نقشه مناطق تحت کنترل گروهها در یمن، شریکی که سر شریک خود را بُرید

به گزارش شهر سرگرمی، خبرنگاران-گروه بین الملل: جنوب یمن پس از تسلط نیروهای موسوم به شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات بر مناطق مختلف عدن شاهد تحولات جدیدی است. پس از درگیری هایی که چهارشنبه گذشته آغاز شد و به تسلط نیروهای شورای انتقالی مورد حمایت امارات بر عدن ظرف چهار روز منجر شد، اختلافات ریاض و ابوظبی علنی شد و مقامات وابسته به کابینه عبد ربه منصور هادی به امارات حمله کردند و بعضی از آنها از جمله احمد المیسری وزیر کشور این کابینه از سکوت عربستان در قبال این اقدام نیروهای اماراتی انتقاد کرد.

نقشه مناطق تحت کنترل گروهها در یمن، شریکی که سر شریک خود را بُرید

وی گفت: عربستان در قبال آنچه طی چهار روز گذشته علیه ما رخ داد سکوت کرد و شریک ما سرمان را گوش به گوش برید. سکوت ریاست جمهوری یمن در قبال تحولات یمن مشکوک بود و پیروز نبود. ما به شکست اذعان می کنیم و به امارات به خاطر غلبه بر ما تبریک می گوییم اما این نبرد آخر نخواهد بود. 400 نفربرزرهی امارات در جنگ مشارکت کرد و ما با سلاح سبک با آنها جنگیدیم.

مقامات وابسته به کابینه عبد ربه منصور هادی بر این باورند که امارات از زمان ورود به عدن در 2015 در راستای تضعیف این کابینه حرکت نموده است.

یاسین التمیمی تحلیلگر سیاسی دنیا عرب به الجزیره گفت: جنگ در عدن نمایانگر طرح زودهنگام امارات است تا ثمره کوششهای خود در ایجاد معادله نظامی در عدن و برخی استانهای جنوبی را بچیند. از زوایه دیگر این به طرز تفکر محمد بن زاید مربوط می گردد که خواست با برهم زدن اوضاع تفاوت میان اوضاع قبل و پس از عقب نشینی امارات را نشان دهد. عربستان بزرگترین بازنده تحولات جنوب یمن است و این در شرایطی است که زیر ضربات سنگین حوثی ها واقع شده است و اوضاع منطقه خطرناک است.

شورای انتقالی کیست؟

آنچه به مقاومت جنوب یمن موسوم است دارای دو شاخه سیاسی و نظامی است. شاخه سیاسی آن همان شورای انتقالی جنوب به ریاست عیدروس الزبیدی است که در سال 2017 با حمایت امارات تشکیل شده است و شاخه نظامی آن به نیروهای کمربند امنیتی موسوم است که شامل تشکیلات مسلحی است که از سوی امارات در مارس 2016 ایجاد شده اند و شمار زیادی نیرو دارد که امارات اقدام به تجهیز و آموزش آنها نموده است.

سیطره شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات بر عدن و کنار زدن دولت عبد ربه منصور از گردونه و بیرون کردن آن، موازنه نظامی را تا حدود زیادی در یمن به ویژه در استانهای جنوبی برهم زد. نقشه مناطق تحت کنترل و نفوذ گروههای در یمن طی روزهای گذشته شاهد تحول اساسی شد.

مناطق تحت کنترل گروههای کدام است؟

شبکه الجزیره با اشاره به تحولات عدن و تسلط نیروهای وابسته به امارات به مناطق تحت کنترل طرفهای درگیر در یمن پرداخته است.

مآرب: مناطق صرواح و حریب القرامیش در غرب این استان تحت کنترل ارتش و کمیته های مردمی یمن است و بقیه آن تحت کنترل نیروهای وابسته به سعودی هاست.

استانهای شبوه، الجوف و البیضاء: در استان شبوه هم نیروهای وابسته به امارات و هم نیروهای وابسته به سعودی ها حضور دارند. در استان الجوف نیز مناطق در شرق، مرکز و جنوب تحت کنترل نیروهای وابسته به سعودی هاست و بخش هایی هم از استان البیضاء تحت کنترل نیروهای وابسته به سعودی هاست.

أبین: در این استان هم نیروهای کمربند امنیتی مورد حمایت امارات و هم نیروهای وابسته به سعودی ها هر دو حضور دارند.

لحج: در این استان هم نیروهای وابسته به سعودی و امارات قرار دارند.

المهرة: به طور کامل تحت کنترل نیروهای وابسته به سعودی هاست و نظامیان سعودی روز به روز در حالی که ساکنان این استان با آنها مخالفند حضور خود را در این استان بیشتر نموده اند.

الضالع: بخش اعظم آن در کنترل نیروهای وابسته به سعودی هاست و نیروهای کمربند امنیتی وابسته به امارات هم هستند. این استان زادگاه عیدروس الزبیدی رئیس موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن است. مناطق دمت، قعطبه، جبن، الحشا در کنترل ارتش و کمیته های مردمی یمن است.

حضرموت: در این استان هم نیروهای وابسته به امارات و هم نیروهای وابسته به سعودی ها حضور دارند.

تعز: منطقه الحوبان و اطراف آن در این استان تحت کنترل نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن است و بقیه مناطق تحت کنترل نیروهای وابسته به سعودی هاست.

أرخبیل سقطری: این استان تحت کنترل نیروهای وابسته به سعودی هاست اما نظامیان اماراتی هم در آن هستند.

الحدیدة: بخش اعظم آن تحت کنترل نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن است به غیر مناطقی از جنوب آن که تحت کنترل نیروهای وابسته با سعودی ها و نیروهای طارق فرزند رئیس جمهور سابق یمن هستند که عبد ربه منصور هادی را به رسمیت نمی شناسند اما وابسته به امارات هستند.

مناطق تحت کنترل ارتش و کمیته های مردمی یمن: استان صنعا، صعده، إب، عمران، ذمار، ریمه، الحدیده، المحویت و حجه تحت کنترل ارتش و کمیته های مردمی یمن است.

سرانجام ماه عسل عربستان و امارات در یمن

جیمز فاروئل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره، درباره ارتباط تحولات شهر عدن گفت: به نظر من ماه عسل بین عربستان و امارات در یمن تمام شده است و این شرایط، کوشش های آنها در مبارزه با حوثی ها را تضعیف خواهد نمود. اماراتی ها در دیدگاه خود در برابر آنچه در یمن رخ می دهد، بازنگری نموده اند. ائتلاف به فرماندهی عربستان، راستا مشخصی برای پیروزی ندارد. نزدیک شدن امارات و ایران، تهدیدی برای بقای این ائتلاف در یمن است و می تواند به تقویت موقعیت تهران در منطقه یاری کند.

تحولات عدن نشانه ناتوانی سعودی هاست

هشام جابر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره، در پاسخ به این سوال که آیا تحولات عدن با همدستی عربستان و امارات صورت می گیرد؟ گفت: نه فکر نمی کنم چنین تصوری درست باشد، زیرا آنچه رخ می دهد به سود سعودی ها نیست. اگر چنین تصوری درست باشد، به معنای حماقت سعودی ها خواهد بود. به نظر من، تحولات عدن نشانه ناتوانی سعودیهاست. آن ها نخستین بار تصمیم عاقلانه ای گرفتند و از افراد مسلح خود در عدن خواستند تسلیم شوند، زیرا فهمیدند که توازن قدرت در این شهر به سود آن ها نیست. اگر این افراد مسلح تسلیم نمی شدند، جنگ خیابانی طولانی مدت در عدن رخ می داد.

وی اضافه کرد: امارات 90 هزار شبه نظامی در جنوب عدن دارد که تسلیحات خوبی در اختیار دارند، در حالی که گروهی که عربستان از آن حمایت می نماید 15 هزار نیرو بیشتر ندارد و ضعیف است. تردیدی نیست که بازنده اصلی تحولات عدن، عربستان است. امارات به این نتیجه رسیده است جنگ در یمن بی فایده است و راهبردی را برای خروج از این کشور اجرا می نماید. شاید سعودی ها به دنبال سازش با امارات هستند تا بتوانند بر برخی استان های جنوب یمن مانند حضرموت و شبوه تسلط داشته باشند. اما مسئله در عدن یعنی مرکز جنوب یمن به سود امارات سرانجام یافته است. آنچه در عدن رخ داد، تیر خلاص به دولت منصور هادی بود. کار ائتلاف سعودی در یمن تمام است.

هشام جابر اضافه کرد: منطق می گوید عربستان باید به دنبال راهبردی برای خروج از یمن با حداقل خسارت باشد. نمی گویم جنگ یمن یا نبردها در جنوب یمن تمام شد، بلکه آنچه در عدن رخ داد، فصل جدیدی از جنگ در یمن است. بدون شک آنچه در عدن رخ داد به سود حوثی هاست. حوثی ها شورای انتقالی را به رسمیت شناختند و تاکید کردند امکان کوشش برای یافتن راه چاره برای بحران یمن ایجاد شده است. عربستان باید در سیاست های باخته خود بازنگری کند. بزرگترین ناکامی عربستان جنگ یمن است که پس از چهار سال جنگ به نتیجه ای نرسیده است.

وی اضافه کرد: سعودی ها باید با صراحت از اماراتی ها سوال نمایند که چرا راهبرد خروج از یمن را در پیش گرفته اند و چرا کانال های تماس با ایران برقرار کردند؟ تکیه سعودی ها به آمریکا بی نتیجه بود و سعودی ها باید از دور باطل که جز شکست برای آن ها نتیجه ای ندارد، خارج شوند. سعودی ها می توانند در سیاست های خود در منطقه بازنگری نمایند که نخستین گام آن باید در یمن باشد و دومین گام را هم باید در برابر ایران بردارند. به ویژه که تهران دست خود را به طرف ریاض دراز کرد. سعودی ها باید سیاست فرار به جلو را که نتیجه ای برای آن ها نداشته است، کنار بگذارند. سعودی ها در این صورت می توانند باقی مانده اعتبار، منافع و ثروت خود را حفظ نمایند.

دیگر ائتلافی در کار نیست و عربستان و امارات دو برنامه کاملا جداگانه با یکدیگر دارند

عمر عیاصره روزنامه نگار اردنی درباره درگیریها در عدن به الجزیره گفت: بحران واقعی کشمکش بین عربستان و امارات است. در برابر آنچه در یمن رخ می دهد، دیگر نمی توان از عبارت ائتلاف استفاده کرد، زیرا دیگر ائتلافی وجود ندارد. عربستان و امارات دو برنامه کاملا جداگانه با یکدیگر دارند. هر چند که تاکنون شاهد درگیری لفظی و رسانه ای بین ریاض و ابوظبی نبوده ایم. پس از این درگیریها، همچنین دیگر نمی توانیم از دولت قانونی سخن بگوییم. به اعتقاد من، عربستان پس از متحمل شدن تلفات و خسارت های سنگین، در یمن باخت. به اعتقاد من، امارات در این جنگ برنده شد، زیرا توانست جنوب یمن را به کنترل خود درآورد و توانست سعودیها، دولت منصور هادی و اعضای حزب اصلاح را از عدن بیرون کند. نباید واقعیت ها در یمن را نادیده گرفت.

عیاصره اضافه کرد: نمی توان به اقدامات ائتلاف در ویران کردن یمن و ایجاد گروه های شبه نظامی در این کشور بی توجهی کرد. تا چند روز دیگر، چیزی از دولت قانونی در یمن نخواهیم شنید. تحولات جدیدی در صحنه یمن ایجاد شده است که بزرگترین بازنده آن عربستان است. شورای انتقالی جنوب در یمن، با اجازه امارات عمل می نماید. شورای انتقالی هم اکنون 30 تا 90 هزار جنگجو دارد که امارات تامین اقتصادی آنها را برعهده گرفته است. نباید واقعیت ها را وارونه جلوه داد. امارات پس از چهار سال کوشش برای شکست دادن انصارلله، موضع خود را تغییر داد. امارات چرخش بزرگی در روابط خود با ایرانیها و انصارالله داشته است. ابوظبی برنامه های خاص خود را در یمن به دور از ریاض پیگیری می نماید. امارات در حال ایجاد شرایط متفاوت در جنوب یمن به سود خود بود. عربستان در حال ارزیابی توازن قدرت در عدن است. عربستان نمی تواند با صراحت امارات را محکوم کند، زیرا تنها متحد باقی مانده برای ریاض است. عربستان به امارات اجازه داد تا بخش های مهمی از یمن را در کنترل خود درآورد و اکنون سکوت نموده است.

وی خاطر نشان کرد: عربستان درک می نماید که ائتلاف در یمن سقوط نموده است. عربستان نتوانست بحران یمن را با درایت و درست مدیریت کند و با وجود هزینه های سنگین در یمن، بزرگترین بازنده در این جنگ است. تفکر راهبردی عربستان بسیار ضعیف است. سعودیها به شدت در یمن در تنگنا قرار گرفته اند. سوال بزرگ آن است که سعودیها چگونه خود را از باتلاق شکست ها در یمن خارج خواهند کرد؟ شورای انتقالی کنترل عدن را در دست گرفته است. دیگر نمی توان از وجود اتاق مشترک عملیات بین عربستان و امارات سخن گفت. عربستان به دنبال راهی است تا راهی برای خروج از بن بست در یمن پیدا کند که آبرویش حفظ گردد و کمترین خسارت ها را برای آن به همراه داشته باشد. انصارلله متغیر مهمی در معادلات یمن هستند که نمی توان آنها را نادیده گرفت. در جنوب یمن هم اماراتی ها توسط عوامل نیابتی خود، به بازیگر اصلی تبدیل شدند.

اما آنچه درباره تحولات عدن می توان گفت این است که امارات آخرین میخ را بر تابوت آنچه عربستان مشروعیت عبد ربه منصور هادی می خواند، زد. در واقع آنچه از ریاست عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری مانده بود با حذف نیروهایش از عدن که آن را پس از فرار به عنوان پایتخت موقت برگزیده بود، برباد رفت. سکوت مرگباری بر عبد ربه منصور هادی سایه افکنده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 210

به "نقشه مناطق تحت کنترل گروهها در یمن، شریکی که سر شریک خود را بُرید" امتیاز دهید

3 کاربر به "نقشه مناطق تحت کنترل گروهها در یمن، شریکی که سر شریک خود را بُرید" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه مناطق تحت کنترل گروهها در یمن، شریکی که سر شریک خود را بُرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید