ظرفیت انجام 20 میلیون واکسیناسیون کرونا در ماه

به گزارش شهر سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا رئیسی در مراسم قدردانی از بهورزان، مربیان و مراقبان سلامت نمونه کشور که به صورت ویدیوکنفرانس و با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، گفت: همواره هر زمان مسئله ای پیش می آید اعم از سیل و زلزله و… و. ، ما به محض اینکه یادمان می آید که یک نظام شبکه منسجم داریم، با اعتماد به نفس بسیار بالا به حضور بهورزان مان به عنوان کسانی که در همه جای کشور حضور دارند، خیالمان راحت است که مانند یک ارتش آماده، قوی، شجاع و کاردان در حوزه سلامت وارد شده و مساله را جمع می کنند. حوادث زیادی از کشور اعم از سیل و زلزله در کشور داشتیم. خاطرم هست که در زمان زلزله کرمانشاه از طریق سامانه الکترونیکی اولین کاری که کردیم این بود که بهورزان استان کرمانشاه را حضور و غیاب کنیم. بهورزانی داشتیم که خانه هایشان خراب شده بود، اما دست از خدمت برنداشته بودند. بهورزی داشتیم که اعضای خانواده اش را از دست داده بود، اما بلافاصله بعد از خاکسپاری در حیطه خدمت حضور یافته بود و خدمت ارائه می داد. فداکاری های زیادی را در این حوزه دیده ایم که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

ظرفیت انجام 20 میلیون واکسیناسیون کرونا در ماه

وی با بیان اینکه در نظام شبکه سه ویژگی اصلی داریم، گفت: جامعه نگرترین کارکنان در حوزه سلامت، بدون تردید بهورزان و مراقبین سلامت هستند. اصلی ترین ویژگی بهورزان ما بومی بودن شان است. یعنی از دل همان مردم و با همان فرهنگ و زبان بوده و همانجا زندگی می کنند. اگر طی این بیش از سه دهه هنوز انسجام شبکه به صورت قدرتمند حفظ شده، به دلیل همین ویژگی است و بیش از 30 سال است که آن را تجربه می کنیم. کلمه بهورز در هیچ کجای دنیا نیاز به ترجمه ندارد و دنیا بهورز را با همین کلمه می شناسد. بهورز فراتر از یک شغل، یک سیستم است. دومین ویژگی بهورز بحث توسعه محور بودن نظام بهورزی است. بهورزان ما نه تنها در حوزه های مستقیم بر سلامت بلکه در سایر حوزه ها هم نقش آفرینی می کنند. ویژگی سوم بهورزان ما در حوزه مهارت آموزی است. یکی از ویژگی های جمهوری اسلامی در نظام آموزش ما ادغام نظام آموزش پزشکی با ارائه خدمت است، اما با این وجود کسانی که در آموزشگاه های بهورزی ما آموزش می بینند، آموزش هایشان مبتنی بر نیاز جامعه است.

رئیسی با بیان اینکه از سال 2010 به بعد سازمان بهداشت دنیای بحث UHC را عنوان کرد، گفت: این موضوع را از قبل در قالب نظام پزشک خانواده در سطح روستا و شهرهای زیر 20 هزار نفر قسمت بزرگی از آن را انجام داده بودیم و نظام ارجاع و پزشک خانواده از مصادیق UHC است که در چندین استان پایلوت شده و گسترش می یابد. در عین حال پزشک خانواده شهری هم دارد استقرار می یابد که این ها به هم وصل می شوند و این یکی از نمادهای UHC است. یکی از اقداماتی که انجام شد، بحث نظام تحول شهری یا پزشک خانواده شهری به ویژه بحث حاشیه ها بود که 10 میلیون و 400 هزار نفر حاشیه نشین شهرها را تحت پوشش قرار دادیم و برایشان بهورز و مراقب سلامت تعین کردیم تا این پوشش کامل شود. یکی از اقدامات دیگری که انجام شد، بحث خانه بهداشت عشایری است که عشایر کوچ رو خانه بهداشت سیاری که طراحی شده داشته باشند و بهورز از دل خود همان افراد انتخاب شده است. طرح هر خانه یک پایگاه سلامت هم مطرح شد که ما را یک سطح جلوتر آورد. اگر قبلا سطح یک ما شبکه بود، یک سطح پایه و جدید در خانواده ها ایجاد کردیم و یک حلقه جدیدی است که ایجاد شده و یک مرحله سنگرمان را جلوتر بردیم.

وی گفت: در زمینه مدیریت کووید-19، اگر اکنون تفاوتی بین کشور ما و جاهای دیگر وجود دارد و پیروز عمل کردیم، علتش این است که بجای تکیه بر درمان، بر حوزه بهداشت و پیشگیری تکیه کردیم و چهار گام غربالگری انجام شد. به عنوان گام پنجم هم بحث واکسیناسیون را داریم. شاید یکی از معضلات کنونی در دنیا، علاوه بر بحث تهیه واکسن، سرعت انجام واکسیناسیون است، اما ما در کشور یک ماشین بسیار قدرتمند انسانی به نام شبکه بهداشتی و درمانی داریم و اصلا نگران سرعت واکسیناسیون در کشور نیستیم. به محض اینکه واکسن به دست ما می رسد، واکسیناسیون یکی از نمایش های قدرت ما خواهد بود و دنیا در آینده خواهد دید که ما ظرفیت انجام واکسیناسیون مان حتی ماهانه 15 تا 20 میلیون واکسیناسیون را داریم و آن راانجام می دهیم. این قدرت را در 2500 مرکز روستایی و شهری و 500 بیمارستانی که مجموعا 3000 مرکز است، پیش بینی کردیم، قدرت انجام این میزان واکسیناسیون را داریم.

وی گفت: به جرات اعلام می کنم که تقریبا در هیچ روستای 1000 نفره ای در کشور نداریم که خانه بهداشت نداشته باشد، بدون شک داریم. نکته دیگر بحث بازسازی و نوسازی مراکز است که در این زمینه بسیار پیروز بودیم. عمر مراکز بهداشتی ما در حوزه بهداشت حدود 26.7 سال بود که اکنون به زیر 10 سال رسیده است و تجهیزاتمان هم کامل است. از همه عزیزان اعم از مربیان، ستاد، بهورزان، مراقبین سلامت، ماماهای نظام سلامت، کارشناسان و… و. تشکر می کنم.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1464

به "ظرفیت انجام 20 میلیون واکسیناسیون کرونا در ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت انجام 20 میلیون واکسیناسیون کرونا در ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید