قله های تورمی در نقشه ایران

به گزارش شهر سرگرمی، داده های مرکز آمار درباره تورم استان ها نشان می دهد، در شرایط کرونایی تورم استان های محروم و با درآمد کم، از استان های دیگر پیشی گرفته است. تورم در استان های ایلام، لرستان و خراسان جنوبی در 12 ماه منتهی به فروردین 99 بالاترین سطح را به ثبت رسانده است. در تورم نقطه به نقطه نیز دو استان هرمزگان و ایلام، بیشترین رشد قیمت را نسبت به ماه مشابه سال قبل ثبت کرده اند. نکته دیگر اینکه در گزارش مرکز آمار ایران، بین گروه های کالاهای اساسی، حمل و نقل با ثبت تورم سالانه 5/ 46 درصدی بالاترین تورم را در بین کالاها رقم زده است.

قله های تورمی در نقشه ایران

به گزارش دنیای اقتصاد، بررسی گزارش مرکز آمار درباره شاخص قیمت مصرف کننده استان ها در فروردین ماه سال جاری نشان می دهد چه در ماه گذشته و چه در بازه یک ساله، مناطق محروم پای ثابت استان هایی بوده اند که بالاترین تورم ها را تجربه کرده اند. با بررسی نرخ تورم دوازده ماهه مشخص می شود سه استان ایلام، لرستان و خراسان جنوبی در یک سال منتهی به فروردین 99 بالاترین رشد شاخص قیمت مصرف کننده را داشته اند. در سه استان صدرنشین در شاخص تورم نقطه به نقطه نیز دو استان محروم یعنی ایلام و هرمزگان دیده می شود. استان هایی که علاوه بر سطح درآمدی پایین از نرخ بالای بیکاری نیز رنج می برند. حال با افزایش سطح تورم، مشخص می شود در سال گذشته فشار مضاعفی به این خانوارها وارد شده است. در بین گروه های کالایی نیز، گروه حمل و نقل، با ثبت رشد 5/ 46 درصدی بالاترین تورم سالانه را به ثبت رسانده و ارتباطات نیز با تورم سالانه 9/ 12 درصدی گروهی بود که کمترین میزان افزایش قیمت را تجربه کرده است.

صدرنشینان تورم ماهانه

اطلاعات مرکز آمار نشان می دهد، شاخص کل قیمت مصرف کننده برای خانوارهای کشور نسبت به قیمت های ثابت سال 1395 به 8/ 204 رسیده است. در بین استان های کشور دو استان به طور مشترک بیشترین تورم ماهانه نسبت به اسفند 98 را به ثبت رسانده اند. استان کردستان و کهگیلویه و بویراحمد هر کدام با 8/ 3 درصد افزایش شاخص مصرف کننده نسبت به اسفند سال قبل، بیشترین مقدار افزایش قیمت کالاها را در اولین ماه سال 99 تجربه کرده اند. نکته جالب اینجاست که شاخص کل قیمت مصرف کننده برای هر دو استان 2/ 209 است که نشان می دهد از سال 95 به طور کلی قیمت ها در هر دو استان به یک میزان افزایش یافته است و رفتار قیمتی کالاها در این دو استان شبیه به یکدیگر است. در رشد ماهانه قیمت ها، استان خراسان جنوبی با به ثبت رساندن شاخص، 2/ 219 و رشد ماهانه قیمت ها به مقدار 7/ 3 درصد، بعد از دو استان مذکور از بیشترین تورم ماهانه برخوردار بوده است. باید به این نکته توجه داشت که استان هایی که به عنوان استان هایی با بیشترین تورم ماهانه ذکر شد، هیچ کدام از استان های با درآمد بالا درکشور نیستند و در ایام شیوع ویروس کرونا که بسیاری از افراد یا درآمدشان کاهش پیدا کرده یا حتی شغل های خود را از دست داده اند، افزایش قیمت ها می تواند به مردم ساکن این استان ها فشار مضاعفی وارد کند.

استان های با تورم پایین

در ایامی که تقاضای موثر کاهش پیدا کرده است، در کدام استان ها این موضوع توانسته است سطح تورم را پایین نگه دارد؟ در میان تمامی استان های کشور، آذربایجان غربی با افزایش ماهانه تورم به مقدار 1/ 1 درصد، استانی محسوب می شود که قیمت کالاها در استان فروردین کمترین میزان رشد را داشته است؛ شاخص قیمت مصرف کننده در این استان نیز برای انتهای فروردین ماه 2/ 200 به ثبت رسیده است.

دو استان دیگر که جزو مناطق با کمترین تورم محسوب می شوند نیز با فاصله ای اندک نسبت به آذربایجان غربی، تورم نسبتا مشابهی را در فروردین ماه تجربه کردند. تهران، استان دوم از انتهای لیست تورم ماهانه در کشور است. تهران با ثبت شاخص قیمت 9/ 209 واحدی در اولین ماه سال جاری، تنها شاهد افزایش 2/ 1 درصدی قیمت کالاها بوده است. به نظر می رسد، کاهش بسیار زیاد تقاضا به دلیل اینکه تهران یکی از مناطق شیوع اولیه ویروس کرونا در کشور بوده است، باعث شده تا سطح عمومی قیمت ها با سرعت پایینی رشد کند. همدان هم با تورم ماهانه 3/ 1 درصدی و ثبت شاخص قیمت مصرف کننده 8/ 205 از استان هایی بود که فروردین آرامی از لحاظ قیمت کالاها را سپری کرد.

استان های محروم در صدر تورم نقطه به نقطه

از بین 31 استان کشور، فقط هشت استان تورم نقطه به نقطه بالای 20 درصد را به ثبت رساندند. تورم نقطه به نقطه میزان افزایش شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می دهد. هشت استانی که تورم در آنها بالاتر از 20 درصد بوده یا به عبارت دیگر سطح عمومی قیمت ها در فروردین 99 نسبت به فروردین 98 بیش از 20 درصد افزایش یافته عبارت است از اصفهان، لرستان، ایلام، هرمزگان، تهران، قم، گلستان و البرز. مشاهده می شود که از لحاظ جغرافیایی به جز استان های شرقی، از هر کدام از مناطق کشور، استانی در بین این استان ها وجود دارد.

بالاترین تورم نقطه به نقطه برای فروردین 99، با 4/ 27 درصد مربوط به استان هرمزگان است. با توجه به اینکه استان هرمزگان یکی از استان های با سطح درآمدی پایین در کشور است، افزایش قیمت های ماه گذشته نسبت به دوره مشابه سال قبل، فشار مضاعفی بر خانوارهای این استان وارد کرده است. استان بعدی در این لیست نیز جزو استان های محروم کشور با نرخ بیکاری بالاست. استان ایلام نیز با ثبت تورم نقطه به نقطه 3/ 23 در رده دوم بالاترین رشد قیمت ها از فروردین سال پیش است. استان تهران نیز با ثبت تورم نقطه به نقطه 9/ 22 درصد سومین استانی است که در بازه زمانی یک ساله، بیشترین افزایش قیمت را داشته است. این در حالی است که تهران در بازه زمانی بین اسفند و فروردین یکی از استان هایی بود که با پایین ترین تورم ماهانه را به ثبت رسانده بود.

پایین ترین تورم نقطه ای

در حالی که استان کردستان که بیشترین تورم نقطه به نقطه را در ماه فروردین به ثبت رسانده بود، پایین ترین تورم 12ماهه را در حد فاصل فروردین 98 تا فروردین 99 به ثبت رساند. سطح عمومی قیمت ها در این استان 14 درصد افزایش پیدا کرده است. استان بوشهر نیز با ثبت تورم نقطه به نقطه 2/ 15 درصدی بعد از استان کردستان، در پله دوم استان های با تورم نقطه به نقطه پایین واقع شده است. بعد از این دو استان نیز اردبیل با افزایش 6/ 15 درصدی شاخص قیمت مصرف کننده در رتبه سوم واقع شده است.

شاهدی دیگر بر تورم در مناطق محروم

اما شاخصی که شاید بهتر بتواند تصویری از سطح تورم در یک سال اخیر در استان های مختلف را ارائه دهد، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به فروردین 99 است. از این لحاظ که فقط دو بازه زمانی را در نظر نمی گیرد و با میانگین دریافت از یک سری زمانی، اطلاعات بیشتری در خود نهفته دارد. نرخ تورم دوازده ماهه کل کشور، برای ماه اول سال جاری 2/ 32 درصد ثبت شده است. این در حالی است که تورم نقطه به نقطه برای کل کشور 8/ 19 درصد است. این موضوع نشان می دهد سرعت رشد تورم در یک سال اخیر کاهشی بوده است. در بین استان های کشور، استان ایلام با ثبت تورم دوازده ماهه 39 درصدی بیشترین تورم سالانه را تجربه کرده است. بعد از این استان استان های لرستان و خراسان جنوبی، با ثبت تورم های 12 ماهه 37 و 5/ 35 درصدی از استان هایی بودند که بالاترین تورم را داشتند. با بررسی این شاخص نیز مشخص می شود استان های محروم صدرنشینان تورم در یک سال اخیر بوده اند.

استان های زیر مرز 30 درصدی

از میان 31 استان کشور تنها دو استان فارس و آذربایجان غربی، شاخص تورم 12 ماهه زیر 30 درصد را به ثبت رساندند و بقیه استان ها بالای این مرز قرار دریافتد. تورم دوازده ماهه استان فارس 5/ 28 درصد ثبت شده تا این استان، پایین ترین نرخ تورم در یک سال اخیر را داشته باشد. بعد از استان فارس استان های آذربایجان غربی و قم با تورم 12 ماهه 7/ 29 و 30 درصد پایین ترین تورم ها را داشته اند.

تورم حمل و نقل در استان ها

در بخشی از گزارش منتشر شده، تورم سالانه به تفکیک کالاهای اساسی و استان ها نیز آمده است. در بین تمامی گروه ها گروه حمل و نقل با 5/ 46 درصد بالاترین رشد قیمت را داشته است. استان سیستان و بلوچستان با رشد 5/ 52 درصدی در گروه حمل و نقل بیشترین رشد قیمتی در این حوزه را رقم زده است. بعد از آن گروه مبلمان و لوازم خانگی با 45 درصد و تفریح و فرهنگ نیز با تورم 9/ 41 درصدی قرار گرفته اند. از سوی دیگر گروه ارتباطات با 9/ 12 درصد در یک سال منتهی به فروردین 99، کمترین رشد قیمتی را داشته است. بعد از این گروه کالایی، آموزش و مسکن با تورم سالانه 7/ 21 و 3/ 23 درصد جزو گروه هایی بودند که کمترین نرخ تورم را به ثبت رسانده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 949

به "قله های تورمی در نقشه ایران" امتیاز دهید

1 کاربر به "قله های تورمی در نقشه ایران" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قله های تورمی در نقشه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید