آمادگی هلال احمر برای خدمت رسانی به حجاج و زائران اربعین

به گزارش شهر سرگرمی، تهران (پانا) - رئیس جمعیت هلال احمر گفت با هماهنگی های صورت گرفته، هلال احمر آمادگی واکسیناسیون حجاج و خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی را دارد.

آمادگی هلال احمر برای خدمت رسانی به حجاج و زائران اربعین

به گزارش جمعیت هلال احمر، کریم همتی در برنامه زنده تلویزیونی انتهای الوند در تشریح اقدامات هلال احمر در بحران کرونا گفت: در اولین روزهایی که بیماری کرونا نه تنها کشور ایران که کل جهان را درنوردید، هلال احمر با استفاده از ظرفیت و توان بالای امدادگران، جوانان، داوطلبان و … که حضور در این صحنه را بخشی از وظیفه اجتماعی خودشان می دانستند، اقدامات مهمی انجام داد و در ابتدای سال 99 کنترل خروجی استان های بزرگ و ورودی و خروجی کل شهرهای کشور، به هلال احمر سپرده شد که جمع زیادی از جوانان، داوطلبان و امدادگران هلال احمر در این طرح مشارکت داشتند.

وی اضافه نمود: پیش بینی ما این بود که شاید ظرف دو سه ماه، بیماری کرونا ریشه کن گردد و اوضاع سر و سامان پیدا کند اما این اتفاق نیفتاد و شیوع بیماری کرونا ادامه پیدا کرد.

همتی تاکید نمود: هلال احمر در بحران کرونا و در تمام مواقعی که احتیاج به حضور این جمعیت بود، در کنار وزارت بهداشت بوده و هر وظیفه ای که به این جمعیت محول شد چه به شکل دوجانبه در کنار وزارت بهداشت و چه در قالب دستورالعمل های ستاد مرکزی کرونا که هلال احمر هم عضو آن است، ورود نموده و اقدامات مهمی انجام داد؛ از جمله فعالیت در زمینه جمع آوری و توزیع یاری های معیشتی، اجرای طرح های مختلف در این راستا همچون طرح آمران سلامت، اجرای طرح نذر آب در مناطق دچار خشکسالی کشور، یاری به افراد خاص و گروه های هدفی که جزو حوزه های پوششی وزارت بهداشت نبودند مثل بیماران سرطانی و...

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه نمود: در سال 99 سوهای جدیدی از کرونا در کشور کشف شد که نشان دهنده ورود بیماری از مرزهای کشور بود، به همین دلیل کنترل 37 مرز از یکصد مرز رسمی کشور در ابتدای امسال به هلال احمر سپرده شد که در کنار وزارت بهداشت با انجام تست های پی سی آر و تست رپید تا به امروز بیش از 350 هزار نفر از مسافران ورودی به کشور در این مرزها، غربالگری و تعدادی از این مسافران با همکاری هلال احمر، نیروی انتظامی، دانشگاه ها و … به قرنطینه راهنمایی شده اند.

همتی تاکید نمود: در تمام مدت شیوع بیماری کرونا، هروقت احتیاج به استفاده از ظرفیت بزرگ مردمی بوده، از ظرفیت مالی مردم و حضور آنها و همچنین از یاری های بین المللی متنوعی برای یاری به متاثران از این بیماری استفاده نموده ایم. قرار بود که کنترل مرزهای رسمی تا خاتمه اردیبهشت ادامه داشته باشد اما اجرای این طرح همچنان ادامه می یابد تا به کمترین میزان ابتلاء و کمترین تعداد مرگ و میر در کشور برسیم.

رئیس جمعیت هلال احمر به موضوع واکسیناسیون حجاج و زائران اباعبدالله الحسین (ع) در مراسم اربعین امسال نیز اشاره نمود و گفت: امسال در بحث حج تمتع با توجه به مذاکرات اجرا شده، احتمالاً حجاج به شکل محدودتری نسبت به سال های گذشته اعزام خواهند شد که هلال احمر با هماهنگی سازمان حج و زیارت در بحث آمادگی در کشور عربستان و اعزام نیروها، اقدامات لازم را انجام داده و موضوع واکسیناسیون حجاج نیز در دستور کار نهاده شده است که به محض قطعیت اعزام زائران، اقدامات لازم انجام خواهد شد. در موضوع اربعین هم هلال احمر آمادگی دارد تا با تصمیم ستاد مرکزی اربعین، اقدامات لازم را انجام داده و در این راهپیمایی بزرگ و معنوی، در کنار هموطنان عزیز باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر به ضرورت راه اندازی خانه های هلال در سراسر کشور نیز اشاره نمود و گفت: راه اندازی این خانه ها در سال 99 به شکل ویژه پیگیری شد. اجرای این طرح در سال 94 کلید خورده و به شکل پایلوت در سه استان مازندران، گیلان و سیستان و بلوچستان شروع شده بود اما در سال 99 با توجه به احتیاج اجتماعی که به حضور مردم بود و احتیاج به جامعه ای تاب آور، راه اندازی خانه های هلال و موضوع ارتقای کمی و کیفی این خانه ها مورد توجه ویژه و جدی نهاده شد.

همتی با بیان اینکه در شهریور سال 99، حدود 3000 خانه هلال، آماده بهره برداری و در هفته هلال امسال نیز 2400 خانه هلال دیگر افتتاح شد، اضافه نمود: ساماندهی و آموزش مردم در این خانه ها در دستور کار نهاده شده است چرا که خانه های هلال در محیط بوده و می توانند جامعه ای تاب آور ایجاد نمایند. در واقع خانه های هلال در محیطی ترین و محروم ترین نقاط کشور که ما تقریباً به آنها دسترسی نداریم، و در حدود 37 هزار روستای کشور، راه اندازی خواهند شد. بنابراین مهمترین برنامه هلال در سده دوم فعالیت، تجهیز و راه اندازی خانه های هلال خواهد بود.

وی تاکید نمود: هنگام وقوع حوادث و بحران ها، گروه های ارزیاب هلال احمر، همین اهالی روستاها و اعضای خانه های هلال خواهند بود که آموزش دیده و ساماندهی شده اند. فعالیت خانه های هلال هم به شکل داوطلب محور است و هیچ بار مالی به دوش کشور اضافه نخواهد کرد و مردم از لحاظ اجتماعی بدون توجه به دین، مذهب، رنگ، نژاد و … در کنار هم فعالیت و کار می نمایند و هلال احمر نیز با دپوی اقلامی مثل چادر امدادی، والور، امکانات اولیه و… در این خانه ها یاری می نماید تا در زمان حوادث و در لحظات و دقایق اول وقوع، اعضای خانه های هلال بتوانند اقدامات اولیه را انجام دهند. دیگر ویژگی برجسته خانه های هلال، یاری در موضوعات آموزشی و در بحث های مالی، مثل صنایع دستی، و…است. خانه های هلال فرصتی است که علاوه بر یاری در شرایط بحران در شرایط عادی نیز به مردم یاری می نماید.

رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوالی در مورد شرایط کرونا و عضویت افراد در این جمعیت گفت: به عضویت هلال احمر درآمدن و یاری به همنوعان، یک جهت پرخیر و برکت و به هم پیوسته است. در بحران کرونا نیز داوطلبان بسیاری به هلال احمر پیوستند و حتی تعداد آنها بیش از گذشته بود. در تمام بحران ها مردم در کنار هلال احمر به یاری آسیب دیدگان می آیند. در بحران کرونا هم تقریباً همه کسانی که در کشور جایگاهی داشتند و در طول تاریخ، بخشی از زندگیشان در حوزه یاری به مردم سپری شده، حضور برجسته ای در کنار هلال احمر داشتند و علیرغم تمام کمبودهای ناشی از این بیماری و مسائل معیشتی، داوطلبان زیادی به هلال احمر پیوسته و به یاری مردم آمدند و هلال احمر هم توانست یاری های خوبی برای متاثران از این بیماری جمع آوری کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1627

به "آمادگی هلال احمر برای خدمت رسانی به حجاج و زائران اربعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی هلال احمر برای خدمت رسانی به حجاج و زائران اربعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید