سناریو های بازگشایی مدارس در مهر 99

به گزارش شهر سرگرمی، معاون آموزش ابتدایی با بیان اینکه آموزش دانش آموزان دیگر به شرایط قبل باز نمی شود از سناریو های مختلف برای سال تحصیلی جدید اطلاع داد.

سناریو های بازگشایی مدارس در مهر 99

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش ایسنا، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام سناریو های بازگشایی مدارس در مهر 99 گفت: به دنبال غنی سازی آموزش با استفاده از بستر فضای آموزش آنلاین و مدرسه تلویزیونی در کنار آموزش حضوری هستیم.

وی با بیان اینکه سال تحصیلی که گذشت بسیار متفاوت بود گفت: سال جاری یکی از نقاط افتخار آمیز کارنامه نظام و تعلیم و تربیت رقم خورد، زیرا علی رغم شرایط خاص و بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، نظام آموزشی سریع واکنش نشان داد و با وجود دشواری کار، عملکرد قابل قبولی داشته است.

رضوان حکیم زاده اضافه کرد: جامعه فرهنگی و اولیای دانش آموزان با روحیه مسئولیت پذیری بالا وارد میدان شدند و اجازه ندادند آموزش متوقف گردد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره فرایند آموزش ها از دانش آموزان ابتدایی و به ویژه کلاس اولی ها گفت: ما با مسئله ناگهانی تعطیلی مدارس روبه رو شدیم و بیش از 15 میلیون دانش آموزان در خانه ماندند که چالش بزرگی برای آموزش و پرورش و والدین بود. با این حال در یک مدت کوتاه سه روزه با شبکه آموزش وارد تعامل شده و بلافاصله پخش مدرسه تلویزیونی آغاز شد.

حکیم زاده ادامه داد: باید به خانواده ها این اطمینان را می دادیم که نسبت به آموزش بی تفاوت نیستیم. بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته از سوی شبکه آموزش، استقبال از مدرسه تلویزیونی به ویژه در مناطق دوردست و روستایی، بالاتر از حدانتظار ما بود. ناچار هستیم در مناطقی از کشور سرباز معلم یا معلم تازه کار اعزام کنیم؛ برای اولین بار و به برکت تلویزیون، بهترین معلمان را به چادر های عشایری و خانه های روستایی بردیم.

وی با اشاره به اینکه در کنار مدرسه تلویزیونی، بستر های دیگری برای آموزش فراهم کردیم گفت: مدارس از شبکه ها و بستر های دیگری در فضای مجازی برای آموزش استفاده می کردند که مخاطرات خود را داشت و برای اولین بار یک شبکه داخلی و در بستر اینترنت ملی تحت عنوان شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) راه اندازی شد که دارای امنیت بوده و منحصرا برای آموزش طراحی شده بود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه معتقدیم هیچ روشی جای آموزش حضوری را نمی گیرد بیان کرد: تربیت در فرایند تعامل مستقیم مربی و متربی شکل می گیرد. همچنین تعامل دانش آموزان با یکدیگر در فضای اجتماعی و عاطفی مدرسه در یادگیری و شکل گیری رفتار های صحیح موثر است و این امکان به هیچ وجه در فضای مجازی فراهم نمی گردد.

حکیم زاده ادامه داد: ما در شرایطی قرار گرفتیم که یا باید آموزش را تداوم می دادیم یا به کلی سال تحصیلی را لغو می کردیم؛ در واقع در یک شرایط اجبار قرار گرفتیم و حق انتخاب نداشتیم. برای سال تحصیلی بعد هم همینطور است. حتی اگر بر فرض همه زیرساخت ها فراهم باشد؛ همه دانش آموزان ابزار هوشمند در اختیار داشته و پهنای باند هم گسترش یابد، باز هم معتقدیم تربیت به وسیله آموزش حضوری بهتر محقق می گردد. در واقع مدافع بسته ماندن مدارس نیستیم، بلکه باید با توجه به شرایط کشور تصمیم گیری کنیم.

وی در ادامه سناریو های بازگشایی مدارس در مهر 99 را تشریح و در پاسخ به اینکه اگر قرار باشد مدارس باز شوند نگرانی خانواده ها را چگونه برطرف می کنید؟ اظهار کرد: ما در این ایام به این نتیجه رسیدیم که دیگر به آموزش حضوری و آموزش آنلاین به چشم یک دوگانه نگاه نمی کنیم و با توجه به دستاورد های خوبی که داشتیم حتما باید به سمت یک آموزش ترکیبی حرکت کنیم. فارغ از اینکه کرونا ادامه داشته باشد و یا نداشته باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: با توجه به دغدغه هایی که خود ما و خانواده ها برای مهر99 دارند روی سناریو های مختلفی کار نموده ایم. سناریوی اول این است که امکان بازگشایی مدارس به شکل سابق را نداشته باشیم. تجاربی از چندماه اخیر داریم. در حال احصای چالش ها و نقاط قوت و ضعف آموزش در ایام اخیر هستیم تا فضای ترکیبی مدنظر را با بهره گیری از تجارب کسب شده طراحی کنیم.

حکیم زاده با اشاره به اینکه سناریوی دیگر این است که دیگر با شرایط تعطیلی ناشی از کرونا روبرو نباشیم گفت: اعلام می کنم که در این صورت هم به شرایط قبل برنمی گردیم و یک آموزش کاملا سنتی بدون استفاده از فضای آنلاین نداریم. فضای آموزش آنلاین هرچند اجباری بود، اما واقعا توانست یاری نماینده باشد.

وی اضافه کرد: ما در گذشته معلمانی داشتیم که از روش های تدریس خلاقانه ای بهره می گرفتند، اما کسی از آن آگاه نمی شد؛ در حال حاضر در فضای شاد فضایی را فراهم کردیم تا معلمان نوآور و خلاق بتوانند تدریس خود را بارگذاری نموده و در اختیار معلمان و دانش آموزان دیگر قرار دهند. ما یک محدودیتی در زمان ارتباط با دانش آموزان داشتیم و به کلاس درس منحصر می شد، اما در فضای مجازی، بستر ارتباطی بین معلمان و دانش آموزان بسط پیدا کرد و خانواده ها نیز در معرض مشارکت قرار گرفتند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه به دنبال غنی سازی آموزش با استفاده از بستر فضای آموزش آنلاین و مدرسه تلویزیونی در کنار آموزش حضوری هستیم بیان کرد: یک موضوع مهم در اولویت بودن سلامتی دانش آموزان است. روی مدل هایی کار می کنیم که ممکن است نقش ها در آن تغییر نمایند. به عنوان مثال با وجود 30 دانش آموز در یک کلاس نمی توان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد. شاید بگوییم به جای اینکه دانش آموزان پنج روز در هفته به مدرسه بیایند، از بستر فضای مجازی با روش آموزش معکوس استفاده کنیم و 10 نفر هر کدام دو روز برای برطرف اشکال و تثبیت و تعمیق یادگیری به مدرسه بفرایند.

حکیم زاده اضافه کرد: یا بعضی موضوعات درسی احتیاج به آموزش حضوری دارد؛ مدل حضور تغییر خواهد نمود و احتمالا در زمان آموزش هم با توجه به آغاز برنامه درسی تغییراتی را ایجاد کنیم که نگرانی خانواده ها نیز برطرف گردد و در عین حال از سلامتی بچه ها اطمینان حاصل کنیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه های آموزش ما در ایام کرونا در سطح ملی، منطقه ای و مدرسه ای اجرا شدند گفت: حتی در بعضی مناطق دور دست، درسنامه تهیه و ارسال کردیم و حتی در مناطق عشایری آموزش چهره به چهره و رو در رو انجام شد. در دستورالعمل های ارسالی برای بازگشایی مدارس در اردیبهشت ماه نیز معین است که با توجه به اقتضائات منطقه ای، چگونگی آموزش حضوری به شورای مدارس تفویض اختیار شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی مدرسه ایران اضافه کرد: دولت بودجه خوبی را هم برای تهیه مواد ضدعفونی در مدارس تخصیص داد و با وجود بازگشایی یک ماهه مدارس و برگزاری امتحانات حتی یک مورد هم نداشتیم که مشکل خاصی گزارش شده باشد. مصمم به تداوم آموزش در عین حفظ سلامتی دانش آموزان در هر سناریویی که قصد اجرای آن را خواهیم داشت، هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1023

به "سناریو های بازگشایی مدارس در مهر 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریو های بازگشایی مدارس در مهر 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید