طراحی نانوذراتی که فقط سلول های سرطانی را نابود می نمایند

به گزارش شهر سرگرمی، یک تیم تحقیقاتی در آلمان پیروز به طراحی نانوذراتی شده که تنها سلول های سرطانی را نابود می نماید.

طراحی نانوذراتی که فقط سلول های سرطانی را نابود می نمایند

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ ارزان تهران از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، در راستای توسعه فناوری های جدید برای درمان سرطان، محققان آلمانی از نانوذرات جدیدی برای این کار استفاده کردند. محققان دانشگاه لودوینگ ماکسیمیلیانز (LMU) در مونیخ، نوع جدیدی از نانوذرات فراوری نموده اند که سلول های سرطانی را به طور موثر و انتخابی از بین می برد؛ بنابراین، گزینه های درمانی جدیدی برای درمان تومور ها باز می گردد.

بسیاری از عوامل شیمی درمانی که برای درمان سرطان استفاده می شوند، با عوارض جانبی به شدت متفاوت همراه هستند، چرا که این مواد شیمی درمانی برای سلول های طبیعی و همچنین تومور های بدخیم سمی هستند. این موضوع انگیزه ای برای محققان بوده تا به دنبال گزینه های موثر برای دارو های جدید باشند.

در طول چند سال گذشته، استفاده از فسفات کلسیم و سیترات برای این منظور به شدت مورد بحث قرار گرفته است، زیرا این مواد مستقیم به سلول ها منتقل می شوند، در حالی که حضور آن ها در گردش خون اثر سمی ندارد.

در این بین دانشمندان باید راه هایی برای کنترل میزان جذب این ترکیبات به داخل سلول ها پیدا نمایند و همچنین اطمینان حاصل نمایند که این ترکیبات به طور انتخابی روی سلول هایی که فرد می خواهد آن ها را از بین ببرد، اثر نمایند.

محققان دپارتمان شیمی در LMU، به سرپرستی کنستانتین فون شیرندینگ، هانا انگلکه و توماس بین، دسته ای جدید از نانوذرات آمورف ساخته اند که در آن از کلسیم و سیترات استفاده شده است که قادر به از بین بردن موانع جذب و نابود کردن سلول های تومور به روشی هدفمند هستند.

فسفات کلسیم و سیترات در تنظیم بسیاری از راستا های سیگنالینگ سلولی نقش دارند. از این رو، برای جلوگیری از ایجاد اختلال در این راستاها، سطح این مواد موجود در سیتوپلاسم به شدت کنترل می گردد. نانوذراتی که محققان این پروژه توسعه داده اند می تواند این سیستم کنترل نظارتی را دور بزند.

فون شیرندینگ می گوید: ما نانوذرات آمورف و متخلخل متشکل از فسفات کلسیم و سیترات تهیه نموده ایم که در یک لایه لیپیدی محصور شده اند.

کپسول سازی تضمین می نماید که این ذرات به راحتی توسط سلول ها گرفته شوند بدون اینکه حساسیت سیستم نظارتی بدن را تحریک کند. پس از ورود به داخل سلول، لایه لیپید به طور موثر تجزیه می شوند و مقادیر زیادی کلسیم و سیترات در سیتوپلاسم رسوب می نماید.

آزمایش روی سلول های کشت شده نشان داد که این ذرات به طور انتخابی عمل می نمایند به این صورت که سلول های سرطانی را نابود نموده، اما سلول های سالم (که این ذرات نیز وارد آن ها می شوند) آسیب نمی بینند.

سمیت بسیار انتخابی این ذرات این امکان را برای محققان فراهم نموده است تا بتوانند با موفقیت دو نوع مختلف از تومور های بسیار تهاجمی را در موش ها درمان نمایند. این گروه توانستند در این پروژه اندازه تومور را به ترتیب 40 و 70 درصد کاهش دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1304

به "طراحی نانوذراتی که فقط سلول های سرطانی را نابود می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی نانوذراتی که فقط سلول های سرطانی را نابود می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید