کبری به ماه می رود

به گزارش شهر سرگرمی، ناسا به ارتش کوچکی از ربات ها و مریخ نورد ها برای یاری به کشف زمین ناشناخته ماه احتیاج دارد.

کبری به ماه می رود

به گزارش خبرآنلاین، یکی از بزرگترین ماموریت های ناسا در سال های آینده این است که انسان ها را برای اولین بار از زمان آپولو که بیش از 50 سال پیش رخ داد به ماه بازگرداند، اما با هدف ماندن. ناسا در مأموریت های آپولو قصد ایجاد یک پایگاه در منطقه ها صاف و هموار را ندارد و میخواهد زمین های ناهموار و دهانه های بالقوه غنی از یخ قطب جنوبی ماه را هدف قرار دهد. این دهانه ها به دلیل داشتن شیب، منطقه های در کاسه های داخلی شان به طور دائمی تحت سایه قرار دارند و احتمالاً دارای ذخایر آب منجمد هستند.

کاوش در این چاله ها و دهانه ها آسان نیست و به همین دلیل حضور گروهی از ربات ها و مریخ نورد ها برای انجام این تحقیقات مورد احتیاج و ضرر است.

ناسا هر سال دانش آموزان را در سراسر ایالات متحده برای حل یک مشکل مربوط به فضا به چالش می کشد و سال جاری خواهان طرح ربات قمری بود. به گونه ای که ربات ها می توانستند هر شکل یا مقدار ای داشته باشند، اما باید می توانستند از زمین های ناهموار و چالش برانگیز عبور نمایند و نمی توانستند مشابه مریخ نورد ها چرخ دار باشند. از دیگر ویژگی طرح ها که بسیار حائز اهمیت بوده استقامت، انعطاف پذیری و همترازی با طراحی فضاپیمای واقعی بوده است.

در ادامه به بعضی از ربات های قمری خواهیم پرداخت.

ربات کبری

ربات ماری شکل یا همان ربات کبری به وسیله مهندسانی از دانشگاه نورث ایسترن طرحی شده است. این ربات که برای مقابله با زمین های سخت و دهانه ها در قطب جنوبی ماه طراحی شده است، دارای حرکتی ماری و پیچشی شکل است که آن را قادر می سازد تا برروی زمین های صاف یا سربالایی حرکت کند. ربات کبری قادر به تغییر حالت به صورت های غلتان با اتصال سر و دم و حالت پیکربندی است که به آن این امکان را می دهند تا راحت تر حرکت کند.

ربات حشره ای

این ربات به وسیله دانشجویان موسسه فناوری ماساچوست طرحی شده است. طراحان این ربات با الهام گیری از موجوداتی همچون عنکبوت، بز و پنگوئن ساخته اند. این ربات به صورت قطعه قطعه است و در ابتدا باید مونتاژ گردد.

مریخ نورد شش پا

طرح دانشگاه ایالتی آریزونا، یک ربات شش پا با ارتفاع حدود 120 سانتی متر و دارای شش پا که سه پای آن به طور دائم بر روی زمین است، بود. این ربات با استفاده از یک سیستم شبیه رادار که پالس های نور دارد، منظره اطراف خود را اسکن می کرد و تصمیم می گیرد که سه پای دیگر را کجا قرار دهد. سیستم پیاده روی قوی، به علاوه یک بند راپل کوچک، به آن اجازه می دهد با اطمینان از یک شیب تند بالا و پایین برود.

در نهایت ربات کبری برنده این مسابقات شد. در حالی که هر سه آزمایش حرکتی خود را پیروز پشت سر گذاشت.

منبع: نشنال جئوگرافیک

منبع: فرارو
انتشار: 15 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1402 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2189

به "کبری به ماه می رود" امتیاز دهید

1 کاربر به "کبری به ماه می رود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کبری به ماه می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید