شرایط بازگشایی مدارس دارای 300 دانش آموز و بالاتر در آبان ماه

به گزارش شهر سرگرمی، تهران (پانا) - سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس با اشاره به اینکه در فاز اول بازگشایی حدود 31 درصد دانش آموزان منطقه ها روستایی و عشایری و دانش آموزان شاخه مهارتی فقط در دروس مهارتی تحت پوشش آموزش حضوری قرار گرفتند، درباره بازگشایی مدارس در فاز دوم که از ابتدای آبان شروع می گردد توضیحاتی ارائه کرد.

شرایط بازگشایی مدارس دارای 300 دانش آموز و بالاتر در آبان ماه

علیرضا کمرئی درباره تمهیدات وزارت آموزش وپرورش برای بازگشایی حضوری مدارس اظهار کرد: 19 ماه وقفه آموزشی در کشور ما و آنچه به عنوان بزرگترین اختلال آموزشی در جهان از آن نام برده شد برای سیستم آموزشی بسیار آزاردهنده بود و جریان یادگیری را متوقف کرد و قدری به آن آسیب زد. ناگزیر به سمت آموزش های مجازی روی آوردیم که در این راستا تبعات آموزش مجازی و افت کیفیت یادگیری را هم شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: در تمام جهان بازگشایی، رویکرد غالب بود و بسته بودن مدارس را آسیب زا می دانستند. این عقیده در مجامع بین المللی قوت گرفت که محیط های مدرسه باید به وسیله بهبود و ارتقای شرایط تهویه کلاس ها، کاهش تعداد دانش آموزان و حفظ فاصله گذاری فیزیکی ایمن شوند و شرایط برای آموزش حضوری مهیا گردد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس با اشاره به همسویی نگاه وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش که دغدغه تعلیم و تربیت داشتند گفت: در نهایت به این نتیجه رسیدیم که به تدریج به سمت بازگشایی حرکت کنیم و به همین علت در اولین قدم با همکاری دو وزارتخانه دستورالعمل های بهداشتی تدوین و چهاردهم شهریور ماه امسال پروتکل های بهداشتی بازگشایی مدارس از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شد و آموزش و پرورش نیز آن را به مدارس ارسال کرد که به معنای این بود که سیستم درمانی و نظام آموزشی کشور بازگشایی مدارس را در اولویت قرار داده است.

وی اضافه کرد: اما لازم بود این بازگشایی از اقتضائاتی تبعیت می کرد بر این اساس که باید یک الگوی مناسب برای فعالیت حضوری و بازگشت به مدرسه طراحی می کردیم؛ وزارت آموزش وپرورش این الگو را 26 شهریورماه ابلاغ کرد و بر اساس آن راهبرد اصلی اش را شروع آرام، منطقی، اقتضایی، منعطف و مبتنی بر مشارکت همه ارکان موثر در تعلیم و تربیت قرار داد؛ در این میان اولین اصل مورد تاکید هم حفظ سلامت و ایمنی دانش آموزان، معلمان و خانواده ها بود.

کمرئی با بیان اینکه در این راستا الگویی را طراحی کردیم که قبلا هم اطلاع رسانی شده گفت: بازگشایی را از منطقه های که ایمنی بیشتری داشتند و کمتر در معرض آسیب بودند یعنی منطقه ها پیرامونی شهرها، روستاها و مدارس عشایری و بعلاوه مدارس کم جمعیت که به دلایل مختلف اعم از ویژگی خود منطقه ها که بار بیماری در آنجا کمتر بود، دسترسی کمتر و محرومیت بیشتر آموزشی داشتند یا پراکندگی جمعیت هم امکان فاصله گذاری می داد، شروع کردیم.

وی اضافه کرد: طی یک ماه گذشته تقریبا 56 درصد مدارس که در منطقه ها روستایی واقع اند یا مدارس کم جمعیت با 10 تا 150 نفر و کلاس های زیر 15 نفر و در گام دوم هم زیر کلاس های 30 نفره دارند و می شد با گروه بندی فاصله گذاری را بیشتر رعایت کرد، مشمول بازگشایی شدند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس ادامه داد: در فاز اول بازگشایی حدود 31 درصد دانش آموزان منطقه ها روستایی و عشایری و دانش آموزان شاخه مهارتی فقط در دروس مهارتی تحت پوشش آموزش حضوری قرار گرفتند که این گام در حال تکمیل است. هنوز مدارسی در این گروه داریم که آمادگی لازم برای بازگشایی را نداشتند و مجوز دریافت نکردند؛ البته تعدادشان اندک است و در آبان ماه با توجه به مجوزی که همین روزها دریافت می نمایند، به خیل مدارسی بازگشایی شده ، می پیوندند.

کمرئی با بیان اینکه اما در فاز دوم، بازگشایی بخش دیگری از مدارس از آبان ماه شروع می گردد اظهار کرد: البته این گفته به این معنا نیست که همه مدارس مشمول، در هفته اول آبان فعالیت خودشان را شروع می نمایند، بلکه یک فرایندی را شروع کردیم؛ طی این فرایند باید مدارس حتما یک ارزیابی اولیه از شرایط بهداشتی خودشان بر اساس چک فهرست هایی که در اختیار دارند انجام دهند. در آنجا هشت شاخص کلیدی برای ورود به مرحله بازگشایی مشخص شده و بعد در طی راستا هم باید حتما شاخص های کلیدی چک شوند.

وی در پاسخ به اینکه آیا قرار است از اول آبان مدارس زیر 300 نفر دانش آموز و از نیمه آبان مدارس بالای 300 دانش آموز بازگشایی شوند؟ گفت: بله الگو همین است، اما ما فرایند بازگشایی را چهارمرحله ای و در چهار ایستگاه می دانیم که ایستگاه اول ارزیابی بهداشتی مدرسه است، ابتدا مدرسه یک خودارزیابی و در گام دوم منطقه یک ارزیابی بیرونی انجام می دهد سپس مجوز صادر می نماید.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس ادامه داد: اگر مدرسه ای تا کنون مجوز نگرفته باشد عملا در نیمه اول آبان ماه بازگشایی نخواهد شد و باید مقدمات کار را فراهم کند، مجوزها را بگیرد و آگاهی های لازم را به دانش آموزان و خانواده ها بدهد تا در نمیه دوم آبان ماه بازگشایی گردد. مدارسی که ارزیابی های بهداشتی را کامل انجام داده و مجوز برایشان صادر شده باشد که عمدتا مربوط به مدارس با کمتر از 300 دانش آموز است آنها هم باید گروه بندی انجام دهند و کلاس های درسشان زیر 15 نفر باشد که رعایت فاصله گذاری امکان پذیر باشد. 12 هزار واحد آموزشی کم جمعیت در منطقه ها شهری در سطح کشور داریم که اینها مجاز خواهند بود با توجه به ارزیابی بهداشتی بازگشایی را انجام دهند که شاید یک پنجم یا یک ششم مدارس شهری هستند و مابقی در نیمه دوم آبان ماه به این برنامه خواهند پیوست.

وی در شبکه خبر و در پاسخ به این پرسش که آیا طبق اظهارات دبیر کمیته علمی کرونا مبنی بر احتمال به تعویق افتادن بازگشایی مدارس، احتمال تغییر تاریخ های یادشده وجود دارد؟ اظهار کرد: ما الگویی که با وزارت بهداشت توافق نموده بودیم را اجرا می کنیم و چارچوب مصوبه 11 مهر ستاد کرونا هم بر این الگو صحه گذاشته و ملاحظاتی دارد اما به هرحال اگر کمیته فنی ستاد کرونا به عنوان کمیته صلاحیت دار و وزارت بهداشت به عنوان مرجع تخصصی، تدبیر دیگری بیندیشد که به مصلحت دانش آموزان و خانواده ها باشد و به وسیله ستادملی به تصویب برساند و ابلاغ کند، حتما آموزش و پرورش مقید خواهد بود و این امکان را هم دارد که شرایط را کنترل کند و مقدار بازگشایی و شدت و حدت آن را کم کند. در هرصورت سیاست های انقباضی برای بازگشایی را به سادگی به وسیله سامانه هایی که در اختیار داریم می توانیم در هر آن در پیش بگیریم و شرایط را کنترل کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1808

به "شرایط بازگشایی مدارس دارای 300 دانش آموز و بالاتر در آبان ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بازگشایی مدارس دارای 300 دانش آموز و بالاتر در آبان ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید