6 اشتباه در شستن دست ها

به گزارش شهر سرگرمی، ویروس کووید 19 در دنیا همچنان جولان می دهد و هنوز درمان مؤثری برای آن پیدا نشده است. آنالیز ها نشان می دهد توجه به اصول پیشگیری، مهم ترین سلاح در برابر این همه گیری خواهد بود.

6 اشتباه در شستن دست ها

شستن صحیح و به دفعات دست ها از مهم ترین توصیه هایی است که همچنان از سوی مراجع بین المللی بهداشت دنیا و همچنین وزارت بهداشت در کنار سایر مراقبت های فردی و فاصله گذاری اجتماعی توصیه می گردد.

اهمیت شستن دست ها در جلوگیری از انتقال بیماری های مختلف تنفسی و حتی بیماری های عفونی گوارشی از نظر علمی مورد آنالیز قرار گرفته و اثرات مثبت آن به کرات گزارش شده است.

گرچه به نظر می رسد شستن دست ها یکی از ساده ترین اقدامات پیشگیرانه است، اگر این کار به صورت کامل و در دفعات مناسب انجام نگردد، می تواند خطرپذیری افراد را در چنین همه گیری هایی به شدت افزایش دهد.

به دلیل اهمیت بسیار زیاد این اقدام پیشگیرانه در برابر ویروس کرونا در ادامه شش اشتباه رایجی را که ممکن است هنگام شستن دست ها به آن توجه نکنیم، آنالیز خواهیم کرد. برگرفته از : WebMD

1 میزان صابون کافی استفاده نمی کنید

برای شستن دست ها ابتدا دست تان را با آب مرطوب کنید و سپس با مقدار مکفی صابون، کف درست کنید. میزان حدود یک سکه 500 تومانی از صابون مایع برای شستن دست ها مناسب است.سپس دستانتان را خوب با صابون کفی کنید تا تمام آلودگی ها، چربی ها و عوامل بیماری زا با اصطکاک ایجاد شده از سطح پوست به خوبی جدا گردد. خود را درگیر الزام استفاده از صابون های آنتی باکتریال نکنید، همه صابون ها بر اساس خواصی که دارند، می توانند به شکل موثری انتقال کووید-19 را کاهش دهند.

2 تمام قسمت های دست تان را نمی شویید

بعضی قسمت های دست در شستن روزمره ای که ما پیش از این انجام می دادیم، شسته نمی گردد. بنابراین دقت کنید با صرف زمان کافی به خوبی تمام نقاط دست ها ، مچ ها و به ویژه بین انگشت ها و زیر ناخن ها را به خوبی بشویید. بهتر است در این ایام که شستن دست ها باید به صورت کامل انجام گردد، ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید تا زیر آنها به خوبی

شسته گردد.

3 دست ها را به دفعات لازم نمی شویید

در طول روز ما با دو دست و انگشت ها سطوح مختلفی را لمس می کنیم که ممکن است آلوده به انواع عوامل بیماری زا مانند کووید 19 باشد. زمانی که با سطوح آلوده تماس پیدا کنید، کافی است دهان، بینی یا چشم هایتان را لمس کنید تا راه ورود میکروب ها به درون بدن را هموار کنید.

در این حالت بهترین کار شستن دست هاست. البته اگر امکان شستن دست ها با آب و صابون فراهم نباشد، استفاده از مواد ضدعفونی کننده نیز می تواند یاری کننده باشد،اما به خاطر داشته باشید استفاده از این مواد نمی تواند به اندازه شستن دست با آب و صابون در از بین بردن باکتری ها و ویروس ها مؤثر باشد.

در موارد زیر شستن دست ها را نباید فراموش کنید:

پس از حضور در مکان های عمومی که امکان لمس سطوح آلوده

مانند کارت بانکی، پیشخوان و دستگیره درها وجود دارد

پس از سرفه و عطسه

پیش از لمس صورت و به ویژه دهان، بینی و چشم

پیش و پس از صرف غذا و آماده سازی غذا

پس از استفاده از سرویس بهداشتی

پیش و پس از انجام کارهای نگهداری از بچه ها و سالمندان از جمله تعویض پوشک

پس از دور انداختن زباله

4 زمان کافی برای شستن صرف نمی کنید

حداقل 20 ثانیه برای شستن دست ها زمان صرف کنید تا عوامل بیماری زا از دست جدا گردد. برای این که بتوانید زمان را هنگام شستن اندازه بگیرید، بهتر است شعری یا بخشی از آهنگ مورد علاقه تان را که خواندنش در همین اندازه طول می کشد در ذهن تان داشته باشید و هر بار هنگام شست و شو با خودتان زمزمه کنید. این روزها شاهد خلاقیت های زیادی در فضای مجازی برای شستن دست ها در مدت 20 ثانیه بوده ایم.پس با خلاقیت خودتان بهترین روش را برای شست وشو به کار بگیرید.

5 به اندازه کافی دست تان را آبکشی نمی کنید

پس از صرف زمان کافی برای شستن با صابون باید دست ها را به صورت کامل با آب پاکیزه و روان آبکشی کنید تا به خوبی آلودگی ها شسته گردد.

اگر صابون به صورت کامل آبکشی نگردد علاوه بر این که نمی تواند آلودگی را به صورت کامل از بین ببرد، می تواند موجب ایجاد تحریکات پوستی،حساسیت و خشکی پوست نیز بگردد.بنابراین توجه به آبکشی کامل به اندازه استفاده از صابون بسیار مهم است.

6 دست های تان را خشک نمی کنید

عوامل بیماری زا به آسانی از دست های مرطوب منتقل شده یا به آن انتقال پیدا می نماید. البته در مورد عوامل بیماری زای باکتریایی، محیط مرطوب به رشد و تکثیر باکتری نیز یاری خواهد نمود. بنابراین حتما پس از شستن دست ها با حوله ای تمیز آن را خشک کنید. در این دوران با فاصله زمانی کمتری حوله های دستی خانه را بشویید تا همواره تمیز باشند. همچنین اگر در مکان عمومی هستید بر اساس تحقیقات اجرا شده، استفاده از حوله های کاغذی و دستمال کاغذی بهتر از دست خشک کن های برقی است و کمتر عوامل بیماری زا را انتقال می دهد.

عسل اخویان طهرانی - دانش و سلامت / روزنامه شهر سرگرمی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1007

به "6 اشتباه در شستن دست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 اشتباه در شستن دست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید