مراقب تب کریمه کنگو باشید

به گزارش شهر سرگرمی، جام جم/ با آمدن گرما، طبق معمول سال های گذشته باید احتیاط و اصول بهداشتی لازم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو را رعایت کرد.

مراقب تب کریمه کنگو باشید

هر چند تا کنون آمار رسمی مبتلایان در بهار 1399 از سوی وزارت بهداشت اعلام نشده است، اما خبرها حاکی از آن است که در استان اردبیل یک مورد قطعی ابتلا گزارش شده است و آلودگی در سایر استان های کشور نیز احتمال دارد.یکی از ویروس های جنس نایرو ویروس، عامل بیماری تب کریمه کنگو است. این بیماری، مشترک بین انسان و دام است و به وسیله دام های اهلی مانند گاو، گوسفند، بز و... منتقل می گردد.

خوشبختانه طیور نسبت به این بیماری مقاوم بوده و لذا گوشت مرغ معمولا خطر چندانی ندارد.ذبح خانگی دام ها در خارج از کشتارگاه و بدون نظارت دامپزشک از رفتارهای پرخطر و غیربهداشتی است. زیرا حیوانات بیمار معمولا علائمی نشان نمی دهند و این موضوع پیشگیری از بیماری را مشکل می نماید.گزیدگی با کنه از راه های ابتلای انسان است. همچنین تماس با ترشحات دام بیمار از دیگر راه های ابتلا بوده و لذا دامداران، دامپزشکان، کارکنان کشتارگاه، قصاب ها، آشپزها و... در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

تماس مستقیم و خوردن گوشت و اندام های خوراکی حیوانات بیمار نیز سبب ابتلای انسان می گردد. بنابراین هنگام خرد کردن و بسته بندی قطعات گوشت قرمز در منزل حتما باید از دستکش استفاده کرد.پس از گذشت حدود یک هفته از آلودگی انسان، علائم تب کریمه کنگو شامل تب، لرز، ترس از نور، درد عضلانی، تهوع و سردرد آغاز می گردد. سپس خونریزی نقطه ای یا خونریزی زیرپوستی گسترده آغاز می گردد که حتی ممکن است رنگی مشابه کبودشدگی پوست را ایجاد کند.

خونریزی در لثه و اندام های داخلی بدن نیز احتمال دارد. این بیماری وخامت زیادی داشته و نرخ کشندگی آن حدود 20 درصد است.در مناطق پرخطر و در فصول گرم که تب کریمه کنگو شایع تر است، بهتر است بلافاصله پس از خرید گوشت تازه از قصابی و انتقال به منزل حتما آن را مستقیما به مدت 24 ساعت در یخچال قرار دهید. طی این مدت، گوشت دچار انقباضات داخل سلولی می گردد که نهایتا منجر به ایجاد شرایط اسیدی در گوشت و نابودی ویروس خواهد شد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1073

به "مراقب تب کریمه کنگو باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب تب کریمه کنگو باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید