یاری اقتصادی 20 میلیون دلاری جی هفت به اطفای حریق در آمازون

به گزارش شهر سرگرمی به نقل از رویترز، رهبران کشورهای ثروتمند و صنعتی عضو گروه هفت روز دوشنبه برای امدادرسانی به اطفای حریق در جنگلهای آمازون یک یاری اضطراری 20 میلیون دلاری را پیشنهاد دادند؛ پیشنهادی که از سوی دولت برزیل به اقدامی استعمارگرانه تعبیر شد.

یاری اقتصادی 20 میلیون دلاری جی هفت به اطفای حریق در آمازون

به رغم گسترش آتش سوزی در جنگلهای آمازون و اظهارات پیشین ژائیر بولسونارو رئیس جمهور برزیل مبنی بر فقدان بودجه کافی برای اطفای این حریق، هنوز تعیین نیست که آیا دولت برزیل این یاری پیشنهادی از سوی جی هفت را به رغم تشدید نگرانیهای بین المللی می پذیرد یا خیر.

این در حالی است که فرناندو آزوودو وزیر دفاع برزیل روز شنبه در یک نشست مطبوعاتی گفت: بعد از تماس تلفنی ترامپ با ژائیر بولسانارو رئیس جمهوری برزیل و پیشنهاد یاری از جانب وی، ارتباط دیگری میان دو کشور در زمینه آتش سوزی برقرار نشده است.

وزیر دفاع برزیل در این خصوص اضافه نمود که علیرغم حرف ها و وعده های آمریکا برای مهار آتش سوزی در جنگل های آمازون، این کشور هیچ یاری خاصی در این رابطه نکرده است.

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در صفحه توییتر خود به انگلیسی و فرانسوی نوشت: خانه مان به معنی واقعی کلمه دارد می سوزد. جنگل های بارانی آمازون، این ریه های زمین که به تنهایی 20 درصد اکسیژن ما را تأمین می نمایند آتش گرفته اند. این یک بحران بین المللی است. قرار ما برای مصاحبه درباره این وضعیت اضطراری دو روز دیگر در نشست گروه 7.

اما ژائیر بولسونارو رئیس جمهور برزیل، در توییتر خود آتش سوزی در آمازون را مشکل داخلی برزیل و چند کشور دیگر منطقه آمازون خواند و ضمن انتقاد از استفاده ابزاری رئیس جمهوری فرانسه از این رویداد برای مطامع سیاسی و نیز استفاده از عکس های جعلی نوشت: لحن حساسیت برانگیزی که او برای واقعه آمازون به کار می برد، آن هم با تصاویر قلابی، یاریی به حل مشکل نمی کند.

وی در توییت دیگری در ادامه نوشته است: دولت برزیل آماده مصاحبه بر پایه داده های عینی و احترام متقابل است. پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه برای بحث در خصوص آمازون در نشست آینده گروه 7 در حالی که هیچ یک از کشورهای منطقه در این نشست حضور ندارند، نشانگر روحیه غلط استعماری در قرن بیست و یکم است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 293

به "یاری اقتصادی 20 میلیون دلاری جی هفت به اطفای حریق در آمازون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری اقتصادی 20 میلیون دلاری جی هفت به اطفای حریق در آمازون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید