تهدید تروئیکای اروپائی به استفاده ازمکانیسم ماشه در مقابل ایران

به گزارش شهر سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از وبگاه دولت انگلیس، تروئیکای اروپائی طرف ایران در برجام امروز شنبه دربیانیه ای از پیوستن 6 کشور قاره سبز به ساز و کار مبادله ای موسوم به اینستکس استقبال کردند.

تهدید تروئیکای اروپائی به استفاده ازمکانیسم ماشه در مقابل ایران

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

در بیانیه مشترک کشورهای اروپائی مذکور در این خصوص آمده است: فرانسه، آلمان و انگلستان به عنوان سهامداران بنیانگذار ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) از تصمیم دولت های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای پیوستن به اینستکس به عنوان سهامدار به گرمی استقبال می نمایند.

بیانیه مذکور در ادامه مدعی است: این گام به تقویت بیش از پیش اینستکس منتهی شده و کوشش های اروپا برای تسهیل تجارت مشروع میان اروپا و ایران را به نمایش می گذارد و نشانه ای روشن از تعهد مداوم ما به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است!

در ادامه این بیانیه آمده است: اجرای کامل و مؤثر برنامه جامع اقدام مشترک از حداکثر اهمیت برخوردار است. ایران باید بی درنگ به انطباق کامل با تعهداتش ذیل برجام بازگردد. بار دیگر تأکید می کنیم که آماده ایم برای حل موضوعات مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، تمام ساز و کارهای موجود در برجام از جمله ساز و کار حل اختلاف، را مورد آنالیز قرار دهیم. ما همچنان به پیگیری کوشش های خود در جهت رسیدن به یک راه چاره دیپلماتیک در چارچوب برجام، متعهد هستیم.

لازم به ذکر است دیروز آدینه، وزارت خارجه فنلاند در بیانیه ای اظهار داشت این کشور به همراه بلژیک، دانمارک، هلند، نروژ و سوئد قصد پیوستن به مکانیسم تجارت با ایران موسوم به اینستکس را دارد.

به گزارش خبرنگاران، ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به اینستکس توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال 2019 (بهمن 1397) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است. مقر این گروه در پاریس فرانسه است که مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد و بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است.

این در حالی است که 3 ماه پس از ایجاد دفتر اروپایی اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز 29 آوریل (9 اردیبهشت) به ثبت رسید؛ اما اروپا کماکان در مورد تعهدات خود تعلل می نماید.

شایان ذکر است، در 8 ماه می سال 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 1397) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر خروج یکجانبه واشنگتن از برجام را همراه با نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد اظهار داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 471

به "تهدید تروئیکای اروپائی به استفاده ازمکانیسم ماشه در مقابل ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید تروئیکای اروپائی به استفاده ازمکانیسم ماشه در مقابل ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید