اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا در سیاهه انتشار بودجه ندارد

به گزارش شهر سرگرمی، طی امسال تشدید آلودگی هوا یکی از معضلات اصلی کلانشهرهای کشور بوده، به طوری که فقط در تهران از ابتدای سال تا به امروز 117 روز هوای آلوده تنفس شده است. با وجود اینکه قوانین و راهکارهای زیادی برای کاهش آلودگی هوا در کشور داریم اما بسیاری از این راهکارها حتی به مرحله اجرا نمی رسند. رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که بودجه ای به منظور اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا در سیاهه انتشار کلانشهرها برای سال آینده تخصیص نیافته است و باید چشم امید به بودجه سال 1401 داشته باشیم.

اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا در سیاهه انتشار بودجه ندارد

سید محمد مهدی میرزایی در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به پروژه سیاهه انتشار 9 کلانشهر که با همکاری کنسرسیوم دانشگاه های برتر کشور تهیه شده است، اظهار کرد: در این پروژه سهم منابع آلاینده به تفکیک منابع ثابت و متحرک معین شده است. برای مثال در شهر تبریز سهم منابع متحرک در فراوری ذرات معلق به عنوان اصلی ترین عامل آلودگی هوا 56 درصد و سهم منابع ثابت 44 درصد برآورد شده و در شیراز سهم منابع متحرک در فراوری ذرات معلق تنها 15 درصد و سهم منابع ثابت 85 درصد است.

وی در ادامه با بیان اینکه در سیاهه انتشار تدوین شده، راهکارهای معینی در بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای هر 9 کلانشهر درجهت کاهش آلودگی هوا درنظر گرفته شده است، توضیح داد: تمامی این راهکارها اولویت بندی شده اند و بودجه مورد احتیاج برای اجرای آن ها نیز معین شده است. برای مثال در شهر تهران جایگزینی 1800 اتوبوس فرسوده دیزلی ناوگان اتوبوس واحد با اتوبوس های گازسوز می تواند تا چهار درصد فراوری ذرات معلق را کاهش دهد.

به گفته رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، آلودگی هوا اثرات گوناگون اجتماعی و مالی ازجمله خسارت به سلامت انسان، خسارت بر فراوری، کاهش بهره وری، تخریب اکوسیستم و کشاورزی و... را به دنبال دارد.

میرازیی با اشاره به اینکه احتیاج است که اعتبارات و هزینه های لازم برای اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا که در سیاهه انتشار کلانشهرها به آن ها اشاره شده است، دیده گردد، گفت: چنانچه این راهکارها اجرایی نگردد، شاهد کاهش آلودگی هوا نخواهیم بود. متاسفانه برای اجرای این راهکارها در بودجه 1400 اعتباری لحاظ نشده است اما امیدواریم در سر جمع اعتبارات و بودجه سال 1401 برنامه های کاهش آلودگی هوا دیده گردد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در تهران سالانه بیش از 10 هزار تن ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون فراوری می گردد، گفت: مطالعات سال 2018 بانک جهانی نشان می دهد که آلودگی هوا سالانه 2.6 میلیارد دلار به تهران خسارت وارد می نماید. این رقم برای کل کشور 7 میلیارد دلار گزارش شده است.

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در سال 2020 آژانس محیط زیست آمریکا آنالیز هایی را درباره ضرر و زیان مالی ناشی از آلودگی هوا در مقابل منافعی که به وسیله اجرای قوانین هوای پاک آمریکا به دست خواهند آورد، انجام داد. در این آنالیز ها به این نتیجه رسیدند که در صورت اجرای قانون هوای پاک در آمریکا، حدود 2 تریلیون دلار منافع مختلف مستقیم و غیر مستقیم نصیب این کشور می گردد. به بیان دیگر اگر 65 میلیون دلار جهت اجرای قانون هوای پاک در آمریکا هزینه گردد در نهایت ارزش مالی منافع حاصل به 2 تریلیون دلار خواهد رسید.

هر یک دلار هزینه در جهت کاهش آلودگی هوا، حدود 30 برابر منفعت دارد

میرزایی در سرانجام با اشاره به اینکه هر یک دلار هزینه در جهت کاهش آلودگی هوا، حدود 30 برابر منفعت خواهد داشت، اظهار کرد: مسائل مرتبط با سود و زیان در حوزه آلودگی هوا در کشور ما نیز صادق است. چنانچه اعتبارات لازم تخصیص یابد در مباحث مالی نیز صرفه جویی خواهد شد اما تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، شاهد بهبود کیفیت هوا در کشور نخواهیم بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1506

به "اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا در سیاهه انتشار بودجه ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا در سیاهه انتشار بودجه ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید