالای 30 درصد

به گزارش ایسنا، در بخشنامه بودجه سال 1401 دستگاه های دولتی مکلف شدند مقدار افزایش حقوق کارکنان را به طور میانه 10 درصد در نظر بگیرند که اعلام این مقدار با توجه به شرایط تورمی با واکنش هایی از جمله برخی کنندگان مجلس همراه بود.

اما این که جریان افزایش حقوق کارکنان در سال آینده به چه صورتی است، در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از میرکاظمی - رئیس سازمان برنامه و بودجه مورد سوال قرار گرفت و وی در پاسخ به ایسنا توضیحاتی ارائه کرد.

نمی شود بخاطر کارکنان تمام مردم در سختی باشند

میرکاظمی با بیان این که در سال آینده افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام خواهد شد، اظهار کرد: بر این اساس تلاش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده، ولی حقوق های پایین ممکن است تا بالای 30 درصد نیز افزایش یابد، اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته اند کمترین درصد رشد را خواهند داشت، بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

وی با اشاره به این که در حال حاضر در یک چرخه منفی حقوق قرار گرفته ایم، یادآور شد: اکنون به طور مرتب تورم ایجاد می شود و در پی آن حقوق ها افزایش پیدا می کنند که برای تامین منابع آن خلق پول شده و در پی این جریان با افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی تورم رشد می کند به عبارتی 20 درصد افزایش حقوق برای کارکنان اعمال می کنیم، ولی تورم برای عموم مردم ایجاد می شود. دولت به سمتی حرکت خواهد کرد که خلق پول صورت نگرفته و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بهم ریختگی بالایی در شرایط حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته اند که افزایش بالای حقوق را برای برخی کارکنان ایجاد می کند، اما مثلا جوان تحصیلکرده ای که تازه وارد سیستم می شود حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

در بودجه 1401 از منابع صندوق استفاده نخواهد شد

اما در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر استفاده دولت در بودجه سال جاری و بودجه سال 1401 از منابع صندوق توسعه ملی توضیح داد: ما به هیچ عنوان برنامه ای برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده نخواهیم داشت و به سمت خلق پول نمی رویم حتی این موضوع را در بخشنامه نیز تاکید کرده ایم. استفاده دولت از منابع صندوق توسعه ملی بودجه ای نخواهد بود مگر برای پیشرانی اقتصاد و پروژه های بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت در توسعه کشور.

میرکاظمی با بیان این که در بودجه سال جاری از منابع صندوق توسعه ملی استفاده شده است یادآور شد: این نیز براساس مصوبه قانون بودجه و مجوز صادره از مازاد 20 درصد بوده که در نیمه اول سال استفاده شد و احتمالا در نیمه دوم سال نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این که نگاه دولت قبل این بود که همانطور که پول وارد صندوق می شود در فشار های اقتصادی و تنگنا ها نیز از آن استفاده کند، اظهار کرد: بر این اساس برداشت هایی از منابع صندوق اجرا شده که در برخی موارد مانند مهار آب های مرزی اقدام پسندیده بود، ولی در مواردی براساس ضروریات دولت اجرا شده که تا حد ممکن سعی می شود اینگونه از منابع صندوق استفاده نکنیم هر چند منابعی که با مجوز رهبری برداشت شده به صورت تسهیلات است و باید بعد از بررسی و محاسبات اجرا شده به صندوق بازشود.

منبع: فرارو
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1805

به "جزئیات افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا بالای 30 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا بالای 30 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید