بودجه را به ابزاری برای انتخابات تبدیل کرده اند

به گزارش شهر سرگرمی، تهران (پانا) - رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه بیش از اینکه درباره بودجه یک نگاه حرفه ای و کارشناسی شود بیشتر یک ابزاری برای تبلیغات، زدن دولت و حمله به آن شده است، تاکید کرد برخی هم آن را به ابزاری برای انتخابات 1400 تبدیل کرده اند.

بودجه را به ابزاری برای انتخابات تبدیل کرده اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به نقدها مطرح شده درباره بودجه سال 1400 اظهار کرد: بیش از اینکه درباره بودجه یک نگاه حرفه ای و کارشناسی شود بیشتر یک ابزاری برای تبلیغات، زدن دولت و حمله به آن شده است. برخی هم آن را به ابزاری برای انتخابات 1400 تبدیل کرده اند. بیش از 40 سال است که دولت های مختلف به مجالس مختلف بودجه می دهند و همیشه یک فرایندی داشته که در کمیسیون تلفیق بررسی ها با سازمان برنامه و بودجه انجام می شده است و فرایند جمع بندی ها اعلام می شده است.

وی اضافه نمود: این اولین بار است که ما یک بودجه را به مجلس ارائه می دهیم و همه کنندگان مجلس و حتی رییس درباره آن مصاحبه و تبلیغ می کنند. همه وزرا که در کمیسیون تلفیق شرکت می کنند و جلساتی هم که با خود رییس جمهوری و سران قوا بوده است و حرف ها را هم که زده اند. پس اینکه می آیند اینگونه پرخاش می کنند و انتقاد می کنند و مسائلی مطرح می کنند که خود در عمل علیه آن رفتار می کنند برای چیست؟

رئیس دفتر رئیس جمهوری شرح داد: توصیه ما این است که با بودجه همانطور که مجالس و دولت های گذشته تعامل خوبی داشتند که کار انجام شود، الان هم باید همانطور باشد. پس اینکه ما می بینیم این مسئله یک ابزار تبلیغاتی و سیاسی شده و بخشی از کارهای انتخاباتی 1400 شده است، نه به صلاح مجلس، نه به صلاح دولت و نه به صلاح مردم است که باید بیشترین منفعت را از آن ببرند.

واعظی در پاسخ به این پرسش که آیا نوسانات اخیر بازار بورس به دلیل اختلاف نظر وزرای اقتصادی دولت است، گفت: در همه جای دنیا بورس یک فرایند ثابت صعودی یا نزولی ندارد. بورس در یک مقطع به دلایل اقتصادی و سیاسی و بین المللی که روی قیمت ها تاثیر می گذارد، فرایند کاهشی یا افزایشی دارد. البته همیشه هم مسئولان بورس دنبال بهانه ای هستند که بگویند به این دلیل نوسانات رخ داده است و عیبی هم ندارد.

وی تأکید کرد: معلوم است که وزیر صمت ما براساس ماموریت خود یک هدف دارد و وزیر اقتصاد ما هم ماموریت دیگری. ستاد اقتصادی و جلسه هیئت دولت برای همین درست شده است که وقتی اختلاف سلیقه هایی است بیایند و حلش کنند. بنابراین هیچ موضوع نگران کننده ای وجود ندارد و اعتقاد ما به عنوان دولت این است که دخالت ها در این بازار کم شود و مسئولیت را به خود بورس و مسئولان آن بسپاریم.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اضافه نمود: از مجلس و کمیسیون هایش می خواهیم که آنقدر دخالت در بورس نکنند، می آیند یک جلسه درباره بورس می گذارند و یک مصاحبه می کنند و به محض اینکه بورس مثبت می شود می گویند دولت نتوانست و ما آمدیم مشکل بورس را حل کردیم. اما بورس که منفی می شود، می گویند ما از اول تذکر داده بودیم.

واعظی خطاب به کنندگان مجلس گفت: شما اصلاً در بازار بورس دخالت نکنید! مجلس ماموریت خود را دارد و کارش قانونگذاری و نظارت است، اگر بخواهد در مسائل ریز اجرایی وارد شود یا سفر استانی بفرایند و به جای دولت تصمیم بگیرند و در داخل مجلس هم اگر کسانی می خواهند به دنبال مسائل اجرایی بفرایند، پس اشتباه کردند که در مجلس رفته اند باید وارد کار اجرایی می شدند.

وی با بیان اینکه ما نمی پسندیم مجلس در کارهای اجرایی و تصمیم گیری های دولت دخالت کند، گفت: اگر الان هم کمتر صحبت می کنیم به خاطر این است که نمی خواهیم اختلافی پیش آید وگرنه همان ادبیات سخیفی که برخی از کنندگان علیه دولت و وزرا به کار می برند را طرف های مقابلشان هم می توانند به کار برند اما ما این را به مصلحت کشور نمی دانیم. پس در مصاحبه ها و توییت زدن ها اخلاق را رعایت کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که دولت چه حمایتی از بازار بورس می کند، گفت: متاسفانه پالایش و دارا در همین شرایطی که در دو ماه گذشته پیش آمده ضررده شده و ما دیروز در ستاد اقتصادی دولت صحبت کردیم که مردمی که براساس نظر وزیر اقتصاد اعتماد کردند و آمدند وظیفه داریم که نگذاریم آنان ضرر کنند و رییس جمهوری هم تاکید کردند که یک طرحی برای این موضوع ارائه شود.

واعظی یادآور شد: اما این را هم در نظر داشته باشیم که به بورس مثل تمام دنیا نگاه کنیم. بورس یک بازار زودبازده نیست. کسانی که می خواهند زود به سود برسند، باید پول هایشان را در بورس بخوابانند. کسانی که دنبال مقداری سود بیشتر هستند، البته خطر هم دارد اما باید صبر کنند و نگاه ما هم به آینده مثبت است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1400

به "بودجه را به ابزاری برای انتخابات تبدیل کرده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه را به ابزاری برای انتخابات تبدیل کرده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید