نانوسیستم هوشمند عوارض دارو های شیمی درمانی را کاهش می دهد

به گزارش شهر سرگرمی، نانوسیستم هوشمندی با استفاده از نانوساختار طلا و لیپوزوم ساخته شده که می تواند اثربخشی دارو های شیمی درمانی را بهبود بخشیده و در عین حال عوارض جانبی دارو را کم کند.

نانوسیستم هوشمند عوارض دارو های شیمی درمانی را کاهش می دهد

به گزارش گروه فناوری شهر سرگرمی، دارو های شیمی درمانی هسته اصلی روش های درمان سرطان هستند، با این حال به دلیل اثرات جانبی منفی این نوع داروها، استفاده از آن ها با مشکلاتی روبرو است و در عین حال استفاده از دارو های شیمی درمانی منجر به مقاومت هایی در سلول های سرطانی می شود. بنابراین، لازم است که دارو های شیمی درمانی به گونه ای اصلاح شوند که کمترین اثرات منفی را داشته و همچنین مقاومت دارویی در تومور های سرطانی ایجاد نکند.

در این راستا، محققان موسسه فناوری های پیشرفته شنژن از آکادمی علوم چین پیروز به توسعه نانوسیستم هوشمندی شدند که می تواند دارو های شیمی درمانی را تقویت کرده و اثرات منفی آن ها را کم کند.

این نانوسیستم هوشمند شامل لیپوزوم حساس به دما بوده که روی سطح نانوقفس های طلا را پوشش داده است. درون این نانوقفس ها، داروی شیمی درمانی دوکسوروبیسین قرار داده شده است. این ساختار به طول موج پرتو های مادون قرمز نزدیک حساس بوده و درصورت تابش این طول موج، دارو از درون این نانوسیستم رهاسازی می شود. درواقع این نانوسیستم با ترکیب شیمی درمانی و نوردرمانی ایجاد شده و برای مقابله با سرطان پستان به کار گرفته شده است.

پوشش لیپوزوم های زیست سازگار موجب بهبود جذب دارو از طریق سلول می شوند و همچنین میزان نشت دارو در طول چرخه حیات دارو به حداقل می رسد.

مهم تر اینکه، این نانوسیستم هوشمند دارای قابلیت تبدیل انرژی بوده و تابش نور را به گرما تبدیل می کند. در نتیجه، استفاده از حرارت کم که در اثر تابش پرتو های مادون قرمز نزدیک ایجاد می شوند نه تنها موجب رهایش داروی شیمی درمانی شده و دارو را از لیزوزوم به هسته می برد، بلکه همین گرما نیز روی از بین بردن سلول های سرطانی اثربخش بوده و می تواند فرآیند درمان را تسریع کند.

بررسی های محققان نشان داده است که گرمای ملایم می تواند مقاومت دارویی را معکوس کرده و نشانگر هایی که موجب مقاومت دارویی می شوند را سرکوب می کند و با این کار از تخلیه داروی شیمی درمانی از درون به بیرون سلول جلوگیری کرده و حساسیت دارویی را افزایش می دهد. در نتیجه می توان گفت که این نانوسیستم موجب افزایش کارایی داروی شیمی درمانی می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1029

به "نانوسیستم هوشمند عوارض دارو های شیمی درمانی را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوسیستم هوشمند عوارض دارو های شیمی درمانی را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید