چرا مریخ عنکبوت دارد؟

به گزارش شهر سرگرمی، نتایج آزمایش های مکرر صورت گرفته توسط یک گروه علمی چنین ویژگی های عجیب عنکبوت مانند مریخ را در زمین ایجاد کرد. همانطور که معین شده است، عنکبوت ها به احتمال زیاد محصول جانبی تغییر فصول در مریخ هستند.

چرا مریخ عنکبوت دارد؟

هنگامی که مریخ را از دور مشاهده می کنید، آسان است تصور کنید که این سیاره فقط یک سیاره قرمز بی خاصیت است، اما اگر نگاهی دقیق به سطح آن بیندازید، می توانید موارد بسیار جالبی پیدا کنید.

یکی از موارد عجیب و غریب که دانشمندان در سطح این سیاره مشاهده نموده اند اصطلاحا عنکبوت است که لکه های تیره احاطه شده توسط اختلالات کرم مانند هستند.

این موارد برای محققان کاملا رازآلود هستند و از آنجا که هیچ چیزی شبیه آن ها در زمین وجود ندارد، تا به امروز هیچ فردی نتوانسته نحوه شکل گیری آن ها را شرح دهد.

نتایج آزمایش های مکرر صورت گرفته توسط یک گروه علمی چنین ویژگی های عجیب عنکبوت مانند مریخ را در زمین ایجاد کرد. همانطور که تعیین شده است، عنکبوت ها به احتمال زیاد محصول جانبی تغییر فصول در مریخ هستند. تغییر دما می تواند تاثیر چشمگیری روی سطح و هر آنچه در داخل آن است، داشته باشد.

گروهی علمی آزمایش مواردی که از قبل معلوم شده است در مریخ وجود دارد از جمله CO 2 را شروع کرد. جو مریخ تا حد زیادی از CO 2 تشکیل شده است و هنگامی که دما در زمستان مریخ کاهش می یابد، CO 2 به اندازه کافی سرد شده و به یخ تبدیل می گردد.

هر یخ CO 2 روی سطح، درنهایت با تغییر دوباره فصل گرم می گردد و به وسیله فرایندی که تحت عنوان تصعید شناخته می گردد مستقیما از ماده جامد به گاز تبدیل می گردد. هنگام آزمایش تصعید CO 2 در محفظه شبیه سازی مریخ که شامل لایه های مختلف با دانه های ریز بود، این گروه دریافت که تبدیل یخ خشک به گاز در واقع یک الگوی مشابه ایجاد می نماید.

گروه تحقیقاتی مراکز بلوک های یخی CO 2 را سوراخ نموده و آن ها را با شی پنجه ای شکل، بالاتر از بستر های دانه ای شکل با اندازه های مختلف دانه، معلق کردند. آنان فشار داخل محفظه خلاء را به فشار اتمسفر مریخ (6 آمپر) کاهش دادند و سپس از یک سیستم اهرمی برای قرار دادن بلوک یخ CO 2 بر روی سطح استفاده کردند.

در هر حالت، هنگامی که بلوک برداشته شد، یک الگوی عنکبوتی شکل در اثر گاز خارج شده، مشاهده شد. الگو های عنکبوت هنگامی که از دانه های ریزتر استفاده می شدند بیشتر شاخه ای بودند و هنگام استفاده از دانه های درشت، کمتر شاخه ای می شدند. این اولین مجموعه از شواهد تجربی برای این فرایند سطحی است.

بنابراین، اگر سطح برای انجام تصعید بسیار گرمتر از حد لازم باشد، خروج گاز از زیر یخ خشک اساسا مواد سطحی را تراش داده و اشکال شبیه عنکبوت تشکیل می دهد. اما اگر تغییرات فصلی خیلی تدریجی باشد، سطح چگونه به دمای لازم می رسد؟ محققان این فرضیه را عنوان کردند که نور خورشید ممکن است در واقع از یخ عبور نموده وسطح زیر آن را گرم کند.

شایان ذکر است، همه این موارد منطقی است، اما محققان بدون اینکه دریابند فرایند کار در سطح مریخ چگونه انجام می گردد، نمی توانند 100درصد مطمئن باشند که نظریه های آنان درست است.

نتایج این تحقیق در نشریه Scientific Reports منتشرشده است.

انتهای پیغام

منبع: فرادید
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1527

به "چرا مریخ عنکبوت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مریخ عنکبوت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید