روان درمانی چیست؟

به گزارش شهر سرگرمی، روان درمانی یک شیوه درمانی است برای درمان اختلالات روانی و حل مسائل عاطفی و هیجانی که بر مبنای رابطه بین روان درمانگر و مراجع شکل می گیرد.

روان درمانی چیست؟

روان درمانی یک روش درمانی برای درمان اختلالات روانی، رفتاری و شخصیتی می باشد که توسط روان درمانگری که در بیشتر موراد یک روانشناس است انجام می گردد. در این نوع درمان اختلالات بدون دارو و تنها با روش های مبتنی بر گفتگو و تکنیک های رفتاری، درمان می شوند.

روان درمانی چیست؟

روان درمانی کاربرد آگاهانه روشهای بالینی و مواضع میان فردی است که از اصول روانشناسی رایج حاصل شده و هدف آن کمک به درمانگیران است که رفتارها، شناخت ها، هیجان ها، و دیگر ویژگی های فردی خود را، در جهت درمان مطلوب تغییر دهند.

این شیوه درمانی برای اختلالات روانی و مسائل روان شناختی و هیجانی است و مبتنی بر رابطه منحصر به فرد بین روان درمانگر و مراجع است. در این شیوه از ابزار کلامی و همچنین تکنیک های مختلف برای دست یافتن به تغییر استفاده می گردد. روان درمانگری بر دوپایه رابطه و ارتباطات به شکل کلامی و غیرکلامی استوار است. رابطه ای حرفه ای بین بیمار و درمانگر است که مبتنی بر اصالت، جدیت، صمیمیت و آزادی است.

مشاوره بیشتر جنبه سطحی و چگونگی حل یک مشکل و یا برخورد با یک موضوع می باشد. اما رواندرمانی مرتبط است با چگونگی افکار و اندیشه ها و احساسات و رفتارهای یک فرد. در رواندرمانی هدف ایجاد تغییراتی در افکار و احساسات و در نهایت تغییر در رفتار فرد می باشد. در رواندرمانی بیشتر با شخصیت و نگرش فرد سرو کار داریم و هدف ایجاد تغییر در طرز نگرش فرد است.

طول دور درمانی متفاوت می باشد ممکن است از 10 جلسه تا 50جلسه طول بکشد و بسته به نوع بیماری دارد. و به اشکال مختلفی مانند درمان انفرادی، گروه درمانی، زوج درمانی و خانواده درمانی صورت می گیرد.

اهداف روان درمانی چیست؟

  • برطرف شدن علایمی که منجر به پریشانی شده اند
  • تغییر الگوهای رفتاری آشفته
  • بهبود روابط بین فردی
  • مقابله بهتر با استرس های زندگی
  • رشد شخصی و بالیدگی فردی

انواع روان درمانی

در این سبک از درمان، بر روی زندگی فعلی و روابط درون خانواده، محیط کار و محیط اجتماع تمرکز می گردد. در این روش درمانی فرد یاد می گیرد که چگونه شیوه ای را که با دیگران تعامل می نماید مورد ارزیابی قرار دهد و راهبردهایی را برای حل مسائل بین فردی بیاموزد. موضوعات رایج درمانی معمولا مربوط به مسائل مربوط به تعامل با افراد مهم زندگی، مسایل مربوط به داغدیدگی های حل نشده، مسائل موجود در محیط کار وغیره می گردد.

هدف رفتار درمانی تغییر رفتارهای ناسالم وناخواسته از طریق دادن پاداش، تقویت و حساسیت زدایی است. حساسیت زدایی یا درمان مواجهه ای فرایندی است که در آن فرد با موضوعی که او را مضطرب می نماید مواجهه می گردد و با پاسخ های ناخواسته به مقابله می پردازد. در رفتار درمانی معمولا به همکاری افراد دیگر به خصوص اعضای مهم خانواده و دوستان نزدیک مراجع نیاز است.

هدف شناخت درمانی شناسایی و تصحیح الگوهای فکری تحریف شده است که منجر به بروز عواطف و رفتارهای مشکل ساز می گردد. در شناخت درمانی سعی بر این است که الگوهای فکری متعادل تری جایگزین این الگوهای فکری مخرب شوند. همانند رفتار درمانی در درمان شناختی نیز تمرکز بر روی مسائل فعلی مراجع است تا تعارضات مربوط به گذشته فرد.

این نوع از روان درمانی شامل ترکیب درمان رفتاری و درمان شناختی است و هدف آن شناسایی باورها ورفتارهای ناسالم و منفی و جایگزین کردن آنها با رفتارها و باورهای سالم تر است. شکل معمول CBT جلسات 45 دقیقه ای هفتگی است و در این درمان به مراجع تکالیف مختلف خانگی داده می گردد.

  • مزایای درمان شناختی - رفتاری

رویکردهای شناختی رفتاری برای درمان مسائل خاص می توانند بسیار اثربخش باشند. در بیشتر مواقع، روش های شناختی و رفتاری برای درمان یک اختلال با یکدیگر ترکیب می شوند. مثلا درمانگری که به درمان مراجعه کننده ای مبتلا به اضطراب اجتماعی می پردازد، هم به او در شکل دادن الگوهای فکری دقیق تر کمک می نماید و هم بر روی رفتارهای خاصی، نظیر کناره گیری اجتماعی، تمرکز می نماید.

روانکاوی یکی از رایج ترین سبک های روان درمانی است که بر پایه نظریه روان تحلیل گری بنا شده است. در این نظریه اعتقاد بر این است که رفتار انسان توسط تجارب گذشته او معین می گردد. روانکاوان اعتقاد دارند که رویدادهای کودکی و احساسات، افکار و انگیزه های ناخودآگاه در بیماری ذهنی و رفتارهای ناسازگارانه، نقش دارند.

تمرکز این درمان به روی افزایش آگاهی مراجع از رفتارها و افکار ناهشیار و بدست آوردن بینشی درباره احساست و انگیزه هایش است. درمانگران در این شیوه درمانی از تکنیک های مختلفی اعم از کاوش تجارب زندگی فرد، مقابله با هیجان ها، باورها ورفتارها و تفسیر افکار ورفتارها استفاده می کنند. مراجع معمولا روانکاو خود را چند بار در هفته و برای چندین سال باید ملاقات کند.

  • مزایای درمان روانکاوانه

با وجودی که نقدها زیادی از این روش درمان به عمل آمده و بسکمک آن را پرهزینه، زمانبر و معمولا ناکارآمد می دانند اما این روش دارای مزایایی نیز هست. درمانگر محیط غیرانتقادی، راحت و همدلانه ای را فراهم می سازد که شخص مراجعه کننده، خود را برای نشان دادن و آشکار ساختن احساسات یا اعمالی که به استرس یا تنش در زندگیش انجامیده، راحت حس می نماید. در بیشتر مواقع، همین در میان گذاشتن این عوامل فشار روحی با یک نفر دیگر، خود می تواند اثر مثبتی داشته باشد.

آیا روان درمانی موثر است؟

تحقیقات نشان داده است که بیشتر افرادی که این شیوه درمانی دریافت کرده اند از علایم بیماری رها شده اند و توانسته اند در زندگی خود عملکرد بهتری داشته باشند. روان درمانی نشان داده است که باعث بهبود هیجانها و رفتارهای فرد می گردد و با تغییرات مثبتی در مغز و بدن همراه است.

رازداری

روان درمانگران هم از لحاظ اخلاقی و هم از لحاظ قانونی موظف هستند که راز دار مراجعان خود باشند و اجازه مطرح کردن مسایل مرتبط با مراجع را با هیچ فرد ثالثی ندارند. مگر اینکه:

  • احتمال خودکشی و دیگرکشی مطرح باشد.
  • دستوری از دادگاه برای دریافت اطلاعات محرمانه آمده باشد.
  • احتمال سواستفاده و آسیب به بچه ها وجود داشته باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1228

به "روان درمانی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روان درمانی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید