ورود بیش از دو میلیون نفر به بورس پس از ریزش

به گزارش شهر سرگرمی، 25 درصد از افت بازار سهام از سقف تاریخی و 2 میلیون واحدی آن جبران شده است. با همه اینها اما همچنان تبعات ریزش اخیر وجود دارد.

ورود بیش از دو میلیون نفر به بورس پس از ریزش

به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشجو ، بازار سهام در بیستم آذرماه 99، شاخص یک میلیون و 211 هزار واحدی را به عنوان مقاومت خود شناسایی کرد و از همان روز استارت بازگشت خود را زد و تا روز گذشته 293 هزار واحد رشد را به ثبت رسانده است. این بدین معنی است که 25 درصد از افت بازار سهام از سقف تاریخی و 2 میلیون واحدی آن جبران شده است. با همه اینها اما همچنان تبعات ریزش اخیر وجود دارد. یکی از تبعات ریزش اخیر، ضرر سهامداران در سطح فردی بود که باوجود رشدهای اخیر نیز همچنان به نقطه سربه سر مناسب دست پیدا نکرده اند.

اما درصورت نگاه کلان و بلندمدت به بازار سهام، اصلی ترین تبعات ریزش اخیر را (لازم به توضیح است اشتباه های دولت و سیاستگذاران در جهش حباب بازار و ریزش سنگین آن به دلیل تکرار مکررات وجود ندارد) می توان کاهش اعتماد عمومی به سیاستگذار، کاهش اعتماد به بورس، افت 40 درصدی مشارکت در عرضه های اولیه، درنهایت خروج 30 هزار و 400 میلیارد پول حقیقی دانست. کاهش اعتماد عمومی به سیاستگذار به حدی است که عموم آنها به هیچ گونه تحلیل تکنیکال، بنیادی و ارزشی از سهام ها و کلیت بازار اعتقاد نداشته و مشخصا دست دولت و حقوقی ها را در بالا و پایین رفتن قیمت ها دخیل می دانند، بنابراین اشتباهات سیاستگذاران نه تنها منجربه خروج پس اندازها و منابع مالی مردم از بازار شده است، بلکه باتوجه به آمارهای مرورشده، احتمالا این محرومیت برای مدت مدیدی ادامه پیدا خواهد کرد.

تجربه های سال های اخیر نشان می دهند در عمده موارد پس از یک دوره رکود مجددا با پیدایش شرایط مشابه آنچه گفته شد، سیل نقدینگی ناپایدار به سمت بازار سرمایه سرازیر و قصه قدیمی تکرار شود. باوجود افزایش 100 درصدی میانگین ارزش معاملات آذرماه در مقایسه با آبان و همچنین بازگشت برخی پول های حقیقی به بازار (خالص بازگشت پول حقیقی در 20 روز کاری اخیر مثبت بوده است) احتمال رونق دریافت مجدد بازار سهام وجود دارد، این درحالی است که باوجود پیش بینی ها از رکود سنگین بر بازار مسکن و همچنین نبود چشم انداز بالا برای قیمت دلار طی ماه های آینده و در عین حال روشن بودن موتور نقدینگی و تورم، احتمال تکرار تجربه های تلخی مثل مرداد 92 و مرداد 99 وجود دارد.

ورود 2/2 میلیون نفر به بورس پس از سقوط

با وجود اینکه از 19 مرداد ماه سال جاری بورس ایران فرایند اصلاحی خود را آغاز کرده و یکی از بزرگ ترین اصلاح های تاریخی بورس کشور رقم خورده، اما بررسی تعداد ثبت نامی ها در سامانه سجام نشان می دهد طی ماه های شهریور، مهر و آبان ماه 99 در مجموع دو میلیون و 219 هزار و 718 نفر در سامانه سجام ثبت نام کرده اند. در درشتی این رقم همین قدر کافی است بدانیم این تعداد معادل 75 درصد کل ثبت نامی های سجام در 12 ماهه سال 98 است و به این معنی است که هنوز هم با وجود از دست رفتن چمشگیر سرمایه مادی حدود 15 میلیون سرمایه گذار در بورس و مهم تر از آن با وجود از بین رفتن اعتماد عمومی به سیاستگذار، اما هنوز اقبال عمومی به بورس بسیار قوی است و پول های پرقدرت، بورس را همچنان جذاب می بینند. موضوعی که سیاستگذاری درست برای فعالیت بازار سرمایه را می طلبد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1345

به "ورود بیش از دو میلیون نفر به بورس پس از ریزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود بیش از دو میلیون نفر به بورس پس از ریزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید