سرمایه طرح تفکیک پالایشگاه پارسیان سپهر یکساله بازمی گردد

به گزارش شهر سرگرمی، مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر گفت: محصولات تولیدی طرح تفکیک سیتوپلاس پالایشگاه پارسیان سپهر با بیش از یک میلیارد دلار درآمدزایی سالانه، هزینه های اجرا شده طرح را ظرف یک سال جبران خواهد کرد.

سرمایه طرح تفکیک پالایشگاه پارسیان سپهر یکساله بازمی گردد

به گزارش خبرنگار شانا، پرویز راحت امروز (پنجشنبه، 26 فروردین ماه) در آیین افتتاح سه طرح پتروشیمی که به صورت ویدئوکنفرانس و با فرمان رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: عملیات اجرایی طرح تفکیک سیتوپلاس پالایشگاه پارسیان سپهر در سخت ترین شرایط تحریمی کشور آغاز شد و به پایان رسید و در فشار حداکثری، مراحل اجرایی، عملیاتی، پیش راه اندازی و افتتاح آزمایشی آن انجام شد؛ این پروژه با مجوز دولت و با پیشنهاد وزیر نفت و تایید ریاست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و با سرمایه گذاری ستاد توسط هلدینگ توسعه انرژی تدبیر و با گشایش اولین اعتبار در سال 95 آغاز شد و تکمیل این پروژه در سال جاری، بیانگر عزم و اراده قوی کشورمان در پیشبرد اهداف است.

وی تاکید کرد: این پروژه با دریافت مواد میانی پتروشیمی از پالایشگاه مهر که امروز افتتاح شد، 1.3 میلیون اتان برای واحدهای الفین پتروشیمی، یک میلیون تن میعانات گازی شیرین، 600 هزار تن پروپان و 400 هزار تن بوتان تولید می کند که این بخش در عسلویه انجام می شود.

به گفته راحت، این محصولات با احتساب قیمت های فعلی بازار، سالانه بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارد و از آنجا که سرمایه گذاری اجرا شده در این طرح حدود یک میلیارد دلار بوده است، در نتیجه هزینه های اجرا شده از طریق بازگشت سرمایه ظرف یک سال جبران خواهد شد.

مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر گفت: فرآورده های استحصال شده در این طرح، قبل از افتتاح به صورت سوخت در شبکه گازی کشور به مصرف می رسیده است اما امروز با افتتاح این طرح، هم مزایای زیست محیطی و هم ارزش اقتصادی چشمگیری برای کشور ایجاد می شود.

راحت افزود: این پروژه از مصادیق واقعی اقتصاد مقاومتی است؛ ستاد اجرایی فرمان امام از ابتدا تاکید داشتند که حداکثر ساخت و اجرای داخلی در این پروژه توسط متخصصان، سازندگان، پیمانکاران و صنایع داخلی لحاظ شود و با استفاده از 251 سازنده در 18 استان و 257 پیمانکار داخلی و بیش از 60 درصد ساخت داخل و استفاده از بهترین تجهیزات و آخرین تکنولوژی های روز دنیا این طرح به پایان رسیده است.

وی از ارکان اجرایی این پروژه از جمله مسئولان ستاد اجرایی فرمان امام، صندوق توسعه ملی، بانک پارسیان به عنوان بانک عامل، وزیر نفت، شرکت های اصلی زیرمجموعه نفت و به ویژه منطقه ویژه اقتصادی پارس، استاندار بوشهر و همکاران ایشان در شهرستان عسلویه قدردانی کرد و در پاسخ به سوال رئیس جمهوری درباره زمان آغاز اجرای این پروژه در عسلویه و مهر گفت: ما در سال 93 مجوزها را از وزارت نفت گرفتیم و از طریق صندوق توسعه ملی اولین ال سی را در نیمه اول سال 95 باز کرده و از همان زمان عملیات اجرایی را آغاز کردیم.

به گزارش شانا، تعدادی از طرح های ملی صنایع پتروشیمی وزارت نفت امروز به دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1545

به "سرمایه طرح تفکیک پالایشگاه پارسیان سپهر یکساله بازمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه طرح تفکیک پالایشگاه پارسیان سپهر یکساله بازمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید