می خوام برم تلویزیون!

به گزارش شهر سرگرمی، عروسک های زیادی پا به آنتن تلویزیون گذاشته اند اما فقط تعدادی از آنها در یادها ماندگار شدند. برخی هایشان هنوز هم روی آنتن هستند و برخی دیگر با این که بیشتر از دو دهه از حضورشان روی آنتن گذشته هنوز در خاطرات ما هستند.

می خوام برم تلویزیون!

این عروسک ها گاهی شبیه انسان ها هستند و گاهی شبیه حیوانات و... البته برخی هایشان هم مثل زی زی گولو موجوداتی فرازمینی محسوب می شوند که نه تنها دل بچه ها، بلکه دل عظیم ترهایشان را هم ربوده اند.

در این گزارش سعی کردیم به شکل کوتاه محبوب ترین عروسک ها را مرور کنیم و با آنالیز ویژگی هایشان به رازهای ماندگاریشان برسیم.

کلاه قرمزی

اگر بخواهیم نامی از عروسک های محبوب تلویزیون ببریم بی شک نفر اول است؛ البته ما در بخشی از همین پرونده به شکل مفصل تری به کلاه قرمزی پرداخته ایم اما کم است و جا دارد اسمش مجدد به عنوان یکی از محبوب ترین عروسک ها در این بخش هم آورده گردد.

کلاه قرمزی اولین بار در مجموعه جغجغه و فرفره ظاهر شد و مجموعه های کلاه قرمزی و پسرخاله، کلاه قرمزی و سروناز، کلاه قرمزی و بچه ننه از معروف ترین فیلم های این عروسک محبوب است؛ البته این عروسک گاهی در فراوریات بخش نمایش خانگی نیز حاضر شد که توفیقی پیدا نکرد اما پیروزیتش در فیلم سینما و مجموعه های تلویزیونی بر کسی پوشیده نیست.

کلاه قرمزی ابتدا یک مورچه عروسکی بود که سال60 توسط مسعود صادقیان طراحی شد و در برنامه ای به نام چتر حضور یافت. بعد از آن ایرج طهماسب از آن در برنامه سقائک و شانه به سر دانا استفاده کرد که دستی به سر و شکلش کشید و با حذف شاخک ها و چسباندن یک بینی آن را جذاب تر کرد.

از سال 71 کلاه قرمزی رسما سلبریتی و شخصیت محبوبی محسوب می شد. مدتی بعد کلاه قرمزی به انبار رفت تا این که طهماسب تصمیم گرفت یک بار دیگر از آن استفاده کند و آن را به برنامه صندوق پست آورد. درخشش کلاه قرمزی در این برنامه به اوج رسید و پایش به سینما باز شد.

سال73 و در اوج محبوبیت کلاه قرمزی طهماسب آن را به سینما آورد. فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله حسابی ترکاند و نامش را به عنوان یکی از پرفروش های سینما ثبت کرد.

سال81 جلد دوم فیلم با عنوان کلاه قرمزی و سروناز روی پرده آمد و باز هم در گیشه پیروز بود. کلاه قرمزی و بچه ننه با شخصیت های جدید سال91 اکران شد و با وجود فروش میلیاردی نتواست دل مخاطبانش را ببرد؛ البته این شکست کلاه قرمزی نبود و مثل هربار که مجدد از انبار بیرون کشیده می شد و مثل ستاره می درخشید این بار هم با مجموعه نوروزی به آنتن شبکه دو برگشت و با یاری چندعروسک دیگر محبوب دل ها شد.

این محبوبیت به قدری ادامه داشت که پخش کلاه قرمزی به یکی از برنامه های اصلی نوروزی تلویزیون تبدیل و چند فصل از آن هم پخش شد.

زی زی گولو

اسم مرضیه برومند با مجموعه های مخصوص کودک به طور خاص کارهای عروسکی گره خورده. یکی از آثار برومند هم زی زی گولو است که سال 1375 ظهور کرد؛ زی زی گولو در سریال قصه های تابه تا.

این شخصیت از عالمی دیگر آمده بود و یک تکیه کلام داشت: آسی پاسی دراکوتا تابه تا. سریال قصه های تابه تا در دهه70 شیوه تازه ای از برنامه سازی کودک و نوجوان را ارائه نموده بود و سعی می کرد در قالب داستان های مختلف آداب معاشرت به آنها بیاموزد. مهم ترین جذابیت این مجموعه تلویزیونی بکربودن شخصیت خیالی زی زی گولو و توانایی های عجیبش بود که از خارج از زمین نشات می گرفت.

او می توانست آرزوها را برآورده کند، قیافه عجیبی داشت، بامزه بود و بسیار مهربان و باادب و همین موارد باعث شد که بچه ها و عظیم ترها عاشقش شوند و خیلی زود مجبوب گردد؛ چرا که هم بچه ها و هم عظیم ترها آرزوی چنین دوستی را داشتند. فقط حیف که با انتها سریال رها شد.

این عروسک سه سایز مختلف برای تصویربرداری های متفاوت داشت که یک بار خانم برومند گفته بود نسخه کوچک عروسک به لیلی رشیدی هدیه داده شده و نسخه های دیگر به مرور زمان آسیب دیده اند.

سنجد

تا قبل از این عروسک عجیب سنجد اسم نوعی خوراکی بود که به تلاش و تلاش بیشتر آدم ها یاری می کرد اما از اواسط دهه 70 که این عروسک روی آنتن آمد همه سنجد را به معنای این شخصیت می شناختند.

سنجد خیلی زود گل کرد و دو دهه روی آنتن تلویزیون ماند.این عروسک عجیب دهانی گشاد و زبانی سرخ داشت. ویژگی این عروسک این بود که به همه جا سرک می کشید و از همه چیز سر در می آورد. در واقع سنجد برخلاف سایر عروسک ها شغل مشخصی داشت و خبرنگار بود.

او یک خبرنگار تمام عیار بود که می خواست از همه چیز سر در بیاورد و طبعا فضای زیادی برای ورود به حیطه های مختلف را داشت. صدای خش دار نگار استخر هم خیلی خوب به این عروسک نشست.

تکیه کلام سنجد این بود که در شروع و انتها هر برنامه تکرارش می کرد: گفته بودم دوباره برمی گردم. البته ویژگی های عجیب سنجد به همین جا ختم نمی شد او حتی برای سرک کشیدن، پایش به مراکز خاص و ادارات مختلف باز می شد و در یکی از همین سرک کشیدن ها توانست با چند چهره مطرح مثل وزیر سابق بهداشت گفت وگو کند.

چاق و لاغر

یکی از خاطره انگیزترین زوج های تلویزیون کشورمان چاق و لاغر هستند. دو کاراکتر خنگ و دست و پا چلفتی که درگیر ماجراهای عجیبی می شدند. این دو شخصیت عروسکی جذاب با خلق لحظات طنز زیاد به خوبی دهه شصتی ها را سرگرم کردند.

این زوج خنگ و کله پوک ابتدا سال 65 در قاب تلویزیون ظاهر شدند. چاق و لاغر در سری اولشان آیتمی بودند از یک برنامه که در یکی از سالن های مدرسه رازی اجرا می شد.

این عروسک ها ساخته دست مرحوم صمیمی مفخم بودند و حسن پورشیرازی و حسن زارع به جای آن ها حرف می زدند. سال 66 این دو عروسک همراه هاچین و واچین بازگشتند و دو سال بعد با شمایلی تازه به تلویزیون آمدند؛ یعنی چاق و لاغر تبدیل به دو آدم ماسک پوش شدند.

اسدا... یکتا و محسن رامشه بازیگران آن بودند. این دو عروسک ماموریت های مختلفی پیدا می کردند که دراکثرشان ناکام بودند.

مثلا در یکی از فصل ها این دو عروسک از طرف رئیس عظیم، مأمور بودند برنامه های دهه فجر را به هم بزنند اما هرگز هم پیروز نمی شدند و رئیس عظیم را عصبانی می کردند. قرقی همان ژیان معروف این 2 عروسک و در ادامه آدم آهنی X625 هم بر جذابیت سریال افزوده بود.

کپل

میکی موس یک موش جذاب از دنیای هالیوود است و برای برخی ها عجیب است که چرا یک موش باید قهرمان قصه ها باشد،زیرا موش موجودی چندش آور است اما این چندش آور بودن دلیلی بر این نیست که شخصیت کارتونی آن محبوب نباشد. مثلا همین شهر موش ها و شخصیت هایی مثل دم باریک و آقای معلم در اوج محبوبیت بچه های دهه 60و70 هستند. البته آن موقع کسی باور نمی کرد یک موجود چندش آور این قدر دوست داشتنی گردد.

سال60 داستان مدرسه موش ها در قالب یک جُنگ روی آنتن رفت و قرار بود بچه ها را برای رفتن به مدرسه تشویق کند. شبکه یک با دیدن محبوبیت موش ها سفارش ادامه ساخت آن را به مرضیه برومند داد. او هم با قوام دادن شخصیت ها و تغییر در سروشکلشان سری تازه مدرسه موش ها را به آنتن رساند و سه سال خانواده ها باشخصیت موش ها درگیر بودند.

این اثر چه در کلیاتی مثل داستان و چه در فرعیاتی مثل صداها، فضاسازی، شعر و موسیقی بسیار جذاب و بافکر فراوریشده بود. بعدها یعنی سال64 مرضیه برومند تصمیم گرفت نسخه سینمایی مدرسه موش ها را نیز فراوری کند که با استقبال زیادی روبرو و باعث شد برومند در دهه90 این تجربه را نیز تکرار کند.

مجید دلبندم

مجید دست دراز یا همان مجید دلبندم یکی از اولین تجربیات کارگردانی رضا عطاران بود و خیلی زود همه مردم در سنین مختلف جذبش شدند.

به طوری که بعد از گذشت این همه سال مجید دلبندم! به عنوان یک دیالوگ هنوز بار معنایی خاصی دارد و به آدمی که کاری را اشتباه انجام داده گفته می گردد. شخصیت عروسکی مجید در مجموعه مجید دلبندم سال 77 از نقش مجید در یکی از آیتم های سیب خنده شکل گرفت.

عروسک عجیب و دست دراز این سریال با تیتراژ بامزه ای که داشت خیلی شیرین بود و همواره برایش سوال بود که چرا دست های من درازه؟ موقع حرف زدن هم کلمات را جابه جا و اشتباه بیان می کرد.

همین اشتباه تعارض ایجاد می کرد و مخاطب را به خنده وا می داشت. مجید دلبندم چرا با بچه ها بازی نمی کنی ؟ - آخه من چوب ندارم.. پسرم چوب نه توپ.. توپ که اسم غداست.. اون سوپه سوپ.. سوپ که از دودکش بیرون میاد.. دلبندم اون دود است.. دود که رو به کبوترا میدن..پسرم اون دون است.. خب ما هم حسابی می خندیدیم.

چرا

چرا عروسک معروف برنامه رنگین کمان در دهه 80 بود. صداپیشگی این عروسک را آزاده مویدی فرد به عهده داشت و برای اولین بار با زیبا بنماران در نقش خاله زیبا در برنامه رنگین کمان ظاهر شد و با اجرای سارا روستاپور و آزاده آل ایوب تا سال 1391 ادامه پیدا کرد.

لپ های عظیم این عروسک باعث شده بود به چرای لپ کشانی معروف گردد. البته این تنها ویژگی ظاهری چرا نبود.

او عروسکی بود که موهایش به شکل یک علامت سوال گره خورده بودند و مثل بچه ها مدام سوال می کرد و بعد از هر سوالی دوباره می گفت چرا؟ او به خاطر همین سوالاتش خیلی زود با بچه ها دوست شد و سعی می کرد چیزهایی را که بچه ها متوجه نمی شوند بپرسد تا بچه ها موضوعات جدیدی را یاد بگیرند.

پیروزیت چرا خیلی سریع رقم خورد و باعث شد عروسک چیه که پسر عموی چرا بود، به مجموعه رنگین کمان اضافه گردد. ویژگی بسیار مهم چرا آهنگ های بچه هاه ای بود که می خواند. آن هم درست در زمانی که رسانه ها هنوز به فکر فراوری موسیقی برای بچه ها نبودند، چرا آهنگ هایش را مدام روانه آنتن می کرد و خیلی زود کاستش هم به بازار رسید. آهنگ هایی مثل آهویی دارم خوشگله، لالایی و عروسکم سرما خورده و... از جمله قطعات موسیقی چرا بود.

مخمل در خونه مادرعظیمه

مجددا اسم یک مجموعه عروسکی جذاب با مرضیه برومند گره خورده. او در سال 66 مجموعه خونه مادرعظیمه را با شخصیت ّهای دوست داشتنی اش روانه آنتن کرد. این سریال اولین بار سال 66 روی آنتن رفت و بعد از آن بارها تکرار شد. در این سریال مخمل بیش از دیگران جای خود را باز کرد. جایی که آقا حنایی، گل باقالی خانم، نوک سیاه، نوک طلا و... هم حضور داشتند.

گاهی هم عروسک های مهمانی مثل هاپوکومار به آنها اضافه می شد که داستان جنبه های دیگری می گرفت. این سریال در سال های تلخ پس از جنگ، از هزار قصه و هزار شادی می گفت. علاوه بر قصه های جذاب، جزئیات دیگر این اثر مثل موسیقی آن هم جذاب و به یادماندنی بود. به طوری که بچه های دهه60 و70 همگی آن را از حفظ هستند.

در خونه مادرعظیمه، مخمل پیش برنده قصه ها بود و به همین علت از بقیه شخصیت ها بیشتر در یاد ماند. او دقیقا ضدقهرمان سریال بود و سعی می کرد با ایجاد اختلاف میان مادرعظیمه و سایر اعضای خانه به ویژه خانواده آقا حنایی و گل باقالی خانم خودش را محبوب کند یا خراب کاری ها را سر بقیه بیندازد البته او خیلی هم بدجنس نبود و بعد از همه شیطنت هایش پشیمان می شد و در آخر وجهه دیگری از خود نشان می داد. این ویژگی یعنی سیاه وسفید نبودن و شگردهای روزانه اش، مخمل را دوست داشتنی می کرد.

به ویژه آن که در انتها قصه از نموده اش پشیمان می شد و به فکر اصلاح امور می افتاد. صدای خاطره انگیز بهرام شاه محمدلو حسی دیگر به این شخصیت داده.

در حال حاضر خبری از این مجموعه نیست و فقط گاهی گزیده هایش از آنتن تلویزیون پخش می گردد. چند سال پیش عادل بزدوده، سازنده عروسک های مجموعه خونه مادرعظیمه گفته بود: در بازدید از آرشیو شبکه دو تصمیم داشتم چند عروسک را برای نمایشگاهی که در کانون پرورش فکری برپاشده بود به امانت بگیرم اما وقتی به این آرشیو مراجعه کردم، متوجه شدم عروسک های خونه مادرعظیمه و هادی و هدی کاملا از بین رفته و الان هم اصلا خبر ندارم بر سر عروسک هایی که دیگر دوستان ساخته اند، چه بلایی آمده است.

جناب خان

یکی از محبوب ترین عروسک های تلویزیون در چند سال اخیر عروسک جناب خان است که در برنامه خندوانه بیشتر به شهرت رسید.

جناب خان شخصیتی عروسکی است که ابتدا در مجموعه کوچه مروارید در نقش لبو فروش آبادانی ظهور پیدا کرد و سپس در فصل دوم و سوم خندوانه شناخته شد.

سعید سالارزهی، مالکیت عروسک جناب خان را به عهده داشت و در فصل چهارم خندوانه اجازه حضور این شخصیت عروسکی را نداد اما در فصل پنجم خندوانه دوباره جناب خان به برنامه خندوانه برگشت.

محمد بحرانی، صداپیشگی عروسک جناب خان و مهدی برقعی و حامد ذبیحی، عروسک گردانی این شخصیت عروسکی محبوب خندوانه را به عهده دارند.

در سال های گذشته این عروسک دچار حاشیه های زیادی شد که ریشه در مالکیت آن داشت اما به مرور همه این مسائل حل شد و جناب خانی که لبوفروش بود اما ادعا می کرد مالک تیم پاری سن ژرمن هم هست به آتن برگشت.

این عروسک بنفش و جذاب، لهجه جنوبی دارد و با هنرمندی محمدبحرانی خیلی خوب آوازهای مختلف محلی را می تواند بازخوانی کند. شوخی های جناب خان و شکستن خط قرمزها توسط این او مهم ترین دلیل محبوبیتش است.

او در قسمت های مختلف خندوانه خیلی راحت می توانست با حدادعادل شوخی کند یا دغدغه های مختلف مردم را بین حرف هایش بگنجاند. این روزها فصل جدید خندوانه ساخته می گردد و منتظریم تا جناب خان دوباره روی آنتن برگردد.

مل مل

مل مل نسخه عروسکی یک گوسفند یا در واقع بره ساده و با مزه ای است که اردیبهشت 88 با برنامه عصر بخیر بچه ها روی آنتن حضور پیدا کرد.

برنامه عصر بخیر بچه ها در آن موقع دومین برنامه پرمخاطب تلویزیون به شمار می رفت و حضورش در آن برنامه باعث محبوبیت بسیارش شد البته این محبوبیت بلند مدت نبود و بعد از چند سال به انبار رفت اما در سال 94 این عروسک با شبکه پویا به خانه برگشت.

این عروسک که هنرمندان مختلفی در پشت صحنه هدایتش می کردند، با سه مجری مختلف همکار بوده است.

از ابتدا تا سال 89 حسین اکبری کنار مل مل حضور داشته و در سال 90 علی مرادی همراهش شده اما از سال 91 تا امروز فاطمه امینی در نقش یک دختر حدود 8 یا 9 ساله به نام گلی ایفای نقش می نماید.

در حال حاضر مل مل از شبکه پویا پخش می گردد و مخاطبان بسیاری دارد؛ مخاطبانی که بیشترشان در حوزه کودک هستند اما او را بسیار دوست دارند.

ضمیمه قاب کوچک روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1450

به "می خوام برم تلویزیون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می خوام برم تلویزیون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید