توصیه غذایی برای افرادی که تنها زندگی می نمایند

به گزارش شهر سرگرمی، تنها زندگی کردن ممکن است جنبه های مثبتی داشته باشد، اما به مرور بر روی سلامت روح و روان و حتی تغذیه افراد تاثیر می گذارد، در این مطلب چند نکته تغذیه ای برای افرادی که تنها زندگی می نمایند، بیان می گردد

توصیه غذایی برای افرادی که تنها زندگی می نمایند

به گزارش سلامت نیوز، تنها زندگی کردن ممکن است جنبه های مثبتی داشته باشد، اما به مرور بر روی سلامت روح و روان و حتی تغذیه افراد تاثیر می گذارد، در این مطلب چند نکته تغذیه ای برای افرادی که تنها زندگی می نمایند، بیان می گردد

صرف غذا در کنار اعضای خانواده و دوستان جزء برترین اوقات زندگی است و دلبستگی و محبت باعث می گردد تا انگیزه طبخ غذا و توجه به تغذیه صحیح بیشتر موردتوجه باشد. اما زمانی که فرد تنها زندگی می نماید به تدریج نسبت به تغذیه خود بی اهمیت شده و تمایل به غذا های آماده و تنقلات افزایش پیدا می نماید. از آنجا که تغذیه صحیح یکی از اصول جدی حفظ سلامت است، افرادی که تنها زندگی می نمایند می توانند با رعایت چند توصیه ساده، انگیزه خود را در این زمینه حفظ نمایند.

1. اهمیت دادن به نظم وعده های غذایی

غذا خوردن در ساعات منظم یک قانون سختگیرانه نیست بلکه اصل مهم برای حفظ سلامت بدن محسوب می گردد. نظم غذایی نیز همچون ساعات خواب و بیداری باید مورد توجه باشد؛ البته می توان ساعت صرف غذا را حدود 30 تا 45 دقیقه تغییر داد. برای رعایت وعده های منظم حداقل زمان آماده شدن غذا باید در نظر گرفته گردد تا احساس ضعف در این فاصله منجر به خوردن تنقلات یا پرخوری نگردد.

2. توجه به چیدمان غذایی

اگر مواد غذایی همواره به یک شکل تهیه گردد، کم کم انگیزه و اشتها برای صرف غذا کم می گردد، زیرا غذا تکراری به نظر می رسد. چیدمان غذا فقط مربوط به مهمانی نیست و حتی اگر تنها زندگی می کنید باز هم از انواع سبزیجات و سس ها برای سرو غذا یاری بگیرید. چیدن سبزیجات کنار غذا علاوه بر تحریک اشتها به افزایش احساس سیری و تامین ویتامین ها نیز یاری می نماید.

3. منجمد کردن مواد غذایی

معمولا تهیه برخی از غذا ها مانند دلمه، سوپ و آش برای یک نفر مشکل به نظر می رسد و افرادی که تنها زندگی می نمایند چندان تمایلی به تهیه چنین غذا هایی ندارند. اما راه چاره ساده برای تنوع غذایی و لذت از طعم غذا های مختلف آن است که برای 4 تا 6 نفر غذا آماده گردد و سپس برای هر وعده یک نفره بسته بندی گردد. غذا های آماده برای شرایطی که فرد حوصله طبخ غذا ندارد نیز بسیار عالی خواهد بود.

4. تهیه فهرست خرید

کسانی که تنها زندگی می نمایند علاوه بر توجه به ذائقه خود برای خرید مواد غذایی باید به میزان مصرف نیز دقت نمایند. برخی از مواد غذایی مانند پنیر، گوجه فرنگی، خیار و... پس از چند روز طعم و مزه اصلی شان را از دست می دهند یا فاسد می شوند. پس بهتر اینکه مواد غذایی تازه تهیه گردد تا اجبار به خوردن غذا های تکراری نباشد.

5. تهیه فهرستی از غذا های سریع

فهرستی از غذا ها که در زمان کوتاه تهیه می گردد را به کابینت یا یخچال بچسبانید تا بتوانید غذا های متنوع و سریع آماده کنید. از طرفی همواره میزانی حبوبات و سبزیجات پخته را در فریزر داشته باشید تا بتوانید در کمترین زمان غذای مغذی و خوشمزه آماده کنید. یادتان باشد که منجمد کردن مرغ و ماهی همراه با چاشنی نیز باعث صرفه جویی در وقت می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1401 بروزرسانی: 22 آذر 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2124

به "توصیه غذایی برای افرادی که تنها زندگی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه غذایی برای افرادی که تنها زندگی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید