خبرنگاران آمار خودکشی بعد از کرونا در ایران افزایش نیافت

به گزارش شهر سرگرمی، تهران- خبرنگاران- رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میزان خودکشی در ایران بعد از شیوع کرونا افزایش جدی نداشته است و تغییرات آن به حدی اندک است که قابل چشم پوشی است.

خبرنگاران آمار خودکشی بعد از کرونا در ایران افزایش نیافت

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، احمد حاجبی روز یکشنبه در نشست خبری آنلاین از محل وزارت بهداشت برگزار گردید، در پاسخ به خبرنگاران اضافه کرد: در خصوص آمار خودکشی دو نوع ثبت آمار در کشور وجود دارد، یکی موارد فوتی خودکشی است که در سازمان پزشکی قانونی انجام می گردد و دیگر موارد اقدام به خودکشی است که به بیمارستانها ارجاع می گردد، آمار اقدام به خودکشی در وزارت بهداشت دقیقتر است زیرا بسیاری از افرادی که اقدام به خودکشی می نمایند و نجات پیدا می نمایند پرونده ای در پزشکی قانونی ندارند اما آمار فوتی های خودکشی در سازمان پزشکی قانونی دقیق تر است زیرا بسیاری از موارد فوتی خودکشی اساسا به بیمارستان نمی رسند.

وی اضافه کرد: هم آمار وزارت بهداشت و هم آمار سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که از زمان شیوع کرونا و به خصوص در 8 ماه گذشته افزایش چندانی در موارد خودکشی نداشته ایم و تغییرات این آمار نسبت به گذشته قابل چشم پوشی است و این نشان می دهد که مدیریت استرس و اختلالات روانی در کشور به خوبی صورت گرفته و بحران اختلالات روانی بعد از کرونا مدیریت شده است در حالی که در بیشتر کشورهای جهان با بحران های مشابه افزایش اختلالات روانی و خودکشی قابل توجه است.

حاجبی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگاران درباره افزایش اختلالات روانی بعد از شیوع کرونا گفت: با توجه به تجارب جهان و ایران به خصوص در همه گیری کووید19 مشاهده می کنیم که ایران نیز مثل سایر کشورها درگیر با این مساله و اختلالات روانی آن دیگر شده است البته قبلا هم تجربه سارس، مرس و ابولا و تبعات روانی پس از آن را هم داشتیم زیرا معمولا مبتلایان به این بیماری ها با مسائل سلامت روان هم رو به رو می شوند.

وی اضافه کرد: شایعترین اختلالات روانی پس از کرونا در ایران نیز مثل همه جهان اضطراب و افسردگی است که به دنبال درگیری با عفونت کرونا یا از دست دادن نزدیکان رخ می دهد اما ارزیابی آماری از افزایش میزان اضطراب و افسردگی بعد از کرونا نداریم و اساسا انجام چنین کاری امکانپذیر نیست زیرا برای ارزیابی این موضوع باید به در خانه های مردم مراجعه کنیم تا بتوانیم شرایط خانواده ها را ارزیابی و با گذشته مقایسه کنیم که با توجه به خطر انتشار کرونا چنین اقدامی در شرایط اپیدمی مقدور نیست و آنالیز این مساله با روش های مرسوم ارزیابی امکانپذیر نیست و در هیچ جای جهان نیز چنین اقدامی را انجام نمی دهند.

رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت ادامه داد: با وجود این شایعترین اختلالات روانی پس از کرونا اضطراب و افسردگی است و البته اختلال استرس پس از حادثه هم هست که به دنبال همه گیری کووید19 افزایش یافته است.

وی گفت: خدمات سلامت روان بعد از کرونا برای گروههای هدف در کشور افزایش یافته است. مهمترین گروه هدف جمعیت عمومی است اما به طور خاص برای خانواده و بازماندگان فوت شدگان کرونا و نیز بهبودیافتگان این بیماری برنامه های بیشتری صورت گرفته است. از 20 اسفند سال 98، خدمات مشاوره سلامت روان نیز به خدمات سامانه 4030 اضافه شد و تا به امروز به 700 هزار تماس تلفنی مرتبط با سلامت روان با متوسط سه دقیقه صحبت و بیش از دو میلیون دقیقه مکالمه پاسخ داده شده است.

حاجبی اضافه کرد: بیش از دو هزار کارشناس سلامت روان هم در شبکه بهداشتی کشور مشغول خدمات رسانی هستند و 30 عنوان مطلب برای مدیریت استرس و اضطراب در اختیار کارشناس نظام سلامت قرار داده شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1361

به "خبرنگاران آمار خودکشی بعد از کرونا در ایران افزایش نیافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آمار خودکشی بعد از کرونا در ایران افزایش نیافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید