دلیل بازداشت شاهزاده های سعودی چیست؟

به گزارش شهر سرگرمی، موج بازداشت های اخیر در عربستان که شامل دو نفر از افراد عالی رتبه خاندان حاکم در این کشور و 18 شاهزاده دیگر شد، پرسش هایی را درباره علل و پیامد های این اقدام مطرح نموده است.

دلیل بازداشت شاهزاده های سعودی چیست؟

به گزارش گروه رسانه های شهر سرگرمی، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، بازداشت شماری از شاهزادگان در عربستان از وخامت اوضاع در خاندان حاکم بر این کشور حکایت دارد.

این شبکه تلویزیونی با اعلام این مطلب و با اشاره به تحلیل های بعضی نشریات و پایگاه های خبری اروپایی و آمریکایی درباره علل موج بازداشت های جدید در عربستان گزارش داد روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت احمد بن عبد العزیز، برادر پادشاه عربستان و محمد بن نایف، ولیعهد سابق که مقامات عربستان آن ها را بازداشت کردند، با مجازات اعدام یا حبس ابد روبرو هستند.

گزارشگر این شبکه گفت: همزمان با این تحولات، عربستان به بهانه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مرز های خود را بسته است. موج بازداشت های اخیر در عربستان که شامل دو نفر از افراد عالی رتبه خاندان حاکم در این کشور و 18 شاهزاده دیگر شد، پرسش هایی را درباره علل و پیامد های این اقدام مطرح نموده است، این در حالی است که عربستان در این خصوص سکوت اختیار نموده است.

روزنامه فایننشال تایمز نوشت تنها شاهزاده ها بازداشت نشدند بلکه مسئولان و افسران عالی رتبه هم بازداشت شده اند که همین برآورد هایی را درباره سلامت جسمانی سلمان بن عبد العزیز شاه سعودی مطرح می نماید.

روزنامه انگلیسی گاردین هم نوشت: مقامات عربستان بازداشت شدگان را به توطئه چینی برای براندازی ملک سلمان و ولیعهد او و خیانت عظیم متهم کردند. این موضوع باعث شده است، ناظران درباره زندگی بازداشت شدگان ابراز نگرانی نمایند.

به گفته روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، دو شاهزاده بازداشت شده با مجازات اعدام یا حبس ابد روبرو هستند. چه این اتهامات نسبت داده شده به بازداشت شدگان صحیح باشد یا نه؛ اما این گونه بازداشت ها نشان دهنده میزان وخامت اوضاع در داخل خاندان حاکم در عربستان به ویژه (مخالفت ها) در مورد تداوم دوره ولیعهدی بن سلمان به عنوان جانشین پدرش است.

در ادامه این گزارش آمده است: روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت بالا رفتن سن ملک سلمان شاه سعودی چه بسا علت این بازداشت ها باشد، بازداشت هایی که شاید ولیعهد عربستان به وسیله آن ها کوشش می نماید، هر گونه چالش احتمالی برای جانشینی پدرش و نشستن بر تخت پادشاهی را از میان ببرد.

تحلیلگران احتمال می دهند، این بازداشت ها به سبب مخالفت شاهزاده ها با تغییراتی باشد که محمد بن سلمان در حال اجرای آن است. این تغییرات اعتراض شدید بعضی گروه های شاخص خاندان حاکم را به دنبال داشته و باعث شده است، بعضی منتقدان بن سلمان در توانمندی او برای مدیریت کشور اظهار تردید نمایند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع نوشت: بعضی افراد خاندان حاکم کوشش کردند، ترتیب وراثت پادشاهی را تغییر دهند. این دو منبع افزودند: شاهزاده احمد بن عبدالعزیز یکی از گزینه های احتمالی است، زیرا از حمایت دستگاه امنیتی و بعضی قدرت های غربی برخوردار است. همچنین او یکی از افراد هیئت بیعت به شمار می رفت که با انتصاب بن سلمان به سِمت ولیعهدی مخالف بودند.

به نوشته پایگاه بلومبرگ، بازداشت ها در عربستان در حالی صورت می گیرد که قیمت نفت کاهش و ویروس کرونا شیوع یافته است. روایت دیگر می گوید: بازداشت شدگان در مورد تصمیم توقف حج عمره و طواف کعبه به سبب شیوع کرونا آن هم در حالی که مراسم تفریحی و صدور ویزا های گردشگری تداوم دارد، صحبت کردند؛ از این رو بن سلمان احساس کرد، چیزی شبیه تحرک برای کودتا علیه وی وجود دارد و دستور به حبس آن ها داد.

گزارشگر العالم در انتها گفت: طبق فرضیه های دیگر بعضی از این بازداشت شدگان کوشش کردند، نزد پادشاه سعودی برای آزادی بازداشت شده های آل سعود درخواست عفو نمایند و حین صحبت با شاه سعودی به تندی با وی رفتار کردند و بن سلمان هم آن ها را بازداشت کرد.

منبع : باشگاه شهر سرگرمی

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 820

به "دلیل بازداشت شاهزاده های سعودی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل بازداشت شاهزاده های سعودی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید