ایران در میان 3 کشور تولیدکننده کاتالیست نهاده شد

به گزارش شهر سرگرمی، با راه اندازی یک مجتمع صنعت پتروشیمی که از کاتالیست های ایرانی در آن استفاده می گردد نام ایران در زمره سه کشور تولیدکننده کاتالیست نهاده شد.

ایران در میان 3 کشور تولیدکننده کاتالیست نهاده شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، کاتالیست به عنوان یکی از کالا های دانش بنیان و فوق راهبردی در حوزه پتروشیمی، پالایش و فولاد به شمار می آید که طی دو دهه اخیر با برنامه ریزی اجرا شده، این کالا در اولویت های حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توانمندسازی بخش ایران ساخت نهاده شد.

صنعت دانش بنیان کاتالیست ایران در هفته گذشته یکی از نقاط درخشان خود را شاهد بود و برای نخستین بار در کشور فعالیت یک مجتمع صنعت پتروشیمی با کاتالیست های تمام ایران ساخت افتتاح و راه اندازی شد.

این طرح از ظرفیت فراوری روزانه 3 هزار و 250 تن اوره، برخوردار است و سالیانه مبلغ 268 میلیون دلار ارزآوری برای کشور دارد. نقطه حائز اهمیت آن استفاده کامل از کاتالیست های ایران ساخت است که تا پیش از تنها در حد یک یا دو کاتالیست ایران ساخت در فرآیند های پتروشیمی استفاده می شد، اما در این طرح از 8 کاتالیست ایرانی فراوریی یک شرکت دانش بنیان به حجم 344 متر مکعب و به ارزش بیش از 3 میلیون دلار استفاده شد.

با این توانمندی ایجاد شده توسط این شرکت دانش بنیان ایران به عنوان یکی از سه کشوری شناخته می گردد که توانایی فراوری تمامی کاتالیست های مورد احتیاج در فرآیند فراوری اوره و آمونیاک را دارد. کاتالیست های تامین شده از سوی این شرکت دانش بنیان شامل کاتالیست های هیدروژناسیون گوگرد، سولفورزدایی، ریفرمینگ اولیه با بخار آب، ریفرمینگ ثانویه، کاتالیست های شیفت دما بالا و دما پایین، کاتالیست متانیشن و کاتالیست حذف هیدروژن می گردد.

از مهمترین مزایای بومی سازی کالای فوق راهبردی و دانش بنیان کاتالیست، علاوه بر اشتغال زایی و صرفه جویی ارزی، عدم وابستگی به کشور های خارجی در شرایط تحریم ظالمانه و دسترسی به خدمات فنی و مهندسی است که تداوم فراوری محصولات پتروشیمی و پالایش و فولاد کشور را تضمین می نماید.

طبق گزارش های وزارت نفت، در بخش پتروشیمی و پالایشی از 85 نوع کاتالیست به ارزش 275 میلیون دلار در سال، تا کنون 30 نوع کاتالیست داخلی سازی شده است و طبق پیش بینی ها تا انتها سال تا 200 میلیون دلار صرفه جویی ارزی از محل بومی سازی این کالای حیاتی در کشور را شاهد می شویم.

همچنین در بخش دیگر یعنی صنعت فولاد نیز دانش بنیان ها خوش درخشیدند و احتیاج تمام کاتالیست های مصرفی این صنعت نیز با همت آن ها به طور کامل بومی سازی شد و از واردات کالا بی احتیاج شدیم. به طوری که تا قبل از سال 1397 حجم واردات کاتالیست های فولادی بالغ بر 18 میلیون دلار بوده است.

اما کاتالیست به عنوان قلب واحد های صنعتی شناخته می گردد که بدون حضور آن فراوری محصولات صادراتی، چون اوره، آمونیاک و متانول عملاً امکانپذیر نبوده نیست و عدم تامین این کالا می تواند مسائل عمده فنی، مالی و حتی بحران سیاسی را برای کشور هایی مانند ایران که سرمایه های بزرگ نفت و گاز را دارا هستند، ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1650

به "ایران در میان 3 کشور تولیدکننده کاتالیست نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در میان 3 کشور تولیدکننده کاتالیست نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید