قانونی به نفع فوتبال ایران به ضرر فوتبالیست ایرانی

به گزارش شهر سرگرمی، تهران (پانا) - وضع قانونی در کنفدراسیون فوتبال آسیا در راستای حمایت این کنفدراسیون از تیم های عربی، می تواند نتایج خوبی برای فوتبال ایران به همراه داشته باشد.

قانونی به نفع فوتبال ایران به ضرر فوتبالیست ایرانی

کوچ دسته جمعی ستاره ها به حاشیه خلیج فارس، معضلی است که از سال های پایانی دهه 90 میلادی گریبان گیر فوتبال ایران شد و پس از درخشش در جام جهانی 1998 و با ورود گسترده پول به فضای فوتبال کشورهای حاشیه خلیج فارس، یک به یک بازیکنان ایرانی برای درآمد بیشتر راهی فوتبال این کشورها می شدند، فرایندی که همچنان ادامه دارد و در همین جابجایی تابستاتی گذشته هم دیدیم که ستاره های ملی پوشی مانند محمد حسین کنعانی زادگان، احمد نورالهی و مهدی قایدی و ... قید حضور در فوتبال ایران را زدند و راهی کشورهای قطر و امارات شدند تا درآمد بالاتری داشته باشند.

شوک بزرگ به فوتبال ایران

داستان حضور فوتبالیست های ایرانی در کشورهای امارات و قطر، داستان دیروز و امروز نیست و متوقف هم نخواهد شد اما وضع قانونی از طریق کنفدراسیون فوتبال آسیا ممکن است این فرایند را به حداقل برساند.

ماجرا از این قرار است که کنفدراسیون فوتبال آسیا بدنبال درخواست فدراسیون فوتبال عربستان قانونی را وضع کرده که براساس آن سهمیه بازیکنان خارجی در لیگ قهرمانان آسیا تغییر کرده است. پیش از این هر تیم حاضر در لیگ قهرمانان آسیا اجازه حضور 4 لژیونر را در لیست خود داشت (3 بازیکن غیر آسیایی و یک بازیکن آسیایی). اما در فرمت تازه کنفدراسیون فوتبال آسیا، به تیم ها سه پیشنهاد شده که می توانند از هر دو فرمول استفاده کنند. البته در هر دو فرمول یک عنصر قطعی است، تعداد بازیکنان خارجی هر تیم از چهار بازیکن به شش بازیکن افزایش یافته است.

در اولین گزینه هر تیم می تواند 4 بازیکن اروپایی و 2 بازیکن آسیایی را در لیست خود داشته باشد و براساس فرمول دوم اجازه استفاده از 5 بازیکن اروپایی و یک آسیایی به تیم ها داده می شود، فرمول هایی که چندان دور از انتظار نیست تیم های متمول حاشیه خلیج فارس از دومین فرمول تبعیت کنند و بازار بازیکنان غیر آسیایی داغ تر از قبل شود.

تبعات تغییر قانونی برای فوتبال ایران

قانون تازه دست تیم های عربی را برای خرید بیشتر باز کرده است و آنها محدودیت کمتری برای ریخت و پاش دارند و با توجه به عدم وجود قانون فیرپلی مالی در کنفدارسیون فوتبال آسیا، طبیعی است که تیم های حاشیه خلیج فارس اولویت خود را بر جذب ستاره های اروپایی و آمریکایی پا به سن گذاشته بگذارند و با توجه به جذابیت آنها، اولویت برایشان خرید این دسته بازیکنان باشند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در تلاش است تا این قانون را از ابتدای لیگ قهرمانان آسیا 2023 آغاز کند و البته کشورهای حاشیه خلیج فارس هم برای تبعیت از این قانون قصد دارند فصل آینده لیگ های کشور خود را شبیه همین قانون اجرا کنند.

بدین ترتیب این احتمال وجود دارد که فصل آینده بسکمک از ستاره های ایرانی که در فوتبال قطر و امارات حضور دارند فرصت ادامه کار در این کشورها را از دست بدهند و جای آنها به ستاره های نامدار و پا به سن گذاشته برسد؛ فرایندی که از نظر مالی به ضرر ستاره های ایرانی خواهد شد اما از نظر فنی به لیگ برتر ایران کمک بزرگی خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1868

به "قانونی به نفع فوتبال ایران به ضرر فوتبالیست ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانونی به نفع فوتبال ایران به ضرر فوتبالیست ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید