شفاف سازی قیمت ها در بازار لوازم خانگی یزد

به گزارش شهر سرگرمی، سارا گلابگیریان- یزد- خبرنگار: استان یزد دارای رتبه اول کشور در نرخ تورم لوازم خانگی خبری بود که بسیاری از کاسبان لوازم خانگی را شوکه کرد، چراکه آنها اعتقاد دارند قیمت لوازم خانگی در یزد نسبت به استان های دیگر به مراتب کمتر است.

شفاف سازی قیمت ها در بازار لوازم خانگی یزد

براساس گزارشی که یکی از فعالان مالی از مرکز آمار ایران استخراج نموده است، استان یزد با افزایش 83 درصدی قیمت کالا در شهریورماه امسال نسبت به شهریور سال گذشته رتبه اول تورم لوازم خانگی کشور را دارد. در این آمار ارائه شده آمده است که در این مدت نرخ تورم لوازم خانگی در کشور به طور متوسط 57 درصد بوده است، در حالی که نرخ تورم یزد 83 درصد اعلام شده است. کسبه یزدی از ارائه این آمار تعجب کردند. آنها با اشاره به انصاف کاسبان یزدی و کوشش برای جلب مشتری در رکود بازار، این ادعا را کاملا بی اساس می دانند. آنها این آمار را قابل استناد نمی دانند و معتقدند که جنس با کیفیت با قیمت مناسب در بازار موجود است و آنچه در این بازار کم است، مشتری است.

  • انصاف کسبه یزدی

یکی از فروشندگان لوازم خانگی می گوید: کسبه این تجربه را دارند که در شرایط رکود نباید قیمت را بالا اعلام نمایند، چراکه همین تعداد محدود مشتری را هم از دست خواهند داد و محال است که نرخ تورم لوازم خانگی در یزد نسبت به استان های دیگر بیشتر باشد، بلکه برعکس است. مرتضی شریفی می افزاید: مشتریان لوازم خانگی از آغاز تحریم ها از سال 96 به مراتب کاهش یافته است و کاسب نیز با توجه به شرایط قطعا به سمت گران فروشی نخواهد رفت. وی ادامه می دهد: این آمار اصرار به گران فروشی کسبه یزدی در کشور دارد که این ادعا اصلا صحت ندارد. کسبه یزد از دیرباز به انصاف شهره بودند و در این صنف نیز همین وضعیت برقرار است.

  • کاهش شدید خرید لوازم خانگی

یکی دیگر از فروشندگان خرد لوازم خانگی می گوید: تقاضا برای خرید لوازم خانگی به شدت کاهش یافته است و مردم بنا بر ضرورت به خرید اقدام می نمایند، از این رو کسبه حتما کوشش می نمایند که همین تعداد محدود مشتری را راضی نگه دارند. رضا محبی ادامه می دهد: قیمت توزیع لوازم خانگی در بازار برای همه استان های کشور تقریبا یکسان است، پس این ادعا که بالا بودن نرخ تورم در استان متوجه کسبه است، واقعیت ندارد. وی می افزاید: همچنین نرخ تورم لوازم خانگی با توجه به ثابت بودن قیمت های عرضه، در همه نقاط کشور تفاوت چندانی ندارد و این اختلاف فاحش عنوان شده برای نرخ تورم لوازم خانگی در استان یزد ممکن نیست.

  • افزایش بیش از 3 برابری قیمت

یکی از بانوان یزدی به گرانی لوازم خانگی در بازار استان اشاره می نماید و می افزاید: نمی دانم که تورم در استان یزد نسبت به استان های دیگر چه تفاوتی دارد اما آنچه مسلم است قیمت ها در یکی دو سال اخیر بیش از 3 برابر افزایش یافته است. زهرا میررکنی می افزاید: بیشترین مراجعه مردم برای خرید لوازم خانگی مربوط به خریدهای اجباری از جمله تامین جهیزیه است اما با این حال، مردم تا می توانند دست به عصا راه می روند چراکه با این قیمت ها، پولی برای خرید سایر احتیاجهای زوج های جوان باقی نمی ماند.

این بانو می گوید: نظارت بر بازار و کنترل کیفیت اجناس از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید در این شرایط جلوی هرگونه گران فروشی و کلاهبرداری را گرفت چراکه گرانی ها کمر مردم را خم نموده است. وی ادامه می دهد: در این گرانی ها اگر وسیله ای در خانه خراب گردد، اولین گزینه مورد نظر خانواده ها تعمیر و در غیر این صورت خرید نوع دست دوم آن است، اما باید شرایطی را فراهم کرد که مردم از مراجعه به بازار برای خرید لوازم خانگی جدید ترس نداشته باشند.

  • ضرورت آنالیز منابع آمارگیری

رئیس اتحادیه صنف لوازم خانگی یزد می گوید: باید آنالیز کرد که آمار نرخ تورم لوازم خانگی در استان یزد چطور استخراج شده است، اما قطعا می توان گفت که این آمار صحت ندارد. محمدهادی قیامت می افزاید: جدای از صنف لوازم خانگی، تمام اجناسی که کسبه یزدی می فروشند در مقایسه با کل کشور ارزان تر است و تجار یزدی طوری فعال و خوش حساب بودند که از گذشته حتی احتیاج استان های همجوار را تامین می کردند و این خصیصه همچنان پابرجا است. وی ادامه می دهد: مقایسه شهریور پارسال و امسال این نرخ تورم را نشان نمی دهد و به طور قطع می توان گفت که قیمت عرضه لوازم خانگی در استان یزد نسبت به استان های همجوار به مراتب کمتر است.

  • افزایش 3 برابری قیمت ها از سال 96

رئیس اتحادیه صنف لوازم خانگی یزد می گوید: از دی ماه سال 96 با آغاز تحریم ها تا خاتمه سال 97 حدودا اجناس 3 برابر شده است که نشان از تورم 300 درصدی است. نیمه اول سال 97 گرانی 40 درصدی، نیمه دوم سال 97 گرانی 60 درصدی و نیمه اول سال 98 نیز گرانی 40 درصدی را پشت سر گذاشتیم. وی تاکید می نماید: به این ترتیب می توان گفت که تورم 300 درصدی مربوط به 20 ماه از سال 96 تا 98 است. در مقاطعی از این بازه زمانی درصد تورم بیشتر و در مقاطعی نیز کمتر بوده است. قیامت اظهار می نماید: اما در هر صورت مقایسه شهریور سال قبل با امسال مبنای درستی برای آمارگیری نیست و آمار ارائه شده نیز صحت ندارد. باید دید این آمار براساس مصرف خانوار استخراج شده یا در اثر نمونه گیری از کسبه بوده است. وی شرح می دهد: در هر صورت اطلاعات درستی در اختیار ماموران آماربرداری قرار نگرفته است و باید به سراغ کسبه ای رفت که سال ها در این صنف تجربه دارند و موی خود را سپید نموده اند.

  • نظارت بر بازار لوازم خانگی

مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف مرکز استان یزد از انجام 230 مورد بازرسی از فعالان صنف لوازم خانگی یزد خبر می دهد و می افزاید: این بازرسی ها به شناسایی 40 واحد متخلف منجر شده است. محسن مظفری زاده می افزاید: در این مدت 13 مورد شکایت مردمی از فروشگاه های لوازم خانگی به اتاق اصناف گزارش شده است. وی از تشکیل 40 پرونده تخلف در امسال خبر می دهد و می افزاید: این پرونده ها مربوط به کالاهایی چون یخچال، اجاق گاز، جارو برقی، چرخ خیاطی، تلوزیون و کولر گازی است. مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف مرکز استان یزد می گوید: تخلفات این پرونده ها شامل خسارت وارده به شاکی، عدم درج قیمت، گران فروشی و عدم صدور صورت حساب بوده است. وی از ادامه نظارت بر بازرسی ها برای جلوگیری از کم فروشی و گران فروشی در بازار به ویژه صنف لوازم خانگی خبر می دهد و می افزاید: مردم می توانند موارد مربوط به تخلفات اصناف را با شماره 36291719 به اتاق اصناف اعلام نمایند.

  • رکود و سکوت بازار

رئیس اتحادیه صنف لوازم خانگی یزد می گوید: در حال حاضر بازار به شدت در رکود به سر می برد این در حالی است که جنس با کیفیت و قیمت مصوب در بازار عرضه می گردد. محمدهادی قیامت ادامه می دهد: امسال اجناس شرکت های خارجی به دلیل نبود مشتری 20 تا 50 درصد ارزان تر و فروش نقدی نیز به فروش تعهدی تبدیل شده است. وی می افزاید: البته بعضی از شرکت های داخلی با آغاز سال نسبت به گران کردن اجناس اقدام کردند اما بعد از مواجهه با رکود بازار دوباره قیمت ها تعدیل شد.

  • تاثیر شرایط فروش بر گرانی لوازم خانگی

یاسین دهقان- یزد- خبرنگار :افزایش قیمت افسارگسیخته لوازم خانگی در شرایط مالی کشور، تاثیر بسیار زیادی در مصرف و عرضه گذاشته است. برای مثال بعضی از تولیدنمایندگان با مدیریت عرضه جنس در بازار، آن را به نفع خود تمام می نمایند و در این میان فشار آن به مصرف نمایندگان وارد می گردد. با توجه به مصوبه دولت مبنی بر مجاز نبودن افزایش بیش از 10 درصدی قیمت کالا، بعضی از تولیدنمایندگان از اواخر ماه جنس به بازار عرضه نمی نمایند و با آغاز ماه جدید، 10 درصد به قیمت ها می افزایند، در نتیجه قانون را دور می زنند و به هدف خود که کسب سود بیشتر است، می رسند.

به همین ترتیب است که نرخ تورم لوازم خانگی در کشور و به تبع آن استان یزد بالا رفته، اما در یزد این وضعیت تاثیر کمتری داشته است. انصاف کسبه یزدی پا به میان گذاشته و باعث شده است که تاثیر قیمت ها در بازار نه چندان زیاد، اما تا اندازه ای کمتر گردد. برای مثال کسبه یزدی اجناس قدیمی را به قیمت گذشته به مشتری عرضه می نمایند و زمانی که جنس گران می گردد، نرخ جدید را اعمال می نمایند. آنها وضعیت مشتری را در نظر می گیرند. کسبه یزدی هم شرایط مردم را می سنجند و هم حساب کار خود را دارند؛ چراکه گرانی بیش از اندازه، مشتریان آنها را روز به روز کمتر می نماید. این وضعیت باعث می گردد که مردم به جای خرید اجناس نو، نسبت به خرید اجناس دست دوم اقدام نمایند، از این رو رعایت انصاف در فروش باعث می گردد که مردم به بازار اعتماد بیشتری داشته باشند.

رکود حاکم بر بازار لوازم خانگی نشان می دهد که مردم در شرایط تورم، مگر از روی ناچاری، تن به خرید نمی دهند و حاضرند با وسایل قبلی خوب تا نمایند تا احتیاجی به خرید اجناس جدید نباشد. تنها مشتریان امروز بازار لوازم خانگی یزد، نوعروسانی هستند که برای تامین احتیاجهای زندگی جدید به بازار مراجعه می نمایند. آنها نیز فقط ملزومات را خریداری می نمایند.

با این اوصاف شرایط بازار یزد را نسبت به استان های دیگر کشور بهتر است، اما تورم در همه جای کشور وجود دارد و اصلی ترین دلیل آن تامین بخش عمده ای از لوازم خانگی مصرفی مردم از تولیدنمایندگان خارجی و بی اعتمادی آنها به تولیدات داخلی است. قطعا با بالا بردن کیفیت تولیدات داخلی، مدیریت بازار لوازم خانگی بهتر انجام خواهد شد تا از تورم و رکود این بازار کاسته گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 418

به "شفاف سازی قیمت ها در بازار لوازم خانگی یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفاف سازی قیمت ها در بازار لوازم خانگی یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید