فایده سند ملی تجسمی چیست؟

به گزارش شهر سرگرمی، فرآیند و مرجع تدوین سند ملی هنرهای تجسمی چندی پیش تصویب شد و تدوین آن در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلامی قرار گرفت؛ اما نه تنها هنوز مفاد این سند تعیین نیست، بلکه برنامه ها و اینکه قرار است تعیینا چه کمکی به هنرهای تجسمی کشور و هنرمندان آن کند نیز تعیینا اعلام نشده است.

فایده سند ملی تجسمی چیست؟

به گزارش خبرنگاران، بر اساس این ماده واحده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است سند ملی هنرهای تجسمی را با رعایت چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ تدوین کند. در متن آن هم آمده است، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است در راستای اجرای اقدام ملی 14 ذیل راهبرد کلان 9 نقشه مهندسی فرهنگی کشور و با توجه به مفاد بند 2 شق (الف) ماده واحده وظایف و ترکیب اعضای ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور (مصوب جلسه 748 مورخ 1393/03/27) سند ملی هنرهای تجسمی را با رعایت چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ تدوین کند.

به همین دلیل هادی مظفری ـ مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی ـ درباره سند ملی هنرهای تجسمی و اینکه اصلا قرار است چه کمکی به این حوزه و فعالانش کند، به خبرنگاران توضیح داد: در برنامه هایی که برای افق 20 ساله کشور ترسیم شده است، شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه های خود قرار داده که سند و چشم اندازه هنر را در بخش های مختلف مشخص کند؛ که این مهم در حوزه های موسیقی، نمایش و سینما اجرا شده و اخیراً با دستور معاون اول رئیس جمهوری برنامه ریزی و تدوین سند ملی تجسمی نیز در دست دستور کار قرار گرفته که هنوز جلسات آن شروع نشده و گفت وگوها به بعد موکول شده است .

او اظهار کرد که ما نیز سعی می کنیم که در جریان تدوین سند ملی تجسمی از این فرصت استفاده کنیم و نقطه نظرات صنف ها و انجمن های هنری را برای تدوین سند قابل قبول در نظر بگیریم.

مظفری همچنین در پاسخ به این پرسش که سند ملی هنرهای تجسمی در چه زمینه هایی قرار است تدوین شود، اعلام نمود: این سند قرار است به موصوعاتی همچون خلق اثر، شرایط هنرمندان، اقتصاد و بازار هنر و ... بپردازد. همان طور که از اسم آن بر می آید سند ملی هنرهای تجسمی قرار است که چشم انداز آینده این هنر را در کشور ترسیم کند و به همین خاطر هم برای ما مهم است که از حضور تمام صاحب نظرانی که در این موضوع کار پژوهشی انجام داده اند و سابقه در این زمینه را دارند، کمک بگیریم. به همین دلیل نظرات تمام صنف های هنری را خواهیم خواست در کنار آنها این کار را انجام می دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1121

به "فایده سند ملی تجسمی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایده سند ملی تجسمی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید