پنج نشانه نادیده گرفته شده مشکل قلبی

وقتی صحبت از بیماری قلبی می گردد، معمولا به فشار و درد در قفسه سینه فکر می کنیم؛ اما مسائل قلبی ممکن است با نشانه های دیگری هم بروز نمایند.

پنج نشانه نادیده گرفته شده مشکل قلبی

اول از همه به یاد داشته باشید که هر علامتی که با فعالیت جسمی تشدید می گردد و با استراحت بهبود می یابد، ممکن است به قلب مربوط باشد.

دوم اینکه در افرادی که دارای عوامل زمینه ساز بیماری قلبی هستند، از جمله کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت، مصرف دخانیات، سبک زندگی بی حرکت، چاقی و داشتن سابقه قوی خانوادگی بیماری قلبی علائم دیگری به جزدرد قفسه سینه ممکن است نشانه بروز مشکل قلبی باشند.

هر گاه بدون دلیل واضحی هریک از علائم زیر را داشتید، مراقب باشید و موضوع را به دکترتان اطلاع دهید:

1-خستگی: خستگی ممکن است ناشی از بسیاری از بیماری ها و نیز ناشی از بعضی داروها باشد. اما خستگی مداومی که تازه آغاز شده است ممکن است نشانه نارسایی قلبی (کاهش توانایی قلب در پمپ کردن خون) یا بیماری شریان های تغذیه کننده عضله قلب (شریان های کورونری) باشد.

2.دردهای مبهم یا حاد بدون دلیل: تنگ شدن شریان های خون رسان به عضله قلب به علت ایجاد پلاک های چربی روی دیواره درونی آنها (بیماری کورونری قلب) باعث می گردد هنگامی کع قلب در هنگام فعالیت جسمی مجبور می گردد، شدیدتر کار کند، خون کافی به عضله آن نرسد و در این هنگام است که درد بروز می نماید.

اما این درد همواره در قفسه سینه احساس نمی گردد. درد گاهی در شانه ها، بازوها، پشت، فک یا شکم احساس می گردد. به خصوص اگر درد در هنگام ورزش در این نقاط بدن ایجاد گردد و با استراحت رفع گردد، ممکن است این درد نشانهای از بیماری قلبی باشد.

3. تنگ نفس: کم آوردن نفس را نباید صرفا به نداشتن آمادگی بدنی نسبت دهید. تنگ نفسی که با مقدار اندکی فعالیت بروز می نماید، ممکن است بیانگر مشکل قلبی باشد. اگر به سرعت پنج طبقه را از پله ها بالا بروید، قابل انتظار است که نفس تان به شماره بیفتد، اما کم آوردن نفس با بالا رفتن از 10 پله ممکن است نشانه مشکل قلبی باشد.

4.ورم کردن پا: ورم کردن ساق پا، قوزک پا یا پا- به این معنا که هنگامی با انگشت روی پوست فشار می آورید، جای آن باقی می ماند- ممکن است نشانه ای از نارسایی قلبی باشد.

البته ورم پا ممکن است علل دیگری هم داشته باشد، از جمله بیماری کلیوی، نارسایی کبدی، خوردن بیش از حد غذاهای شور، اشکال جریان خون در پاها (نارسایی وریدی) یا عارضه جانبی بعضی از داروها (به خصوص داروهای گروه مسدودکننده کانال کلسیم مانند نایفیدپین).

5.تپش قلب: تپش قلب به معنای ضربان سریع یا نامنظم قلب است. اغلب موارد تپش قلب بی زیان هستند. این موارد ممکن ناشی از اضطراب، مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا کم آبی بدن باشند. اما گاهی تپش قلب نشانه مسئله ای قلبی است.

باید به این که تپش قلب تان را چگونه احساس می کنید، هر چند وقت یک بار دچار تپش قلب می شوید و در هنگام بروز تپش قلب دارید چه کار می کنید، توجه داشته باشید. اگر در حال استراحت هستید، مثلا تلویزیون تماشا می کنید و قلبتان به ناگهان آغاز به تپیدن نامنظم یا سریع می نماید، باید موضوع را با دکترتان در میان بگذارید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 10 شهریور 1398 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 198

به "پنج نشانه نادیده گرفته شده مشکل قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج نشانه نادیده گرفته شده مشکل قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید