5 فیلم ترسناک دلخواه کوئنتین تارانتینو؛ از فرانکنشتاین تا طالع نحس

به گزارش شهر سرگرمی، کوئنتین تارانتینو بارها از علاقه خود به سینمای وحشت و فیلم های ترسناک گفته است. در این مطلب نگاهی می اندازیم به محبوب ترین فیلم های ترسناک تاریخ از نظر این کارگردان برنده اسکار.

5 فیلم ترسناک دلخواه کوئنتین تارانتینو؛ از فرانکنشتاین تا طالع نحس

زمانی که به فیلم های تارانتینو نگاه می کنیم به وضوح تعیین است این کارگردان همواره در تصویرگری خشونت و بعضی صحنه های دلهره آور فیلم هایش نگاهی به سینمای وحشت داشته است. او به عنوان یکی از فیلم بین ترین کارگردان های سرشناس زنده دنیا شناخته می گردد و در بسیاری از گفت وگوهایش به این موضوع اشاره نموده است. کوئنتین تارانتینو به عنوان یکی رکن های اصلی سینمای پست مدرن در دهه سرانجامی قرن بیستم شناخته می گردد و بی تردید روایت داستان های غیرخطی مبتنی بر عنصر اتفاق در فضایی خشن علاقه اصلی او در سینما است، اما تارانتینو بارها از علاقه خود به فیلم های ترسناک و رزمی، آثار وسترن سرجو لئونه و بعضی تریلرها گفته و به همین خاطر بهترین فیلم های سینمایی در این سبک ها از نظر او برای هوارانش همواره موضوعی حائز اهمیت بوده است.

 • 10 فیلم که طرفداران کوئنتین تارانتینو باید ببینند

تمام 5 فیلم حاضر در این فهرست مربوط به پیش از دهه 1980 میلادی هستند و بر اساس ترتیب زمان اکران مرتب شده اند.

فیلم های ترسناک محبوب تارانتینو

1. ابوت و کاستلو با فرانکنشتاین دیدار می نمایند (Abbott and Costello Meet Frankenstein)

 • کارگردان: چارلز بارتون
 • نویسنده: رابرت لیز
 • سال ساخت: 1948
 • بازیگران: بود ابوت، لان چینی جونیور و جین رندالف

تارانتینو وقتی فقط پنج ساله داشته فیلم کمدی-ترسناک ابوت و کاستلو با فرانکنشتاین دیدار می نمایند را دیده است و آن را عظیمترین فیلمی که تا به امروز ساخته شده و احتمالا ساخته خواهد شد خوانده است. او درباره علت علاقه اش به فیلم چارز بارتون می گوید: این فیلم ترکیبی از دو سبک دلخواه من در سینما است؛ وحشت و اسکروبال های کلاسیک.

ابوت و کاستلو با فرانکنشتاین دیدار می نمایند بدون شک یک فیلم ترسناک کامل است که حتی پس از گذشت بیش از 7 دهه از زمان ساختش می تواند نظر دوست داران آثار ترسناک و آثار کلاسیک را به خود جلب کند. این فیلم در هر صحنه بسیار هراس انگیز به نظر می رسد و شخصیت هایش را در موقعیت های ملتهبی قرار می دهد، اما هرگز بار کمدی آن فراموش نمی گردد. بارتون در ابوت و کاستلو با فرانکنشتاین دیدار می نمایند قهرمانی به سادگی یک کودک را در دنیای هیولاها قرار می دهد و یک ماجراجویی عاشقانه را هم به آن اضافه می نماید تا به آسانی همدلی بیننده را برانگیزد و با فیلم خود همراه کند.

2. والس مفیستو (The Mephisto Waltz)

 • کارگردان: پل وندکوس
 • نویسنده: بن مدو
 • سال ساخت: 1971
 • بازیگران: آلن آلدا، جکلین بیسیت و باربارا پارکینز

والس مفیستو فیلم ترسناک نسبتا ناشناخته ای است که تارانتینو امیدوار است سینمادوستان بیشتری آن را تماشا نمایند. از این فیلم به عنوان بچه رزماری برعکس شده هم یاد می گردد؛ مقایسه ای که ناشی از سرانجام بندی غیرقابل پیش بینی و جذاب این دو فیلم است. والس مفیستو به زندگی الن الدا، یک نوازنده پیانو ناموفق می پردازد که در اولین کنسرتش با انتقادها و بازخوردهای منفی روبرو شده است. روزنامه نگار موسیقی به نام مایلز کلارسکون سعی دارد تا با الدا گفت وگو کند، اما او تمایلی به انجام این گفت وگو نشان نمی دهد تا اینکه متوجه می گردد مایلز دستان ایدئالی برای نواختن پیانو دارد.

راجر ایبرت، منتقد سرشناس سینما برخلاف تارانتینو والس مفیستو را دوست ندارد و در بخشی از یادداشت خود درباره این فیلم در نشریه شیکاگو سان-تایمز آورده است: این طور به نظر می رسد که سازندگان فیلم [در چنین اثری] جادو را به اندازه کافی جدی نگرفته اند. منظور من این نیست که آن ها باید به آن اعتقاد داشته باشند، بلکه منظور این است که آن ها باید فیلمی می ساختند که در آن به وجود داشتن جادو [برای تأثیرگذاری بیشتر] وانمود می کردند.

3. شب استاکر (The Night Stalker)

 • کارگردان: جان لوولن ماکسی
 • نویسنده: ریچارد متیسون
 • سال ساخت: 1972
 • بازیگران: درن مک گون، سیمون اوکلند و کرول لینلی

شب استاکر در واقع یک فیلم تلویزیونی بوده که در سال 1972 به وسیله شبکه ABC پخش شده است. تارانتینو علاقه زیادی به فیلم های ترسناک ساخته شده برای تلویزیون در دهه 1970 میلادی دارد و طی گفت وگویی درباره این دست فیلم ها بیان نموده است: آن ها بسیار بهتر از فیلم های ترسناک تکراری [یا سودجو] آن دوران هستند. بازیگران خوبی دارند از داستان های واقعا جذابی بهره می برند.

این فیلم بر اساس داستان کوناهی نوشته ریچارد متیسون و جان ماکسلی ساخته شده و شخصی اصلی آن یک خبرنگار لاس وگاسی است که پس از وقوع چند قتل تصور می نماید بر خلاف باور عمومی، این قتل ها توسط یک خون آشام اجرا شده اند.

فیلم تلویزیونی شب استاکر که تارانتینو تماشای آن را تجربه ای هیجان انگیز می داند، موفقیت های بسیاری نسیب شبکه ABC کرد و محبوبیت هایش تا آنجا پیش رفت که برای آن یک دنباله و مجموعه ای فرعی و هفتگی فراوری شد!

4. طالع نحس (The Omen)

 • کارگردان: ریچارد دانر
 • نویسنده: دیوید سلتزر
 • سال ساخت: 1976
 • بازیگران: گریگوری پک، لی رمیک، دیوید وارنر و بیلی وایتلا

کوئنتین تارانتینو طالع نحس را فیلمی برای سینمادوستان مسن تر در قیاس با نوجوانان می داند. او در این باره می گوید: نکته جالب فیلم فضای رمزآلود آن است. در آنجا تحقیقی در حال اجرا است و شما حداقل تا نیمه راه واقعا نمی دانید که آیا می توانید به آن اعتماد کنید یا نه. طالع نحس، به زندگی یک سیاست مدار آمریکایی به نام رابرت تورن می پردازد که نوزادش در بیمارستان می میرد و وی به توصیه کشیشی و برای این که همسرش از خبر مرگ فرزندشان دچار آسیب روحی و روانی نگردد، سرپرستی نوزاد دیگری را بر عهده می گیرد و نام او را دیمین می گذارد. با عظیم شدن دیمین، رفتارهای عجیبی از او سر می زند که باعث می گردد مادرش نسبت به سلامت فرزندش شک کند و این سرآغاز اتفاقات ترسناک و هیجان انگیز فیلم است.

اگر فیلم طالع نحس را در کودکی یا نوجوانی دیده باشید، احتمالا در ذهنتان داستان آن را بسیار ساده و سرراست تصور می کنید، اما تارانتینو توصیه می نماید باری دیگر این فیلم را ببینید تا متوجه رمز و رازهای آن بشوید. طالع نحس با بودجه ناچیز 2.8 میلیون دلاری ساخته شده است، اما با اقبال خوبی از جانب سینمادوستان روبرو می گردد و به فروشی بالغ بر 60 میلیون دلار دست می یابد که نشان می دهد در آن سال ها بسیاری از علاقه مندان به فیلم های ترسناک در آمریکا مایل به تماشای اتفاقات هراس انگیز زندگی رابرت تورن و فرزندخوانده اش بوده اند.

5. کری (Carrie)

 • کارگردان: برایان دی پالما
 • نویسنده: استیون کینگ
 • سال ساخت: 1976
 • بازیگران: سیسی اسپیسک، جان تراولتا، پایپر لوری و پاملا جین سولز

کری به کارگردانی برایان دی پالما یکی از تحسین شده ترین فیلم های ترسناک ساخته شده در دهه 1970 است. این فیلم عموما نقدهای مثبتی دریافت کرد و نامزد دریافت جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن و نقش مکمل زن هم شد. کری هم همانند طالع نحس در گیشه به موفقیت قابل توجه ای رسیده و بیش از 18 برابر بودجه فراوریش در سراسر دنیا فروخته است. ساخت و نمایش هفتمین فیلم دی پالما برای یونایتد آرتیستس حدود 1.8 میلیون دلار هزینه برداشت و بر اساس آمارها فروش این فیلم بیش از 33.8 میلیون دلار بوده تا بتوانیم آن را یک موفقیت تجاری کامل بخوانیم.

از این فیلم اغلب به عنوان محبوب ترین فیلم ترسناک کوئنتین تارانتینو در تمام دوران ها یاد می گردد. کری در واقع یک اقتباس از رمان استیون کینگ به همین نام است که در خلاصه داستان آن آمده است: کری دانش آموزی دبیرستانی و بسیار خجالتی و درون گرا است. او در روابط اجتماعی بسیار ضعیف بوده و به همین خاطر مسائل فراوانی پیش پایش قرار می گیرد. کری همواره توسط همسن و سال ها و همکلاسی هایش مسخره می گردد، اما این آزار و تمسخرها بی پاسخ نمی مانند؛ زیرا او قدرت های خاص و فراطبیعی دارد و تصمیم می گیرد از آن ها انتقام بگیرد. شخصیت کری به طور واضح روی شخصیت عروس در فیلم بیل را بکش تأثیر گذاشته است و می توان قرابت های دیگری هم میان این فیلم و آثار تارانتینو پیدا کرد.

منبع: Taste of Cinema

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1393

به "5 فیلم ترسناک دلخواه کوئنتین تارانتینو؛ از فرانکنشتاین تا طالع نحس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 فیلم ترسناک دلخواه کوئنتین تارانتینو؛ از فرانکنشتاین تا طالع نحس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید