85 سال از تاریخ صدر اسلام در رمان به امین بگو دوستش دارم

به گزارش شهر سرگرمی، مریم راهی معتقد است، افرادی هستند که به تاریخ علاقه دارند اما رغبتی به خواندن کتب تاریخی ندارند رمان هایی که متعهد به تاریخ نوشته می شوند، برای این دسته افراد جذاب هستند.

85 سال از تاریخ صدر اسلام در رمان به امین بگو دوستش دارم

به گزارش خبرنگاران، مریم راهی نویسنده رمان به امین بگو دوستش دارم که به تازگی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده به هنرآنلاین گفت: در این رمان تاریخی به تاریخ صدر اسلام و سال های پیش از اسلام پرداختم. کتاب از دوره زندگی عبدالمطلب پدربزرگ پیامبر (ص) آغاز می شود و تا سال هشتم هجری ادامه پیدا می کند. یعنی تقریبا می توان گفت این رمان به روایت حوادث 85 سال از تاریخ می پردازد. با تعدد شخصیت و همین طور حوادث بسیاری روبرو هستیم که با تعلیق زیادی همراه است. رمان چهار شخصیت اصلی دارد که هر کدام به نوبت وارد می شوند و داستان خود را روایت می کنند. این چهار شخصیت، افرادی هستند که از حضرت محمد (ص) حمایت کردند و رمان را با هدف معرفی آن ها نوشته ام یعنی عبدالمطلب، ابوطالب، حمزه و جعفر.

او با بیان این که پرداختن به شخصیت های مهم و تاثیرگذار، نوشتن رمان را سخت تر کرد، ادامه داد: حضرت محمد (ص) در جامعه ای اسلام را وارد کردند که مردم آن با یکتاپرستی بیگانه نبودند. آن ها اخباری داشتند از حضرت ابراهیم و افرادی بین آن ها بودند که موحد بودند و پیرو حضرت ابراهیم. نمونه شاخص آن عبدالمطلب است و ابوطالب، که هر دو رئیس قبیله قریش هم بودند. پس صحبت کردن در مورد توحید و رد بت پرستی موضوع جدیدی نبود. در واقع آنچه به حضور حامیان ضرورت می بخشید، خطری بود که اشراف و بزرگان قریش در مواجهه با پیامبر (ص) احساس می کردند. مکه به علت وجود کعبه شهر قدرتمند و بانفوذ و در تجارت هم سرآمد بود؛ همین ها قدرت و ثروتی برای اشراف قریش ایجاد کرده بود. از طرفی همه پیامبر (ص) را دوست داشتند، به ایشان لقب امین داده بودند و حالا اگر اعلام می کردند پیامبر هستند و آوازه اش در سرزمین های اطراف می پیچید، یک انتقال قدرت اتفاق می افتاد. یعنی قدرت از دست اشراف خارج می شد و به دست پیامبر (ص) می افتاد. در واقع اشراف قریش با این مشکل داشتند و دشمنی آغاز کردند. آنقدر این قدرت برایشان مهم بود که به پیامبر (ص) پیشنهاد دادند یک سال خدای شما را بپرستیم، یک سال خدای ما را. یعنی حتی به این قانع بودند که حداقل یک سال در میان، صاحب قدرت باشند. رمان از این مقطع به بعد شکل دقیق تری به خود می گیرد. مسئله ای ایجاد شده است که باعث می شود افرادی به عنوان حامی حضور پیدا کرده و انجام وظیفه کنند. این که چطور این اتفاقات رخ می دهد و چه واکنش هایی در پی دارد، ادامه رمان به امین بگو دوستش دارم را می سازد.

راهی که پیش از این رمان، کتاب های تاریخی دیگر نیز نوشته است در مورد علاقه خود به این ژانر، اظهارداشت: به تاریخ به ویژه تاریخ صدر اسلام علاقه مندم، چون معتقدم شخصیت های شگفت آوری را به ما معرفی می کند. شخصیت هایی که باهوش هستند، می دانند باید چه کار کنند و برای رسیدن به هدف شان حاضرند دست به هر کاری بزنند. چنین شخصیت هایی خیلی داستانی هستند، زندگی های پرتنش و پرهیجانی دارند و برای من که قصد نوشتن رمان دارم، خیلی جالبند . این ها تا حد زیادی علم دارند، علم انساب و علم نجوم. تا حد زیادی ادیب هستند، شاعران بزرگی دارند. زبان شان فصیح است و برای آن اهمیت قائل هستند، اما از طرف دیگر نقص های غیرقابل جبرانی در زندگی شان دیده می شود. چنین فضایی بسیار زیاد می تواند برای من به عنوان محقق و رمان نویس جذاب و جالب باشد. با در نظر دریافت تمام این موارد تصمیم گرفتم رمان به امین بگو دوستش دارم را بنویسم. اولین رمان تاریخی که نوشتم یوما نام دارد. شخصیت اصلی آن حضرت خدیجه (س) است. داستان زندگی ایشان را روایت کردم و باز هم به تاریخ صدر اسلام پرداخته ام. یوما رمان عاشقانه تاریخی ا ست، عشق حضرت خدیجه (س) به پیامبر (ص) و حوادثی را قبل و بعد از رخ دادن این عشق شاهد هستیم. دومین رمان تاریخی که نوشتم فردا مسافرم، در مورد اسرای کربلا و پیشینه و سرنوشت آن ها است.

او با این شرح که برای نوشتن رمان یوما به دلیل پیدا کردن منابع مستند، دچار مشکل بودم چون درباره حضرت خدیجه (س) منابع بسیار محدودی وجود دارد، شرح داد: اما برای نوشتن رمان به امین بگو دوستش دارم هیچ نگرانی بابت منابع تاریخی نداشتم. کتاب های علمی تاریخی در این حوزه بسیار است. سختی کار من فقط مربوط می شد به چگونگی نوشتن این رمان و نوع روایت کردن آن. افرادی هستند که به تاریخ علاقه دارند، اما رغبتی به خواندن کتب تاریخی ندارند. رمان هایی که متعهد به تاریخ نوشته می شوند، برای این دسته افراد جذاب هستند.

راهی این روزها مشغول نگارش رمانی اجتماعی است. برپا، در خواب هایم، گنامینوها قدر آدم را نمی دانند و ابژه لاو عناوین دیگر کتاب های او خارج از ژانر تاریخی هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1403

به "85 سال از تاریخ صدر اسلام در رمان به امین بگو دوستش دارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "85 سال از تاریخ صدر اسلام در رمان به امین بگو دوستش دارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید