سوار بر کرونا در پرسپولیس

به گزارش شهر سرگرمی، پروازها یک به یک تعلیق می شدند و قرنطینه جهانی در حال آغاز بود که ارلیکا، پزشک آلمانی به ایران سفر کرد تا پیش از مسدود شدن مرزهای بیشتر به روی مسافران، قصه جهانگردی اش را کامل کند.

سوار بر کرونا در پرسپولیس

به گزارش خبرنگاران، انگیزه اصلی این پزشک آلمانی از سفر به ایران، بیشتر این بود که جهت باستانی پارسه (تخت جمشید) تا پاسارگاد (پرسپولیس) را همانند مردم گذشته ایران زمین، با اسبی اصیل طی کند.

امیر میری (آقامیر) که برنامه سوارکاری ارلکیا را با رعایت موازین و توصیه های بهداشتی اجرا کرد و چند روزی در اقامتگاه بومگردی اش میزبان این جهانگرد آلمانی بود، به خبرنگاران گفت: ارلیکا هفته پیش در ایران بود، نمی دانم با این شرایط، چطور توانسته تا قلب ایران برود، او سفرش را از اصفهان آغاز کرد و بعد به یزد و فارس آمد.

او درباره برنامه اسب سواری این جهانگرد توضیح داد: سال ها پیش یکی از ایده هایم سفر با قافله بین پاسارگاد و تخت جمشید بود. برای راه اندازی این قافله باید اسب های اصیل را پرورش می دادیم. اسب دره شوری یکی از نژادهای بومی فارس است. سوارکاری با اسب های اصیل یکی از تجربه های جهانگردان خارجی است که به صورت بومی نگهداری می شوند. اسب های باشگاه های سوار کاری بیشتر آموزش دیده اند و شبیه به خوراک های رستورانی هستند و در همه جای جهان به یک سیاق و روش عمل می کنند، ولی اسب های بومی همچون خوراک های محلی از جمله جاذبه های بومگردی هستند و هر اسب با توجه به اقلیم و رفتارهای صاحبش، عملکرد متفاوتی دارد. سوار کاری در کهن دیار کمین (دشتی در نزدیکی پاسارگاد)، همچون خوردن دمپخت سیرموکی در (بومگردی) کلبه آقامیر لذت بخش است.

میری ادامه داد: راه اندازی این بسته سفر سه روزه از پارسه تا پاسارگاد وقت و انرژی زیادی از آدم می گیرد. بنابراین تا مقدمات آن فراهم شود تلاش وافری را می طلبید. هم زمان با شیوع کرونا و تعطیلی جهانگردی، یکی از درخواست کنندگان بانو ارلیکا از آلمان بود، این پزشک آلمانی معتقد بود باید ویروس کرونا را بومی و با آن مبارزه کرد، یکی از روش های مبارزه، داشتن بدنی قوی و خوردن خوراک های مقوی است. با تمام مسائل، ارلیکا نخستین مهمان ما در سال 99 شد.

سفر این پزشک آلمانی به ایران در شرایطی که جهان در وحشت شیوع ویروس همه گیر کرونا بود و با بازگشت مسافران به خانه، قرنطینه ای کم سابقه را تجربه می کرد، حتی میزبان ارلیکا را حیرت زده کرد، میری گفت: ریسک سفر به ایران و تجربه سوار کاری در کهن دیار کمین و سفر در جهت باستانی پارسه و پاسارگاد و در اطراف کاخ های کورش بزرگ در پاسارگاد، تجربه ای ناب را رقم زد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 909

به "سوار بر کرونا در پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوار بر کرونا در پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید