9 درمان خانگی برای عفونت های قارچی و راه های پیشگیری از آن

به گزارش شهر سرگرمی، در حالی که عفونت های قارچی خیلی رایج هستند خبر خوب این است که اقدامات ساده مراقبتی و درمان های خانگی می توانند به کنترل و پیشگیری از این عفونت ها کمک کنند. قارچ ها میکروارگانیسم های رایجی هستند که می توانند هر جایی حتی روی پوست انسان ها هم یافت شوند. معمولا برخی از این قارچ ها (نظیر کاندیدا و مخمر) می توانند منجر به عفونت شوند خصوصا اگر پوست گرم یا مرطوب باشد.

9 درمان خانگی برای عفونت های قارچی و راه های پیشگیری از آن

باید این درمان ها را جدی بگیرید زیرا در صورتی که عفونت های قارچی درمان نشوند، می توانند خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهند. در این مقاله از خبرنگاران مگ به درمان های خانگی متنوعی اشاره می کنیم که به بهبود عفونت های قارچی کمک می کنند و همچنین نکات پیشگیری کننده ای را ذکر می کنیم که به جلوگیری از این عفونت ها کمک می کنند.

درمان خانگی عفونت های خفیف قارچی

درمان های خانگی زیر به کنترل عفونت های خفیف قارچی کمک می کنند. اما اگر عفونت قارچی شدید است یا روی اندام های داخلی بدن (همچون مننژ، خون یا ریه ها) تاثیر گذاشته است باید با دکتر مشورت کنید.

از آنجایی که علائم عفونت های قارچی ممکن است شبیه مسائل پوستی نظیر پسوریازیس باشند، بهتر است قبل از این که هر درمانی را امتحان کنید از روش های تشخیصی مناسب استفاده کنید. تمام این درمان ها می توانند با درمان های تجویزی استفاده شوند تا به بهبودی سریع تر کمک کنند.

نکته: از این درمان ها برای مسائل قسمت های داخلی بدن (همچون برفک واژن) استفاده نکنید. قبل از این که از این درمان ها در مقیاس گسترده استفاده کنید، ابتدا یک پچ تست انجام دهید تا از بروز هر گونه عکس العمل و آلرژی پوستی جلوگیری کنید. اگر متوجه ظهور عوارض جانبی شدید، مصرف این درمان ها را قطع کنید.

1. روغن نارگیل

روغن نارگیل از اسیدهای چرب زنجیره متوسط تشکیل شده است که فعالیت ضد قارچی دارند. این خاصیت روغن نارگیل در کنترل رشد مخمر یا کاندیدا موثر است.

نحوه استفاده:

 1. محل آسیب دیده را با صابون چریش بشویید و به خوبی خشک کنید.
 2. از چند قطره روغن نارگیل روی قسمت مورد نظر استفاده کنید.

2. استفاده از روغن های ضروری ضد قارچ

روغن درخت چای خاصیت ضدمیکروبی دارد که به برطرف کردن عفونت های قارچی کمک می کند. شواهد علمی و مستندات خاصیت ضد قارچ روغن های ضروری را تایید کرده اند.

نحوه استفاده:

 1. تمام روغن های ضروری باید قبل از استفاده رقیق شوند. در نتیجه یک قطره روغن درخت چای را با روغن های حاملی نظیر روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید. همچنین می توانید روغن درخت چای را با ژل آلوئه ورا در نسبت سه به یک مخلوط کنید.
 2. این ترکیب را روی قسمت آسیب دیده استعمال کنید.

3. خمیر سیر

سیر ماده ای است که در بیشتر آشپزخانه ها یافت می شود و خاصیت های دارویی زیادی (همچون خاصیت آنتی میکروبی) دارد. سیر شامل ترکیبات ارگانوسولفور است که خاصیت ضدقارچی دارند.

نحوه استفاده:

 1. دو حبه سیر را له کنید و با روغن زیتون مخلوط کنید تا خمیر یکدستی به دست آید.
 2. این خمیر را روی قسمت آسیب دیده استعمال کنید.
 3. پس از 30 دقیقه، قسمت مربوطه را با آب ولرم بشویید.
 4. درمان را دوبار در روز تکرار کنید تا زمانی که بتوانید نتایج مطلوبی را ببینید.

4. استفاده موضعی از زردچوبه

کورکومین، ماده فعال زردچوبه، یک ماده ضدقارچ است که عوارض جانبی محدودی دارد و می تواند به طور موثر به درمان عفونت های قارچی کمک کند.

نحوه استفاده:

 1. یک قاشق چایخوری زردچوبه را با روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید تا یک خمیر به دست بیاورید. قسمت آسیب دیده را بشویید و خشک کنید و از یک لایه نازک خمیر روی محل عفونت استفاده کنید. سپس بعد از 15 دقیقه با آب بشویید.
 2. در مرحله بعد از پماد و یا روغن های حاوی زردچوبه استفاده کنید.

5. عسل

عسل خاصیت ضدقارچی دارد و می تواند با تنوع گسترده ای از قارچ ها (نظیر کاندیدا آلبیکانس) مقابله کند. عسل حاوی ترکیبات گوناگونی نظیر آنتی اکسیدان ها، لیزوزیم، هیدروژن پراکسید، پپتیدها، فلاونوئیدها، پلی فنول ها، اسیدهای فنولیک و متیل گلیوکسال است که آن را تبدیل به یک ماده ضدمیکروبی مناسب کرده اند.

نحوه استفاده:

 1. از عسل خام و طبیعی یا عسل دارویی روی قسمت آسیب دیده استفاده کنید و پس از 15 دقیقه آن را بشویید.
 2. عسل را با روغن نارگیل، روغن زیتون یا ماست ترکیب کنید و خمیر حاصل را روی پوست قسمت آسیب دیده قرار دهید.

6. خمیر سدیم بی کربنات

مطالعات نشان داده اند که سدیم بی کربنات در از بین بردن قارچ های رایج پوست و ناخن موثر است. اما برای به اثبات رساندن مکانیزم آن به تحقیقات بیشتری نیاز است.

نحوه استفاده:

 1. سدیم بی کربنات را با آب مخلوط کنید تا یک خمیر ایجاد شود و سپس آن را روی قسمت آسیب دیده استعمال کنید.
 2. محل آسیب دیده را برای 15 دقیقه در محلول بی کربنات سدیم قرار دهید.

7. استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب می تواند به عنوان یک عامل ضدقارچ عمل کند (خصوصا در مقابل گونه های کاندیدا)، به همین علت است که گزینه مناسبی برای درمان دنچر استوماتیت در نظر گرفته می شود.

کاربران همچنین گزارش داده اند که سرکه سیب برای درمان عفونت های پوست سر و کچلی موثر است. اما هیچ شواهد علمی ای این ادعا را تایید نمی کند.

نحوه استفاده:

 1. یک پیمانه سرکه سیب را با 3 پیمانه آب مخلوط کنید.
 2. این ترکیب را روی قسمت های آسیب دیده قرار دهید.
 3. بعد از 15 الی 20 دقیقه قسمت مورد نظر را با آب بشویید.

8. استفاده از ماست

اگر چه هیچ شواهد علمی ای مبنی بر تایید این موضوع وجود ندارد، اما مدت هاست که از ماست برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شود. اعتقاد بر این است که لاکتیک اسید باکتری های مفید موجود در ماست، مانع از رشد قارچ ها می شود.

نحوه استفاده:

 1. برای استعمال ماست روی قسمت آسیب دیده از یک پنبه تمیز استفاده کنید.
 2. بعد از 30 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.
 3. سپس قسمت مورد نظر را خشک کنید.

9. داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نیاز به تجویز گوناگونی در دسترسند که خاصیت ضد قارچ دارند. بیشتر این داروهای موضعی باید 2 بار در روز (به مدت 4 هفته یا 1 هفته پس از پاک شدن عفونت) استفاده شوند.

می توانید از کرم ها، پمادها، اسپری ها، شامپوها و پودرهای ضدقارچ نیز استفاده کنید. این محصولات حاوی موادی نظیر میکونازول، کتوکونازول، سیکلوپیروکس و سلنیوم سولفاید هستند.

برای عفونت های ناخن می توانید یک یا دوبار در هفته از لاک های ضد قارچ ناخن استفاده کنید. دنبال محصولی بگردید که حاوی کلوتریمازول، روغن اکالیپتوس یا اسید اندسیلینیک هستند. عفونت های قارچی را می توان با تربینافین یا پماد کلوتریمازول هم درمان کرد.

نکات خود مراقبتی برای تسهیل درمان

نکات خود مراقبتی زیر به درمان بیماری کمک می کنند و می توانند مانع از انتشار عفونت از یک قسمت به قسمت دیگر شوند:

 • قسمتی که تحت تاثیر عفونت قرار گرفته را تمیز و خشک نگه دارید.
 • بعد از حمام اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت های بدن (خصوصا بین چین های پوستی و انگشت های پا) را خشک می کنید.
 • از خاراندن قسمت آسیب دیده بپرهیزید.
 • در صورتی که دچار قارچ ناحیه تناسلی هستید از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید.
 • وسایل شخصی (مثل لباس ها، برس ها و حوله هایتان) را با دیگران به اشتراک نگذارید. برای قسمت های سالم و قسمت های آسیب دیده از حوله های جداگانه استفاده کنید.
 • حوله ها و جوراب ها را با آب گرم (حداقل 60 درجه) بشویید.
 • از شامپوهای ضدشوره استفاده کنید تا به درمان عفونت های پوست سر و درماتیت سبورئیک کمک کنید.
 • هر روز از پودرهای ضدقارچ (خصوصا برای پاها) استفاده کنید تا مانع از رشد قارچ شوید.

نکاتی برای پیشگیری از عفونت های قارچی

نکاتی هستند که به پیشگیری از عفونت های قارچی و ممانعت از ظهور دوباره آن ها کمک می کنند همچون:

1. خشک نگه داشتن پوست

همیشه پوست تان را تمیز و خشک نگه دارید، خصوصا پوست پاها و قسمت هایی مثل زیر بغل و کشاله ران که در معرض عفونت قرار دارند.

دستان تان را با صابون های ضدعفونی کننده همچون صابون های حاوی چریش بشویید. پوست تان را با یک حوله تمیز خشک کنید و از ساییدن پوست جلوگیری کنید.

2. به اشتراک نگذاشتن وسایل شخصی را با دیگران

به هیچ عنوان ملحفه، حوله، لباس و حتی کفش هایتان را با دیگران به اشتراک نگذارید.

3. استفاده از لباس هایی با سایز مناسب

باید از پارچه های راحت (همچون پارچه های نخی) که قابلیت تنفس دارند استفاده کنید تا از تجمع عرق روی پوست جلوگیری کنید. استفاده از پارچه هایی مثل پلاستیکی می تواند خطر بروز عفونت های قارچی را افزایش دهد.

به علاوه از پوشیدن کفش های تنگ بپرهیزید. کفش های قدیمی مثل کفش های اسپرت و بوت ها را دور بیندازید.

4. پرهیز از پابرهنه راه رفتن

همیشه زمانی که می خواهید قدم بزنید از کفش و صندل استفاده کنید. به علاوه در محیط هایی مثل استخر از کفش ها و جوراب های آکوا استفاده کنید.

5. عوض کردن مرتب لباس ها

بعد از این که به خانه برگشتید یا قبل از خواب، لباس های تمیز بپوشید. اگر خیلی عرق می کنید، همیشه بعد از ورزش یا بیرون رفتن دوش بگیرید و لباس هایتان را عوض کنید. به علاوه بلافاصله بعد از شنا یا سایر ورزش های آبی، لباس های خیس تان را عوض کنید.

همچنین هر روز باید لباس زیر و جوراب هایتان را عوض کنید و بشویید. برای شستشوی لباس هایتان می توانید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

6. رعایت کردن بهداشت ناخن ها

برای پیشگیری از تجمع آلودگی، ناخن های پاهایتان را کوتاه نگه دارید. برای ناخن هایی که دچار عفونت شده اند از ناخن گیر جدا استفاده کنید و از ناخن مصنوعی استفاده نکنید.

7. شستن مرتب دست ها

عادت کنید که بعد از لمس کردن حیوان خانگی تان دست ها را بشویید. همچنین حیوانات خانگی و خانه آن ها را تمیز نگه دارید.

8. کم کردن وزن

افرادی که دچار چاقی مفرط هستند یا آن هایی که دچار چین و چروک پوستی هستند بیشتر در معرض عفونت های قارچی قرار دارند.

9. تمیز نگه داشتن محیط اطراف

باید محیط خانه تان را تمیز نگه دارید. شیر آب یا لوله های آسیب دیده را در کمترین زمان ممکن تعمیر کنید زیرا قارچ به راحتی می تواند در محیط های مرطوب و سرد رشد کند.

به طور مرتب فیلتر دستگاه های رطوبت ساز یا تهویه هوا را تعویض کنید. در صورت لزوم خانه تان (خصوصا حمام) را بررسی کنید تا از عدم رشد قارچ مطمئن شوید.

10. اصلاح برنامه غذایی

از آنجایی که قارچ به سادگی می تواند افرادی با سیستم ایمنی ضعیف را بیمار کند پیشنهاد می شود که پروبیوتیک و آنتی اکسیدان مصرف کنید و برنامه غذایی سرشار از مواد معدنی داشته باشید. برخی از انواع مواد غذایی پروبیوتیک شامل ماست، کلم ترش و کیمچی هستند.

باید سیب زمینی شیرین و هویج را به خاطر ویتامین A مصرف کنید، بادام، فندق و تخمه آفتابگردان را به خاطر ویتامین E مصرف کنید و غذاهای دریایی، مغزیجات و فرآورده های لبنی را به این علت که منبع زینک هستند مصرف کنید.

 • 19 ماسک ضد پیری که جوانی و درخشندگی را به پوست شما هدیه می دهند

همچنین مواد مغذی ای که سیستم ایمنی را تقویت می کنند (همچون ویتامین B12، مس، سلنیوم، فولات، آهن و ویتامین B6) را به برنامه غذایی تان بیفزایید. به علاوه می توانید از کرنبری به خاطر خاصیت ضد قارچی که دارد استفاده کنید.

11. محدود کردن یا پیشگیری از مصرف دخانیات

استعمال دخانیات می تواند رشد بیش از حد کاندیدا در دهان را تحریک کند.

سوالات متداول در خصوص عفونت های قارچی

آیا استفاده موضعی از عصاره دانه ی گریپ فروت به درمان عفونت های قارچی کمک می کند؟

تحقیقات نشان داده اند که عصاره دانه گریپ فروت خاصیت ضدقارچی دارد و می تواند با گونه هایی مثل کاندیدا مقابله کند. همچنین به پیشگیری از وقوع دوباره عفونت کمک می کند. اما به تحقیقات و مطالعات بیشتری برای تایید تاثیر گریپ فروت روی قارچ نیاز است.

آیا بوریک اسید به درمان عفونت های قارچی واژن کمک می کند؟

از شیاف واژنی بوریک اسید برای درمان عفونت های قارچی واژن نظیر عفونت های کاندیدای غیر آلبیکنس استفاده می شود. اما تنها بعد از تشخیص درست باید از این دارو استفاده شود.

برای تشخیص دوز مناسب و استفاده از بوریک اسید، باید با پزشک مشورت کنید.

کلام آخر

با این که عفونت های قارچی گسترده هستند، معمولا خفیفند و پس از چند هفته مراقبت و درمان درست، برطرف خواهند شد.

می توانید درمان های خانگی و نکات خود مراقبتی که در قسمت بالا به آن ها اشاره شد را امتحان کنید. اگر بعد از 4-5 روز بهبودی حاصل نشد، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

منبع: emedihealth

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1445

به "9 درمان خانگی برای عفونت های قارچی و راه های پیشگیری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 درمان خانگی برای عفونت های قارچی و راه های پیشگیری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید