وظیفه توانمندسازی بخش خصوصی در اجرای اصل 44 فراموش شده است

به گزارش شهر سرگرمی، رئیس اتاق ایران معتقد است: باید با تشکیل یک کمیته مشترک از اعضای هیات واگذاری، سازوکار اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی مورد بازنگری و اصلاح قرار بگیرد تا انگیزه بخش خصوصی برای مشارکت در اجرای این سیاست ها دوباره احیا گردد.

وظیفه توانمندسازی بخش خصوصی در اجرای اصل 44 فراموش شده است

شأن سیاست های اصل 44 قانون اساسی به مالکیت نزول نموده است

غلامحسین شافعی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران با بیان اینکه ارزیابی نحوه اجرای سیاست های اصل 44 و خصوصی سازی در کشور نشان می دهد نه خریدار، نه فروشنده، نه دولت و نه رهبری از آن راضی نیستند، گفت: با کمال تأسف شان قانون نحوه اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی به مالکیت، نزول پیدا نموده است. در صورتی که صرفاً تملک نمی تواند ما را به اهداف این قانون برساند بلکه مسئله مدیریت بخش خصوصی قابل اهمیت تر از تملک واحدهاست.

او ادامه داد: آنچه در فرایند کنونی می بینیم و همه وزرای مالی هم از آن ناراضی هستند این است که تا کنون هر آنچه به بخش خصوصی واگذار شده عاقبت به خیر نشده و گذشته از اینکه چه اشکالاتی بوده یا نبوده، بلافاصله نهادهای نظارتی وارد ماجرا شده و واگذاری را نقض نموده اند. این رویه بزرگ ترین لطمه را به اعتماد بخش خصوصی وارد نموده است و باید سازوکار تازه ای برای اجرای این سیاست ها تدوین گردد.

وظیفه توانمندسازی بخش خصوصی در فرایند واگذاری ها از سوی دولت فراموش شده است

رئیس اتاق ایران با تأکید بر ضرورت استفاده از مدیریت بخش خصوصی گفت: در قانون سیاست های اصل 44 بر توانمندسازی بخش خصوصی تکیه شده است. یعنی اگر قرار است این ها به بخش خصوصی واگذار شوند باید یاری ها و حمایت های لازم در توفیق بخش خصوصی طبق قانون از سوی دولت انجام گردد؛ اما متأسفانه برخلاف این سیاست ها دید کلی این است که هر واگذاری به بخش خصوصی حتماً با رانت توأم بوده است که این نگرش آسیب زننده ای است.

شافعی با تأکید بر اینکه دولت نباید از وظیفه قانونی خود در توانمندسازی بخش خصوصی غافل گردد گفت: در طول جهت واگذاری و بعد از واگذاری طبق قانون باید بخش خصوصی از سوی دولت حمایت گردد. مثلاً تسهیلات لازم در اختیارشان قرار بگیرد و مورد اعتماد و اطمینان لازم باشند. اما در حال حاضر این بخش توانمندسازی اصلاً انجام نمی گردد.

رقابت ناعادلانه بخش دولتی با بخش خصوصی

شافعی با انتقاد از رقابت ناعادلانه بخش دولتی با بخش خصوصی در فرآیند واگذاری ها گفت: اگر دقت کنید در واگذاری هر واحدی به خصولتی ، آب از آب تکان نخورده و گویی همه چیز بی اشکال و درست است اما هر جا که به بخش خصوصی واگذار شده مشکلاتی در پی آمده است. درحالی که طبق سیاست های اصل 44 این واحدها باید به بخش خصوصی خالص واگذار شوند.

او ادامه داد: یک اشتباه بسیار بزرگ این است که برخی ها در دولت خود را رقیب بخش خصوصی می دانند؛ اما بخش خصوصی خود را رقیب جایی نمی داند. ما معتقدیم بخش خصوصی و دولتی باید مکمل هم باشند.

بخش خصوصی تا حد زیادی انگیزه های خود را از دست داده است

رئیس اتاق ایران تأکید کرد: با شرایط فعلی بخش خصوصی خیلی از انگیزه های خود را از دست داده و اگر تغییر اساسی در این فرایند انجام نگردد همه متضرر خواهند شد.

شافعی گفت: قطعاً اگر قوانین و مقررات و آیین نامه ها بر اساسی تدوین شوند که حقی از کسی ضایع نگردد این می تواند اعتماد بخش خصوصی را احیا کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1838

به "وظیفه توانمندسازی بخش خصوصی در اجرای اصل 44 فراموش شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وظیفه توانمندسازی بخش خصوصی در اجرای اصل 44 فراموش شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید