وام ازدواج در سال آینده چقدر شد؟

به گزارش شهر سرگرمی، روز گذشته در حالی لایحه بودجه 1402 به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد که خبری از ردیف بودجه وام ازدواج نبود.

وام ازدواج در سال آینده چقدر شد؟

به گزارش تجارت نیوز، جزئیات مبلغ وام ازدواج سال 1402 را در ادامه بخوانید.

دولت برای کنترل تورم پیشنهاد محدودیت در سقف تسهیلات تکلیفی داده است. تبصره 16 لایحه بودجه 1402 که دیروز منتشر شد، سقفی برای تسهیلات تکلیفی تعیین نموده که برابر با 200 همت (هزار میلیارد تومان) است. این در حالی است که برای مثال در لایحه بودجه سال قبل، هیچ سقفی جز این که این تسهیلات می تواند از صد در صد سپرده های قرض الحسنه و 50 درصد سپرده های جاری تأمین شوند، تعیین نشده بود. در لایحه سال 1401 به طور خاص در تبصره تسهیلا تکلیفی از برنامه کنترل تورم و رشد نقدینگی و ترازنامه بانک ها سخن به میان آمده است.

وام های تکلیفی معمولاً با نرخ بهره پایین تر از نرخ مصوب، ذیل قوانین حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (وام ازدواج و فرزندآوری)، ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، قوانین مربوط به ایثارگران، جهش فراوری مسکن، جهش فراوری دانش بنیان و تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می شوند.

لایحه بودجه سال 1402 به وسیله رئیس جمهور تقدیم مجلس شد. بودجه ای با رشد 46 درصدی که بسیاری درباره تحقق عایدی های آن تردید جدی دارند.

اما یکی از نکات مهمی که همه ساله در لایحه بودجه ذکر می گردد، مبلغ وام ازدواج زوجین است که سال جاری از لایحه بودجه حذف شده است. اما دلیل چیست؟ آیا قرار است وام ازدواج به صورت کامل حذف گردد؟

پاسخ این سوال را وزیر ورزش و جوانان اعلام نموده و گفته در بودجه 1402 مبلغ وام ازدواج افزایش قابل توجهی داشته است، اما چون هنوز بودجه نهایی نشده، باید منتظر اعلام مبلغ وام ازدواج بمانیم.

وام ازدواج 300 میلیون می گردد؟

این در حالی است که مبلغ وام ازدواج باید در لایحه بودجه باشد. به عبارتی دولت مبلغ پیشنهادی خود را در بودجه عنوان و مجلس آن را آنالیز و تصویب کند. اما از سال گذشته این روند تغییر نموده است. به نحوی که دولت دو سال است مبلغ وام ازدواج را در بودجه اعلام نمی نماید و این مساله را به آنالیز لایحه بودجه موکول می نماید.

سال گذشته هم رقم وام ازدواج در لایحه بودجه حذف شد و پس از آن، مبلغ وام ازدواج اعلام شد.

مبلغ وام ازدواج سال 1401 برای زوج های زیر 23 و 25 سال نفری 150 میلیون تومان بود که در مجموع می توانستند وام 300 میلیونی دریافت نمایند.

وام اردواج برای دیگر افراد 120 میلیون تومان بود که زوجین می توانستند در مجموع 240 میلیون تومان وام ازدواج دریافت نمایند. حالا وزیر ورزش وعده داده که مبلغ وام ازدواج افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

انتظار می رود که با این وعده وزیر ورزش، مبلغ وام ازدواج برای همه سنین حداقل به نفری 150 میلیون تومان برسد و همه زوجین بتوانند وام 300 میلیونی را دریافت نمایند.

اما هنوز نمی توان پیش بینی کرد که مبلغ وام ازدواج دختران زیر 23 و پسران زیر 25 سال چقدر است. اما قطعا مبلغ وام این افراد هم هم باید حدود 20 تا 30 میلیون تومان بیشتر گردد. اما برای تعیین شدن مبلغ وام ازدواج باید منتظر نظر دولت و مجلس ماند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 دی 1401 بروزرسانی: 25 دی 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2143

به "وام ازدواج در سال آینده چقدر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ازدواج در سال آینده چقدر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید