تنگه جبل الطارق کجاست؟ ، واقعیت های جالبی از این تنگه

به گزارش شهر سرگرمی، تنگه جبل الطارق

تنگه جبل الطارق کانال اتصال دریای مدیترانه با اقیانوس اطلس و واقع در جنوبی ترین نقطه اسپانیا و شمال غربی آفریقا می باشد. طول این تنگه 36 مایل (58 کیلومتر) است و عرض آن بین Point Marroquí (اسپانیا) و Point Cires (مراکش) تا 13 مایل (13 کیلومتر) ادامه دارد. نام این تنگه از زبان عربی گفته و به معنای کوهستان طارق است.

تنگه جبل الطارق کجاست؟ ، واقعیت های جالبی از این تنگه

منتهی الیه غرب تنگه 27 مایل (43 کیلومتر) بین کوههای ترافالگار (شمال) و اسپارتل (جنوب) و انتهای شرقی آن 14 مایل (23 کیلومتر) عرض بین ستون های هراکلس است که به عنوان تنگه شناخته می گردد. اگر علاقمند سفر به اسپانیا هستید، از تور اسپانیا خبرنگاران تماشا کنید.

این تنگه یک شکاف مهم است و عمق آن در قوس تشکیل شده به وسیله کوههای اطلس در شمال آفریقا و فلات مرتفع اسپانیا به عمق 1200 فوت (365 متر) احاطه شده است.

بادهای موجود در این تنگه معمولاً شرقی یا غربی هستند. توده های هوای کم عمق که از شمال به مدیترانه غربی حمله می نمایند، معمولاً به وسیله یک باد شرقی با سرعت کم و با سرعت بالا جریان می یابند، که به محلی به عنوان لوانتر معروف است.

اهمیت تنگه جبل الطارق

تنگه جبل الطارق از اهمیت استراتژیک و مالی زیادی نیز برخوردار است. این تنگه به وسیله بسیاری از مسافران استفاده می شده و همچنان برای جنوب اروپا ، شمال آفریقا و غرب آسیا به عنوان یک راستا حمل و نقل حیاتی است.

بیشتر تاریخ این منطقه شامل رقابت بر سر کنترل تنگه جبل الطارق بود. با افتتاح کانال سوئز در سال 1869، اهمیت استراتژیک جبل الطارق افزایش یافت و موقعیت آن به عنوان یک بندر تأمین نماینده بسیار افزایش یافت.

از زمان جنگ جهانی دوم پادگان نظامی انگلیس و ناوگان دریایی ارتش هنوز بخشی مهم در اقتصاد جبل الطارق است و عملیات دریایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اغلب از امکانات بندری استفاده می نماید.

چند واقعیت جالب درباره تنگه جبل الطارق

تا زمان کشف قاره آمریکا به غرب، تصور عمومی این بود که اروپا لبه جهان را تشکیل می دهد. غیر از ملل اسکاندیناوی شمالی و کشورهای آفریقای جنوبی، یک ویژگی جغرافیایی منحصر به فرد وجود داشت که مرز را نیز معین می کرد.

این ویژگی، تنگه جبل الطارق بود که به ستون های هرکول نیز معروف است. این تنگه ها که در افسانه های یونان گنجانده شده اند، از قبل از سال 500 قبل از میلاد نقش عمده ای در تمدن بشری داشته اند.

در ادامه برخی از حقایق جالب در رابطه با تنگه جبل الطارق را با هم مرور می کنیم.

کلمه جبل الطارق از عبارت عربی jabal al tarigh آمده است.

یکی از برجسته ترین ویژگی های تنگه جبل الطارق، سنگ بزرگی است که در هوا بیرون زده است و بیش از 460 متر ارتفاع دارد. این ویژگی است که در واقع نام جبل الطارق از آن نشات گرفته است.

در زبان عربی ، جهان جبل یا جبل به معنی کوه است. طارق به یکی از فرماندهان بربر از شمال آفریقا اشاره دارد که زمانی یک لشکر کشی بزرگ را به تنگه ها راهنمایی می کرد.

جبل الطارق با وجود نزدیک بودن به اسپانیا، قلمرو انگلیس است.

هنگام مشاهده نقشه جبل الطارق، به راحتی می توان آن را با یکی از شهرهای اسپانیا اشتباه گرفت. با این حال، جبل الطارق در واقع یک قلمرو ویژه در خارج از کشور انگلیس است.

اگرچه این تنگه بخشی از اسپانیا بوده است، اما پس از جنگ جانشینی اسپانیا به انگلیس واگذار شد.

تنگه جبل الطارق و یک قله آفریقای شمالی با هم ستون های هرکول را تشکیل می دهند.

تنگه های جبل الطارق با اشاره به قهرمان اسطوره ای یونان - هرکول ، به وسیله ستون های افسانه ای هرکول توسعه می یابد. این افسانه بیان می دارد که طی 12 حرکت ، هرکول کوه کوه اطلس را برای ایجاد تنگه ها شکست.

جبل الطارق به خاطر Eroupa point مشهور است.

آبهای دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس نمی توانند متفاوت باشند. دریا از میزان شوری بسیار بالایی برخوردار است، در حالی که اقیانوس محیط معتدل تری را برای زنده ماندن موجودات مختلف فراهم می نماید. تنگه جبل الطارق نقطه دقیق تلاقی این 2 نوع آب است.

اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا خبرنگاران تماشا کنید.

نحوه شکل گیری تنگه ها

علیرغم افسانه های هرکول که کوه اطلس افسانه ای را در 2 قسمت نموده و تنگه های جبل الطارق را تشکیل می دهد، زمین شناسی واقعی تشکیل تنگه ها جذابیت چندانی ندارد. بخشی از دریای مدیترانه در نزدیکی تنگه ها به وسیله 2 برخورد شهاب سنگ ایجاد شد که دهانه ای عمیق اما تدریجی را در این منطقه ایجاد کرد.

هنگام حرکت در این محدوده، می توانید شیب تدریجی تنگه ها و حتی برخی از موج های بستر دریا را که به وسیله موج های لرزه ای برخورد دهانه ایجاد شده است، تشخیص دهید.

جبل الطارق دارای یک هزارتوی زیرزمینی است که در جنگ های بزرگ نقش داشته است.

جبل الطارق از قرن 2 میلادی تا به امروز محل جنگ های بی شماری بوده است. از حملات بربر که نام منحصر به فرد خود را به این منطقه بخشید، تا کوشش های بی شمار اسپانیا برای بازگرداندن جبل الطارق به سلطه خود، این منطقه نقش اصلی را در این نبرد داشته است.

یکی از دلایل اصلی این مسئله محل قرارگیری تنگه ها است. به همین علت، کشوری که بر جبل الطارق تسلط دارد، در صورت جنگ قادر به محاصره و جلوگیری از قایقرانی کشتی ها خواهد بود.

وجود کشتی ها و خدمات منظم بین قاره ای در تنگه جبل الطارق

تنگه های جبل الطارق به عنوان نزدیکترین حلقه دریایی بین قاره های آفریقا و اروپا مشهور هستند. فقط در 13 کیلومتری باریکترین نقطه، می توان انتهای دیگر تنگه را در یک روز صاف مشاهده کرد.

علاوه بر این، در برخی از نقاط عمق کمی دارد و می توان به راحتی از آن پیمایش کرد. خدمات کشتی های بی شماری وجود دارد که به طور منظم بین بندرهای مختلف در هر ساحل حرکت می نمایند و رسیدن به یک قاره کاملا متفاوت بیش از چند ساعت طول نمی کشد.

برنامه ای برای یک تونل بین قاره ای در زیر دریا وجود دارد

جبل الطارق در خط ساحلی اروپا یکی از نزدیکترین نقاط تماس بین قاره های آفریقا و اروپا است. عرض آن در باریکترین نقطه فقط 8 مایل (یا 13 کیلومتر) است. چندین کشتی و خدمات دریایی وجود دارد که بین هر دو نقطه انجام می گردد.

با این حال ، برنامه ای برای ساخت یک تونل زیر دریا برای ارتباط مستقیم هر دو قاره وجود دارد. این طرح در سال 1979 زمانی شروع شد که دولتهای اسپانیا و مراکش مطالعه امکان سنجی اولیه این طرح را انجام دادند.

جبل الطارق یکی از شلوغ ترین تنگه های جهان است.

جبل الطارق به عنوان رابط بین اقیانوس اطلس و مدیترانه، یکی از شلوغ ترین آبراهه های جهان محسوب می گردد. هر پنج دقیقه یک بار یک کشتی بزرگ در حال عبور از تنگه ها است ، با تعداد بی شماری قایق و قایق تفریحی که مرتباً از آنجا عبور می نمایند.

در اینجا ، کشتی اصلی هر کشتی است که بتواند بیش از 10000 DWT بار یا تعداد معادل مسافر را حمل کند. علت اصلی شلوغ بودن بسیار اهمیت جغرافیایی و مالی موقعیت مکانی آن است.

شما برای سفر به اروپا، به ویزای شینگن احتیاج دارید.

جزایر قناری| معرفی هفت جزیره شگفت انگیز- اسپانیا

ضرورت سفر در جهانی امروز | از بین بردن ترس در سفر

اروپا مملو از مقاصد زیبا از شهرهایی با معماری خیره نماینده...

ادامه مطلب

باگذشت سال ها و توسعه استفاده از تکنولوژی، استانداردهای ...

ادامه مطلب

این قلعه در چند کیلومتری غرب براتیسلاوا واقع شده است. قلعه ا...

ادامه مطلب

حمل پول در سفر در جهانی امروز که چک و کارت های اعتباری، ...

ادامه مطلب

اروپا میزبان متنوع ترین ملت های جهان است که در یکی از کو...

ادامه مطلب

کشورها در مساحت ها و میزان های مختلف وجود دارند. برخی ا...

ادامه مطلب

بروکسل دپارتمان سرمایه داری جامعه اروپا (و در حال ...

ادامه مطلب

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی 28 اردیبهشتانجمن بین الملل...

ادامه مطلب

سوئد کشوری واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا می ...

ادامه مطلب

آژانس فضایی اروپا، مرکز پژوهش های فضایی و تکنولوژی فضایی د...

ادامه مطلب

جنگل کج در لهستانآیا میدانید که در این کره خاکی، جنگلی ب...

ادامه مطلب

آمارهای مربوط به اروپا در سال 2020اروپا، از بسیاری جهات،...

ادامه مطلب

منبع: ژیوار
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1967

به "تنگه جبل الطارق کجاست؟ ، واقعیت های جالبی از این تنگه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه جبل الطارق کجاست؟ ، واقعیت های جالبی از این تنگه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید