دلالی و گاوداری با مدرک پزشکی!

به گزارش شهر سرگرمی، صف عشاق رشته پزشکی در سال های پشت کنکور، این تصور را در فکر ایجاد نموده است که قرار گرفتن در جایگاه پزشکی، می تواند آرزوی افراد بسیاری باشد، اما مراکز ترک اعتیاد، مؤسسه های کنکور، کشاورزی گاوداری و… مقصد پزشکان عمومی دل بریده از شغل پزشکی است.

دلالی و گاوداری با مدرک پزشکی!

به گزارش همشهری، محمد رئیس زاده، رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: حدودا 15 هزار پزشک عمومی در کشور داریم که فعال نیستند و کار طبابت نمی نمایند.

این آمار، سؤال های بسیاری در فکر ایجاد می نماید که مهم ترین شان شاید این باشد: پزشک هایی که کار طبابت نمی نمایند، پس چه کار هایی را به عنوان شغل انتخاب می نمایند؟

تدریس خصوصی و دلالی

علی هاشم نژاد، پزشکی عمومی است که سال ها در درمانگاهی مشغول فعالیت است. بسیاری از پزشکان عمومی ما در مطب کار نمی نمایند، چون عایدیشان مناسب با هزینه هایشان نیست و آینده ای را برای خود نمی بینند. از نظر من نبود تعرفه های واقعی موجب می گردد تا بسیاری از پزشکان عمومی به سمت شغل های دیگر حرکت نمایند.

براساس گفته هاشم نژاد، درصد بالایی از پزشکان عمومی به سراغ شغل هایی می فرایند که ربطی به تخصص شان ندارد؛ از ساختمان سازی گرفته تا هر کار دیگری که عایدی مناسبی داشته باشد از جانب پزشکان عمومی آنالیز می گردد؛ اگر بخواهم با توجه به حیطه فعالیت همکاران و هم کلاسی های سابق خودم درباره شغل های مورد علاقه پزشکان عمومی فراری از تخصص کاریشان مثالی بزنم، باید بگویم که در اطراف من پزشکان عمومی زیادی بوده اند که جهت خرید و فروش لوازم پزشکی را انتخاب نموده اند، البته این شغل تا حدودی به شغل پزشکی مرتبط است، اما تعداد قابل توجهی از همکاران من هم به سمت ساختمان سازی، واردات تجهیزات پزشکی یا واردات هر نوع کالایی دیگر رفتند.

تدریس خصوصی نیز یکی از شغل های پرطرفدار پزشکان عمومی است؛ بسیاری از دوستان من در مؤسسات شناخته شده کنکور مشغول تدریس شدند و از اندازه عایدیشان نیز راضی هستند، چون به عنوان پزشک عمومی عایدی مناسبی نداشتند. در این میان نیز کم نبودند افرادی که به کار های دلالی مانند خرید و فروش خودرو روی آوردند. گرایش پزشکان عمومی به این مشاغل را نمی توان زیرسؤال برد، چون وقتی یک فرد در مضیقه باشد، مجبور می گردد تا از هر راهی برای ایجاد تعادل میان عایدی و هزینه های خود استفاده کند. بسیاری از کلینیک های زیبایی نیز تحت مدیریت پزشکان عمومی هستند، پزشک عمومی دوره هایی را برای کسب مهارت های مرتبط با این موضوعات می گذراند و با تکیه بر این آموخته دست به احداث کلینیک زیبایی می زند.

برخلاف گفته هاشم نژاد که خرید و فروش خودرو و ساختمان سازی را به عنوان یکی از شغل های رایج میان پزشکان عمومی می داند، امیر صدری، مدیر روابط عمومی نظام پزشکی تهران، بزرگ چنین نگاهی را رد می نماید. صدری که به عنوان پزشک عمومی سال ها در دنیای رسانه دستی بر آتش داشت، این روز ها در جایگاه مدیریتی، اما مرتبط با رشته تحصیلی خود فعال است.

براساس گفته صدری، باید حیطه کاری پزشکانی که در حوزه تخصصی خود فعال نیستند را به سه دسته تقسیم کرد؛ بخشی از پزشکان عمومی کار درمانی انجام نمی دهند و دست به راه اندازی مراکز ترک اعتیاد و مراکز زیبایی زده اند. بخش دیگری از پزشکان کار های مدیریتی در حوزه درمان انجام می دهند و جذب سیستم های وزارت بهداشت می شوند و بعلاوه تعداد بسیاری از پزشکان عمومی وجود دارند که کار درمانی انجام نمی دهند و مشغول کار های اجرایی در بخش های مختلف مانند روابط عمومی هستند، اما دسته سوم کسانی هستند که به طور کلی از دسته بندی فعالیت های پزشکی خارج شده اند؛ مانند پزشکانی که در سازمان های دیگر به عنوان مدیر مشغول فعالیت هستند و حیطه اجرایی شان هیچ ارتباطی با بحث پزشکی ندارد. صدری معتقد است که براساس چند مورد خاص، نمی توان حکم کلی صادر کرد.

کشاورزی و گاوداری

شمس یکی از پزشکانی است که بعد از سال ها کار کردن در حوزه تخصصی خود، به امید عایدی بهتر، عطای این شغل را به لقایش بخشید و مدیریت یک مرکز ترک اعتیاد را برعهده گرفت؛ بحث معیشت موجب شد تا از قالب کاری خود به عنوان یک پزشک عمومی جدا شوم و جایگاه جدیدی را برای خود مهیا کنم. من 10سال در حوزه اعتیاد فعالیت می کنم و در ابتدای راه تنها به علت عایدی بهتر به سمت این کار آمدم، اما هم اکنون به علت نقش مثبت این کار بر فرایند کاهش آسیب های اجتماعی، حس بهتری به شغلم دارم. مسئله اصلی درباره جدایی پزشکان عمومی از شغل محبوبشان این است که در چند سال گذشته با وجود تورم بالا، تعرفه ها چندان رشد ننموده اند و به همین علت بسیاری از همکارانم به شغل های مرتبط و حتی غیرمرتبط روی آورده اند.

براساس گفته این مدیر مرکز ترک اعتیاد، بیشتر پزشکان عمومی در حوزه هایی همانند زیبایی، اعتیاد و طب کار فعالیت می نمایند، هر چند این افراد بیمار عمومی ویزیت نمی نمایند، اما کارشان به شکلی مرتبط با پزشکی است؛ اگر بخواهیم درباره حوزه های غیرمرتبط صحبت کنیم باید بگوییم یک فرد با مدرک پزشکی عمومی به سمت هر کاری که سود متناسبی داشته باشد، کشیده می گردد. این کار ها می توانند شامل خرید و فروش خودرو، تجارت و ساخت وساز باشد، حتی برخی از همکاران ما به سمت کشاورزی و ایجاد گاوداری رفته اند.

با مرور صحبت های این سه پزشک عمومی می توان شغل هایی همانند مدیریت مراکز ترک اعتیاد، کلینیک های زیبایی، تدریس خصوصی، روزنامه نگاری و بعلاوه تدریس در مؤسسات کنکور را در کنار مشاغل مدیریتی در وزارت بهداشت و سازمان های غیرمرتبط با حوزه پزشکی به عنوان رایج ترین شغل های مورد علاقه پزشکان عمومی پس از خداحافظی از شغل تخصصی شان ذکر کرد، اما در این میان شغل هایی همانند ساختمان سازی، خرید و فروش خودرو و تجارت، کشاورزی، گاوداری، خرید و فروش لوازم پزشکی و… هم توانسته اند تعدادی از پزشکان عمومی را به سمت خود جذب نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1954

به "دلالی و گاوداری با مدرک پزشکی!" امتیاز دهید

1 کاربر به "دلالی و گاوداری با مدرک پزشکی!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلالی و گاوداری با مدرک پزشکی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید