اعلام جزییات چهارمین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر

به گزارش شهر سرگرمی، چهارمین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران از روز شنبه اول تیر ماه با حمایت بخش خصوصی و تعدادی از هنرمندان و گروه های ایرانی و خارجی برگزار می گردد.

اعلام جزییات چهارمین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر

به گزارش خبرگزاری مهر، چهارمین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران از روز شنبه اول تیر تا خاتمه روز سه شنبه 4 تیر با حضور تعدادی از هنرمندان و گروه های مختلف ایرانی و خارجی در تهران برگزار می گردد.

بر اساس جدول ارائه شده از سوی ستاد برگزاری فستیوال، برنامه اجراهای این دوره به همراه توضیح هر یک از پروژه ها به توضیح زیر اعلام شده است:

  • آدینه 31 خرداد

مجموعه بنیاد رودکی (ساعت 11) - ویژه برنامه ماراتن موسیقی معاصر ایران

  • شنبه اول تیر

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت 15) - کنسرت بهنود محمودی با پروژه IDFT

پروژه IDFT در سال 2012 با یک قطعه به نام A-1 در Soundcloud شروع به کار کرد که پس از مدتی به علت سبک بسیار متمایز نسبت به موسیقی های حاضر، مورد توجه یک رادیوی مستقل ایتالیایی نهاده شد و چندین بار توسط این رادیو پخش شد. پس از مدتی قطعه دیگری با نام R به انتشار رسید و بازخوردهای بسیاری داشت، از درخواست این قطعه برای یک ویدئوآرت و تئاتر انفرادی تا شامل شدن این قطعه در چندین پلی لیست و مجموعه، خاتمه پس از به اتمام رسیدن یک EP در سال 2014 پیروز به اولین اجرا در پنجمین نمایشگاه سالانه هنرهای دیجیتال تهران در مهرماه و همچنین موجب انتشار این EP توسط یک انتشارات اینترنتی نروژی شد. این پروژه بیشتر سمت و سوی صدا و چیدمان صدا نسبت به موسیقی دارد و ناشر آن را نزدیک به سبک های امبینت و اکسپریمنتال می داند همین طور که مجله Side-Line از IDFT به عنوان یک پروژه تجربی یاد می نماید.

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت 16:30) - کنسرت آنسامبل الک نویز

آنسامبل Elecnoise در زمستان 1397 توسط پرویز داوودی با طرح چند ایده و در میان گذاشتن آن با امید صاحب اختیاری و رضا نوازشی در ارتش شکل گرفت. این آنسامبل فعالیت خود را با چند اتود کوتاه شروع کرد و هم اکنون در حال بسط و مسیریابی هنری خویش است. رویکرد این گروه ایجاد رنگ صوتی تازه در یک بستر آشنای قومی است که این مهم توسط الگوهای ریتمیک و اشل صوتی موسیقی ایران صورت می پذیرد. Elecnoise به طور متمرکز روی موسیقی فولک و همچنین موسیقی سنتی و شهری ایران فعالیت می نماید و همچنین در کوشش برای اتصال رنگ های صوتی تازه به الگوهای مرسوم کهن موسیقی ایران است.

تالار رودکی (ساعت 18) - کنسرت دوئت کلارینت و پرکاشن باربارا بورُویچ / بارتوش سائودان (لهستان)

باربارا بورُویچ فارغ التحصیل آموزشگاه موسیقی کراکف لهستان در رشته نوازندگی کلارینت است. وی تحصیلات خود را در رشته نوازندگی در آموزشگاه ملی سانتا سسیلیا شهر رم ادامه داد و پس از آن در دانشگاه موسیقی وین به تحصیل در رشته نوازندگی آنسامبل پرداخت. او در سال 2017 پیروز به اخذ درجه دکتری در نوازندگی و آنسامبل شده است. او همچنین تحت نظر Suzanne Stephens بر بیان موسیقایی آثار اشتوکهاوزن متمرکز شد. باربارا به عنوان سولیست کلارینت، فعالیت حرفه ای خود را با همکاری با ارکستر فیلارمونیک اُپول در لهستان شروع کرد و پس از آن با ارکسترهای مطرحی در کشورهای آلمان، یونان، ایتالیا، اسلوونی همکاری نموده است.

ارتوش سائودان نیز دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته نوازندگی از آموزشگاه موسیقی کراکف است و در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری است. این هنرمند فعالیت حرفه ای خود را به عنوان نوازنده با همکاری با ارکستر فیلارمونیک اُپول لهستان شروع و پس از آن با ارکسترهایی همچون ارکستر سونورا مجارستان، کراکویا سیمفونیتا و تعدادی دیگر همکاری داشته است. او همچنین به عنوان نوازنده آثار موسیقی معاصر در فستیوال های معتبری همچون فستیوال پاییز ورشو، فستیوال موسیقی نو دارمشتات، موسیقی نوین کاتویتسه به اجرای برنامه و برگزاری ورکشاپ های آموزشی پرداخته است.

  • شنبه یکم و یکشنبه دوم تیر

تالار رودکی (ساعت های 18 و 21) - کنسرت پیانو گیرت کالا ارت (بلژیک)

گیرت کالااِرت، نوازنده ویرتوز پیانو، آموزش موسیقی را با حضور در کلاس های ژان ورمولن در دانشکده لوکا آرتس مؤسسه لمن در لوون بلژیک شروع و توانست بالاترین مدرک را در نوازندگی پیانو، موسیقی مجلسی، آکومپانیمان، تحلیل پیشرفته موسیقی، آهنگسازی و رهبری (جایزه ویژه لمنتینل) را کسب کند. گیرت طی دوران تکوینی اش در بسیاری از سمینارها از جمله کلاس های اشتوکهاوزن، و سمینارهای ایرکام پاریس شرکت کرد. او بیشتر به دنبال تکنوازی و موسیقی تالاری در داخل و خارج از کشورش بود زیرا با ذوق هنری ای که او داشت می توانست از موسیقی کلاسیک گرفته تا مدرن را اجرا کند.کالاارت همچنین آهنگساز و استاد موسیقی پیانو و مجلسی برای دانشجویانی است که قصد دارند در کارهای معاصر تخصص کسب کند. آهنگسازان مختلفی از سرتاسر جهان همچون مارک یاتس (بریتانیا)، روبرت گراسلات (بلژیک)، آیدین صمیمی مفخم (ایران)، کیانگ جونگ (سنگاپور) و مارتینا کوسسکا (لهستان) زیباترین موسیقی پیانوشان را برای وی آهنگسازی نموده اند. کالااِرت عضو هیات رئیسه هنری و یکی از بنیانگذاران و مجریان اصلی گروه هرمس است. در شروع سال 2016 اتحادیه آهنگسازان بلژیکی به خاطر اجرای حیرت انگیز موسیقی هنری بلژیکی نشان فوجی را به وی اعطا کرد.

  • یکشنبه دوم تیر

تالار رودکی (ساعت 21) - کنسرت رسیتال فلوت کلاریز کشاورز

کلاریز کشاورز فارغ التحصیل رشته نوازندگی فلوت از دانشگاه میزوری آمریکا و برنده بورس دکتری نوازندگی فلوت دانشگاه استونی بروک نیویورک است. او نوازندگی فلوت را نزد اساتیدی همچون الیس دید، آذین موحد، مجید سینکی و محمد علی لقا آموخته است. کلاریز کشاورز سابقه همکاری با آنسامبل موسیقی معاصر میزو، فستیوال موسیقی معاصر MICF، ارکستر سمفونیک میزوری، ارکستر ساوث ساید فیلارمونیک امریکا، انجمن آهنگسازان ایرانی زن و ارکستر سمفونیک تهران را در کارنامه خود دارد. وی همچنین برنده جایزه Artist Presentation Society آمریکا، برنده مسابقات MMTA امریکا، نوازنده برگزیده مسابقات Emerging Artist دانشگاه میزوری است.

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت 16) - کنسرت دوئت گیتار و الکترونیک آمبات (ایسلند)

آمبات حاصل همکاری جدید بین 2 هنرمند ایسلندی پان تورنسن و تورکل آتلاسون (گیتاریست و آهنگساز) است. آثار آتلاسون در اروپا و آمریکا بارها اجرا شده و خود او نیز در زمینه موسیقی تجربی در ریکیاویک (پایتخت ایسلند) مشغول به فعالیت است. پان تورنسن نیز در دوازده سال گذشته آلبوم های متعددی را در زمینه موسیقی الکترونیک فراوری نموده و یکی از آهنگسازان شناخته شده ایسلند می است. او همچنین فستیوال موسیقی الکترونیک Extreme Chill را در ایسلند با دعوت از هنرمندان موسیقی الکترونیک پایه گذاری نموده است. پان و تورکل هر 2 اعضای آنسامبل استریو هیپنوسیس هستند.

  • دوشنبه سوم تیر

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت 16) - کنسرت مشترک آمبات و اسپکترو از کشور ایسلند

دوئت اسپکترو توسط مارتینا کوسِسکا (آهنگساز، پرفورمر و رهبر ارکستر لهستانی) به همراه آیدین صمیمی مفخم (آهنگساز و پرفورمر ایرانی) پایه گذاری شد. از سال 1392، تمرکز آن ها بر اجراهای زنده الکترونیک و الکتروآکوستیک تجربی است، که گاهی با فرم های سازه ای پیچیده و باقی اوقات بر پایه بداهه نوازی های آزاد دنبال شده اند. موزیک دوئت اسپکترو همواره بر پدیده های سایکوآکوستیک و ادراک شنیداری تمرکز داشته است. آن ها همواره مخاطب را به جهانی ناشناخته ای از صداهایی که برای هر پروژه خلق می نمایند؛ فرا می خوانند.

تالار رودکی (ساعت 18) - کنسرت رسیتال ترومبون ایوو نیلسن (سوئد)

ایوو نیلسُن (متولد 1966) آهنگساز و نوازنده ترومبون، فارغ التحصیل موسیقی از کالج سلطنتی استکهلم و ایرکام فرانسه است. نخستین فعالیت حرفه ای او در زمینه آهنگسازی در سال 1989 و در همکاری با آنسامبل LItinéraire و رادیو فرانسه شکل گرفت. در این همکاری قطعه اُکتت از ایوو نیلسُن ضبط و پخش گشت. پس از این همکاری پیروز، قطعات وی به عنوان آهنگساز توسط آنسامبل های متعددی در جهان اجرا و ضبط شده است.

تالار رودکی (ساعت 21) - کنسرت آنسامبل بادی فستیوال تهران

آنسامبل بادی فستیوال تهران، در سال 1397 با حمایت و مدیریت فستیوال موسیقی معاصر تهران و با هدف اجرای آثار موسیقی کلاسیک / معاصر و همچنین توجه به قابلیت ها و اهمیت صندلی سازهای بادی در موسیقی معاصر تأسیس و شروع به فعالیت نموده است. این آنسامبل در چهارمین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران علاوه بر اجرای برنامه ای مستقل، در شکل گیری و اجرای نخستین پروژه مینیاتورهای آهنگسازان جوان ایرانی نقش به سزایی داشته است. آنسامبل بادی فستیوال تهران در نظر دارد تا با همکاری آهنگسازان و تعریف های هنری مستقل، برنامه های فصلی خود را نیز در کنار برنامه های هر ساله فستیوال موسیقی معاصر تهران، برگزار کند.

  • سه شنبه چهارم تیر

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت 15) - کنسرت محمدرضا گواهی

محمدرضا گواهی (مُورِگو) آهنگساز، تهیه نماینده، طراح صدا و دارنده گواهی تکنولوژی موسیقی از دانشگاه آدلاید استرالیا است. در کارنامه هنری مورگو، 23 آلبوم، 15 سینگل و EP دیده می گردد. او در بیش از 30 آلبوم کامپیلیشن بین المللی حضور داشته است. وی در اولین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران (TCMF) در ششمین سالانه هنرهای دیجیتال تهران (TADAEX)، عمارت روبرو و خانه نمایش دا اجرای زنده داشته است.

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت 16:30) - کنسرت سهیل سهیلی

سهیل سهیلی هنرمند بینارشته ای و محقق و مترجم اهل تهران است. او در خانواده ای با ریشه های فرهنگی به جهان آمد به طوری که از خردسالی شروع به نوازندگی سازهای ضربی موسیقی سنتی ایرانی و نهایتاً به آهنگسازی با سازهای موسیقی غربی و نوازندگی گیتار و باس پرداخت. او دوره نیمه رسمی خود در حوزه هنر را به عنوان نوازنده در گروه موسیقی مستقلی به نام پاتریام در اوایل دهه 80 خورشیدی شروع کرد. گروهی که در خلال آن سال ها در یک فیلم سینمائی داستانی مطرح شد. سهیلی از آن موقع به عنوان تکنسین صدا و صدابردار اجراهای صدا و استودیوهای ضبط مشغول به کار است و به عنوان هنرمند استودیوی ضبط و صداگذاری تعداد زیادی از اجراهای تئاتر و فیلم ها را برعهده داشته است. تحصیلات او در زمینه ادبیات انگلیسی است ولی به دلیل تغییر رشته دانشگاهی از مهندسی به سمت و سوی رشته های زیرشاخه فرهنگ و هنر و همچنین حوزه تحقیق او - نقدادبی - موضوعات مورد آنالیز او شامل عنوان های گسترده ای مانند جامعه شناسی، زبان شناسی، تاریخ و موارد بیشتر است. با دسترسی به این منابع الهام، او هیچ گاه فعالیت کاری خود را به یک رشته یا زیرسبک خاص در حوزه فرهنگ و هنر یا علم محدود نمی نماید به طوری که با انواع بی شماری از مدیوم ها مانند متن، صدا و ویدئو که شامل سبک های مشترک و زیر سبک های آنها مشغول به کار است.

تالار رودکی (ساعت 18) - کنسرت ارکستر نیلپر به مدیریت احسان تارخ و نوید گوهری

ارکستر نیلپر یکی از فعال ترین ارکسترهای خصوصی در تهران است که از سال 1383 تأسیس و مشغول به فعالیت در حوزه موسیقی جدی است. ارکستر نیلپر در سال های فعالیت خود همواره تمرکز اجراهای صحنه ای خود را بر اجرای آثار موسیقی معاصر از آهنگسازان ایرانی و بین المللی حفظ نموده است. همچنین همکاری با نوازندگان جوان به عنوان سولیست و امکان حضور آنان در صحنه های رسمی موسیقی نیز بخش دیگری از اهداف ارکستر نیلپر را در این سال ها شامل شده است. ارکستر نیلپر شاید یکی از معدود ارکسترهای خصوصی در ایران است که با سازماندهی فعالیت ها و تمرین های خود توانسته است بر مسائل کار گروهی فائق آمده و حیات خود را همچنان تضمین کند. پیروزیت هایی که ارکستر نیلپر در طول سال های فعالیت خود به ثبت رسانده است، آن را به یکی از ارکسترهای مهم و تأثیرگذار در میان اهالی موسیقی و به موسیقی جدی تبدیل نموده است. این ارکستر از سال 1396 در کنار برنامه های فصلی مستقل، به عنوان ارکستر ثابت فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران فعالیت می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 181

به "اعلام جزییات چهارمین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام جزییات چهارمین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید