سال جاری سال کلون های سکیرو است؛ از فانتوم بلید زیرو تا ووکونگ

به گزارش شهر سرگرمی، بازی های سولزلایک (Soulslike) زیادی وجود دارند که از بسیاری از آثار استودیوی فرام سافتور (FromSoftware) برگرفته شده اند. بازی هایی مانند Star Wars Jedi: Fallen Order از قالب این سبک و کاوش به سبک مترویدوانیا استفاده نموده و یک مکانیک متمایز سکیرو (Sekiro: Shadows Die Twice) را به خوبی بهره برده است. با این حال، با وجود محبوبیت آثار این چنینی، به نظر می رسد که آثار کمی از سکیرو الهام گرفته اند. هرچند بسیاری از هواداران بازی های فرام سافتور و بعلاوه کسانی که به سادگی از یک بازی ویدیویی خوش ساخت با مکانیک های نبرد مجذوب نماینده قدردانی می نمایند، تمایل دارند از آن به عنوان یک شاهکار یاد نمایند.

سال جاری سال کلون های سکیرو است؛ از فانتوم بلید زیرو تا ووکونگ

بنابراین شاید بهتر باشد که برای کلون های سکیرو عبارت سکیرولایک (Sekirolike) را به کار ببریم.البته مهم است که آنچه که سکیرو را از بقیه جدا می نماید، معین کنید. این بازی تاکید ویژه ای بر مکانیک پری (Parry) و سرعت در ریتم مبارزه خود دارد. بازی های دارک سولز در کنار بلادبورن و الدن رینگ، به بازیکنان برای یک پری به موقع پاداش می دهند. البته بازیکنان در این آثار معمولا زمانی برای نفس کشیدن و فرصتی برای ضربه زدن با آسیب زیاد پیدا می نمایند، اما سکیرو مکانیک پوسچر (Posture) را نیز ارائه می نماید.

پوسچر توانایی مقاومت در برابر ضربه است. حمله و پری کردن، نوار پوسچر دشمن را پر می نماید و پر کردن کامل آن به بازیکن فرصتی می دهد تا یک ضربه مرگبار را انجام دهد. هر چه سلامت دشمن پایین تر باشد، پوسچر او کندتر بازسازی می گردد. سکیرو مکانیک پری را ایجاد و آن را محبوب نکرد، اما بسیاری از گیمر ها به این بازی به عنوان نمونه ای از برترین حالت آن نگاه می نمایند.

قبل از انتشار بازی های نوی مانند استلار بلید (Stellar Blade) و ناین سولز (Nine Sols)، بازی های نه چندان زیادی از سکیرو الهام گرفتند، در حالی که سولزلایک های نو همچنان ظاهر می شوند. یکی از دلایل این موضوع می تواند زمان و بودجه فراوان ساخت چنین آثاری باشد که بتوانند از نظر گیم پلی و مبارزات در سطح سکیرو باشند. هرچند بسیاری از گیمر ها در نهایت به سکیرو برمی گردند، زیرا یافتن تجربه ای مشابه سخت است، اما با تعداد زیادی از بازی های آینده، کسانی که در پی اثری مشابه سکیرو هستند، ممکن است احتیاجی به صبر بیشتر نداشته باشند.

بازی هایی که قطعا مانند Sekiro هستند؛ استلار بلید و ناین سولز

هنگامی که استلار بلید عرضه شد، بازی نیر: آتوماتا (Nier: Automata) و بایونتا (Bayonetta) اولین آثاری بودند که به عنوان منبع الهام این اثر معرفی شدند. با وجود آن، این بازی تمرکز زیادی روی مکانیک پری خود دارد. البته بازیکنان سکیرو ممکن است کمی برای سازگار شدن با بازی و دکمه های آن احتیاج به زمان داشته باشند. هرچند جاخالی دادن، پری کردن و حرکت، وزن متفاوتی در استلار بلید دارند، با این حال، بسیاری از گیمر ها موافق هستند که نفوذ سکیرو در این بازی وجود دارد. استلار بلید حتی شامل مکانیکی شبیه به پوسچر به نام بالانس (Balance) نیز می گردد، اگرچه در زمینه هایی مانند درختان مهارت و روش های اضافی برای تنظیم مبارزات مطابق میل بازیکن فرق دارد.

بازی ناین سولز از چند جهت فرق دارد و سبک هنری دوبعدی و ویژگی های پلتفرمینگ دارد. صرف نظر از این، توسعه دهنده بازی، Red Candle Games، این بازی را با الهام از سکیرو ساخته است. مبارزات ناین سولز مبتنی بر دیفلکت (Deflect) است و دشمنان به میزان کافی بر بازیکن فشار می آورند تا او را مجبور به دیفلکت مداوم نمایند. دیفلکت نوعی پری است و در ناین سولز به بازیکنان این امکان را می دهد که انرژی چی را برای استفاده در حملات شارژ شده به جای داشتن یک نوارپوسچر برای حفظ کردن، ذخیره نمایند.

بازی هایی که بر پری کردن متمرکز هستند؛ فانتوم بلید زیرو و Where Winds Meet

بازی Where Winds Meet از ژانر ووشیا (Wuxia) الهام گرفته است که آزادی بالایی را در انتخاب سلاح و رویکرد مبارزه ارائه می دهد، اگرچه به نظر می رسد ضد حمله در آن نقشی اساسی دارد. در هر ویدیوی گیم پلی منتشر شده از بازی تا به امروز، شخصیت اصلی بازی به سرعت در حال مقابله با حملات دشمن است. استودیوی اوراستون (Everstone) با ویژگی های مختلفی که میخواهد در Where Winds Meet بگنجاند، بلندپروازانه به نظر می رسد. بازی دارای یک دنیا باز زیبا در کنار روایتی است که گفته می گردد تحت تاثیر انتخاب بازیکن قرار گرفته است. بازی Where Winds Meet برای اکران در امسال در نظر گرفته شده است.

فانتوم زیرو بلید نیز یکی دیگر از آثار متمرکز بر پری است. مبارزه در تریلر اصلی این بازی بیش از حد خوب به نظر می رسیدند و بسیاری اصرار داشتند که این مبارزات از قبل برنامه ریزی شده است اما هرچه هواداران ویدیوهای بیشتری از بازی تماشاد، این اثر بیشتر کیفیت خود را نشان داد. با توجه به این ویدیوها تنوع زیادی در انیمیشن های مبارزات وجود دارد. البته استودیوی S-Game ظاهرا علاقه ای ندارد که بازی را در دسته آثار سولزبورن قرار دهد و آن را اثری شامل اکشن سنتی ترکیبی مبتنی بر عناصر قدیمی می داند که در عین حال از طراحی نقشه مشابه بازی های سری سولز استفاده می نماید.

البته به نظر می رسد که فانتوم بلید زیرو اشتراکات زیادی با مجموعه اساسینز کرید (Assassins Creed) و بازی گوست آو سوشیما (Ghost of Tsushima) دارد، اما این بدان معنا نیست که هیچ شباهتی با سکیرو ندارد. در فانتوم بلید زیرو، بازیکنان و دشمنان نوعی پوسچر دارند که هنگام گارد گرفتن تخلیه می گردد. زدن ضربات متوالی این گارد را می شکند و هدف را کاملا آسیب پذیر می گذارد. بعلاوه انجام یک جاخالی یا پری عالی می تواند بازیکنان را با یک ضد حمله به نام Ghoststep پاداش دهد.

بازی هایی که ممکن است میراث سکیرو را ادامه دهند؛ ووکونگ و بالاد آو آنتارا

بازی Black Myth: Wukong گیمر ها را به چند علت هیجان زده نموده است. کسانی که یک داستان خوب را دوست دارند، از تماشا یک بازی ویدیویی داستان با بودجه کلان به رمان سفر به غرب که پیروز ترین داستان افسانه ای در تاریخ چین به شمار می آید، جذب بازی شده اند، در حالی که بعضی دیگر برای سیستم مبارزه در انتظار بازی هستند. به نظر می رسد که سیستم مبارزه در ووکونگ تا حدودی با سکیرو فرق دارد. این بازی تاکید زیادی بر چابکی دارد و در حالی که گهگاه نشان می دهد که شخصیت اصلی در حال بلاک کردن یک حمله است، اما ظاهرا این سیستم اصلی بازی نیست و همانطور که گفته شد، به نظر می رسد که تاکید بر سبک بازی تهاجمی است که در سکیرو تا حد زیادی شاهد آن هستیم.

بعلاوه بازی بالاد آو آنتارا (Ballad of Antara) وجود دارد که گیمر ها منتظر تماشا ویدیوهای بیشتر از آن هستند. هرچند با توجه به چیزی که از بازی دیده و شنیده ایم، گارد گرفتن در برابر حملات دشمن اهمیت زیادی دارد. در تریلر معرفی بازی، مبارزات پویا و سنگین به نظر می رسند و ظاهرا بازی به گیم پلی تهاجمی و گارد گرفتن های مداوم پاداش می دهد. در نتیجه برای کسانی که در پی چیزی نزدیک تر به سکیرو نسبت به سری سولز هستند، به نظر می رسد در این بازی بیشتر از اینکه جاخالی بدهید، باید در برابر حملات دشمن دفاع کنید.

البته انتشار بعضی از این بازی ها شاید بیشتر از آنچه انتظار می رود طول بکشد و زمانی که منتشر شوند، حتی ممکن است به سری سولز یا چیزی کاملا متفاوت شبیه شوند. هرچند مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، زیرا به نظر می رسد تعداد زیادی بازی اکشن جالب در دست ساخت هستند.

منبع: Destructoid

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 تیر 1403 بروزرسانی: 10 تیر 1403 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2263

به "سال جاری سال کلون های سکیرو است؛ از فانتوم بلید زیرو تا ووکونگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری سال کلون های سکیرو است؛ از فانتوم بلید زیرو تا ووکونگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید