موفقیت بزرگ ناسا، دیمورفوس از راستا خود منحرف شد

به گزارش شهر سرگرمی، دیجیاتو نوشت: ناسا می گوید داده های اولیه نشان می دهد که ماموریت DART با موفقیت توانسته جهت حرکت سیارک دیمورفوس را تغییر دهد.

موفقیت بزرگ ناسا، دیمورفوس از راستا خود منحرف شد

ماموریت DART ناسا چند هفته پیش با موفقیت به سیارک هدف خود برخورد کرد و باعث نزدیک تر شدن این سنگ آسمانی به سیارک مجاور خود شد و سرعت مدار آن را حدود 32 دقیقه افزایش داد. این دستاورد اهمیت زیادی برای مبحث دفاع سیاره ای دارد و می تواند راهکاری برای نجات گونه بشر از سیارک های خطرناک در راستا زمین باشد.

بیشتر بخوانید:

  • بازنگری در یکی از سیاست های جنجالی توییتر

  • عکس | شکار استثنایی ماهیگیر خوش شانس آمریکایی

ماموریت آزمایش تغییر راستا سیارک های دوگانه یا به اختصار DART اوایل مهر ماه به سطح سیارک مدنظر ناسا برخورد کرد و تصاویر تلسکوپ شیلی دنباله 10 هزار کیلومتری حاصله را به تصویر کشید. حالا داده های اولیه از رصدخانه ها نشان می دهند که این ماموریت به هدف خود دست یافته است.

پیش از برخورد، حدود 11 ساعت و 55 دقیقه طول می کشید تا سیارک دیمورفوس به دور سنگ بزرگ تری به نام دیدیموس که همراه خود دارد، گردش کند. حالا این سفر 11 ساعت و 23 دقیقه طول می کشد. تغییر زمان گردش یک سیارک آن هم به مدت تقریبی نیم ساعت پیروزی مهمی برای ناسا محسوب می گردد.

هنوز به اطلاعات بیشتری از عملکرد ماموریت DART احتیاج است

محققان باور دارند که یکی از دلایل این تغییر بزرگ این است که بر اثر این برخورد چندین تن ماده جابه جا شده اند و توده ای از ذرات را به وجود آورده اند. ناسا می گوید این اتفاق خود باعث تقویت قدرت این برخورد شده است.

البته دانشمندان هنوز پاسخ بسیاری از سوالات خود را در دسترس ندارند و باید به وسیله رصدهای بیشتر به مدل سازی های مختلفی برای این سیارک بپردازند. در نهایت معین خواهد شد که چه اتفاقی برای دیمورفوس افتاده است. در این صورت، زمانی که فضاپیمای سازمان فضایی اروپا به این سامانه سیارکی برسد، دانشمندان خواهند دانست که با چه چیزهایی روبرو خواهند بود.

موفقیت این ماموریت اگرچه بسیار امیدوارکننده به نظر می رسد، اما متخصصان ناسا می گویند برای نجات زمین در برابر تهدیدات سیارکی مهم ترین چیز شناسایی به موقع این تهدیدهاست. چنان چه بخواهیم راستا حرکت یک سیارک را منحرف کنیم، باید از سال ها قبل دست به کار شویم و معین این زمان بندی حیاتی خواهد بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مهر 1401 بروزرسانی: 20 مهر 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2100

به "موفقیت بزرگ ناسا، دیمورفوس از راستا خود منحرف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت بزرگ ناسا، دیمورفوس از راستا خود منحرف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید