7 دشمن سلامتی پوست را بشناسید

به گزارش شهر سرگرمی، شاید کم و بیش با عوامل خارجی که به سلامت پوست آسیب می رسانند آشنا بوده و نسبت به آنها حساس باشید، اما همیشه امکان مراقبت از خود و پیشگیری از مسائل بلند و کوتاه مدت با مراقبت درست وجود دارد.

7 دشمن سلامتی پوست را بشناسید

به طور کلی، عواملی که به طور مستقیم می توانند موجب تخریب و پیری پوست می شوند، در ادامه ارائه شده اند:

خورشید

خورشید، ستاره ای که سیاره ما به دور آن می چرخد و به ادامه حیات ما یاری می نماید، پرتوهای فرابنفش قدرتمند خود را نیز به سوی ما می فرستد که اتسمفر زمین قادر به جذب آنها نبوده و در تماس با پوست می توانند موجب آسیب دیدگی آن شوند. پرتوهای خورشیدی یکی از بدترین دشمنان سلامت پوست انسان در نظر گرفته می شوند.

افردای که به برنزه کردن پوست بدن خود اعتیاد دارند می توانند آسیب های جبران ناپذیری را به این اندام وارد نمایند. خطر از آنجایی ناشی می گردد که کم آبی مداوم پوست به تدریج لایه درم که لایه میانی و اصلی ترین لایه پوست است را از بین می برد. با این وجود، پیری ناشی از نور خورشید بدترین بخش قرار دریافت در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید نیست. کراتوز یک مشکل پوستی است که در آن ضایعات تیره و رشد غیرعادی سلولی رخ می دهد. با برخورداری از پوست حساس تر، خطر آسیب دیدگی نیز بیشتر می گردد.

تنباکو

بی تردید، تنباکو یکی از جدی ترین دشمنان سلامت پوست انسان است. پزشکان می توانند افراد سیگاری که مدت زمان طولانی این عادت مضر را دنبال نموده اند را از روی چین و چرک عمیق تر پوست، پوست نازک تر و رنگ خاکستری و کدر آن تشخیص دهند.

در زنان سیگاری، پوست با سرعت بیشتری تضعیف می گردد. دلیل کاهش مقاومت لایه درم این است که سیگار کشیدن موجب کندی گردش خون شده و اکسیژن و مواد مغذی کافی به بافت ها نمی رسند.

الکل

مصرف الکل به گردش خون انسان آسیب وارد کند. الکل می تواند شرایطی مشابه با استفاده از تنباکو را ایجاد نموده و به سلامت پوست آسیب برساند. افزون بر پیری زودرس پوست، افرادی که بیش از حد الکل مصرف می نمایند به طور معمول پوستی رنگ پریده فاقد شادابی و درخشش داشته و حلقه های تیره اطراف چشم هایشان شکل می گیرد.

غذاهای چرب

به طور کلی غذاهایی که در دسته غذاهای کم ارزش (Junk Food) قرار می گیرند را می توان در این زمینه مد نظر قرار داد. چربی های اشباع کالری های اضافه را روانه بدن می نمایند که سوزانده نمی شوند. در این شرایط، متابولیسم لیپید دچار تغییری اجتناب ناپذیر می گردد.

افرادی که به میزان زیاد غذاهای چرب مصرف می نمایند می توانند عوارض مختلفی از بروز آکنه تا درماتیت سبورئیک یا حتی ضخیم شدن لایه های خارجی پوست را تجربه نمایند. افزون بر این، افراد چاق به طور معمول یک سری از عوارض سلامت پوستی مانند بروز زخم، ورم، و کراتوز را تجربه می نمایند.

استرس

استرس می تواند زمینه ابتلا به بیماری های جسمانی مختلف را فراهم کند، از این رو، فراگیری چگونگی کاهش آن و کسب آرامش به وسیله فعالیت هایی مانند شنا، یوگا یا مدیتیشن اهمیت دارد.

پوست شما محافظی در برابر عناصر مهاجم واقعی است. زمانی که استرس دارید، این می تواند خود را به وسیله بروز آلرژی ها، درماتیت یا حتی روزاسه و سوریازیس نشان دهد.

آلودگی

آلودگی محیط یکی دیگر از دشمنان اصلی سلامت پوست و یکی از مواردی است که به طور معمول کمتر مورد توجه قرار می گیرد. البته این تنها به مناطق صنعتی محدود نشده و گرد و غبار، محصولاتی که برای پرورش محصولات کشاورزی استفاده می شوند و به طور کلی ناخالصی های موجود در هوا می توانند موجب مسدود شدن منافذ پوست شوند. یکی از شایع ترین عوارض این شرایط بروز اکنه است، اما امکان مواجهه با عوارض شدیدتر نیز وجود دارد.

تغییرات ناگهانی وزن

زمانی که وزن اضافه می کنید، فیبرهای کشسان پوست کشیده می شوند. اگر پوست بیش از حد سریع کشیده گردد، فیبرها می توانند دچار شکستگی شوند. زمانی که فرایند طبیعی پیری پوست نیز در کنار این شرایط مد نظر قرار بگیرد، پوست می تواند برای همواره شل و وارفته باقی بماند. حصول اطمینان از این که تغییرات وزن به تدریج و به روشی سالم انجام می شوند، اهمیت دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1215

به "7 دشمن سلامتی پوست را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 دشمن سلامتی پوست را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید