شرایط پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود

به گزارش شهر سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، شرایط پیرامون توافق هسته ای برجام در چند ماه آینده را پیچیده توصیف کرد.

شرایط پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود

گروسی در مصاحبه با وبگاه شبکه خبری بلومبرگ گفته تحقیقات بین المللی در مورد فعالیت های هسته ای ایران ممکن است سال ها ادامه داشته باشند.

او در ادامه با بیان ادعاهای اثبات نشده گفت حتی در صورت شفاف سازی تهران درباره منشا ذرات اورانیوم کشف شده در سال گذشته در چند سایت اعلام نشده نمی توان گفت که کار تیم بازرسی او در ایران به انتها رسیده است.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ نوشته کوشش های دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای از بین بردن برجام به شکست منجر شد، اما دولت های ایران و آمریکا هر دو اعلام نموده اند خواهان حفظ توافق هستند. دولت جو بایدن گفته میخواهد آمریکا را به برجام بازگرداند اما از ایران خواسته که نخست اقدامات جبرانی اش پس از خروج آمریکا از برجام را به عقب برگرداند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: چند ماه آینده شرایط پیچیده خواهد بود. آنها باید در یک سطح سیاسی بالاتر، توافق نظر داشته باشند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی روز گذشته (دوشنبه) گفته بود ایران غنی سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2M را در سایت نطنز شروع نموده است.

آژانس در این گزارش به اعضای این نهاد بین المللی نوشته است: روز 7 مارس، آژانس اتمی تأیید کرد که… ایران ایران تزریق UF6 به سومین آبشار شامل 174 دستگاه سانتریفیوژ IR-2m را شروع نموده است.

در ادامه این گزارش آمده است: چهارمین آبشار سانتریفیوژی نصب شده اما هنوز UF6 طبیعی به آن تزریق نشده است؛ نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m هنوز شروع نشده است.

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون رئیس سازمان انرژی اتمی حدود یک ماه پیش گفته بود ایران در کمتر از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m در نطنز نصب خواهد نمود.

وی روز 9 بهمن ماه در پاسخ به سوالی درباره نصب سانتریفیوژهای IR2m در نطنز براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی گفت: الان آمار دقیق را ندارم ولی با قاطعیت می گویم قبل از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m را نصب شده خواهیم داشت. تعدادی از ماشین ها را باید فراوری می کردیم و همزمان در حال فراوری و نصب این ماشین ها هستیم. قبل از سه ماه هزار ماشین را مستقر خواهیم کرد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشورهای اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران و آژانس اخیراً تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

آذرماه سال جاری نیز مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب و پس از تصویب آن در هیأت وزیران، جمهوری اسلامی هفته گذشته قصد خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراتر از پادمان را در نامه ای به آژانس خبر داد.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1500

به "شرایط پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید