لاندری روم در آپارتمان

به گزارش شهر سرگرمی، لاندری روم در آپارتمان

همان طور که می دانید امروزه سبک طراحی خانه های ایرانی از متدهای قدیمی فاصله گرفته و بیشتر به سمت سبک های مدرن تر پیش رفته است. اگر به دکوراسیون های لاکچری و مدرن علاقه دارید، احتمالا کلماتی مانند مستر روم، لاندری روم، کلوزت روم و غیره به گوشتان خورده است. این سبک از فضاها که در طراحی های جدیدتر به چشم می خورند، تنها با هدف افزایش رفاه و استفاده بهتر از فضا ایجاد می شوند. در این مطب قرار است به این موضوع بپردازیم که لاندری روم در ساختمان چیست، چه کاربردی دارد و برای طراحی این فضا باید به چه مواردی دقت کرد. پس تا انتهای مطلب همراه خبرنگاران باشید.

لاندری روم در آپارتمان

لاندری روم یعنی چه؟

لاندری روم یا Laundry Room یک عبارت انگلیسی است که با ترجمه لغوی این عبارت به اتاق لباسشویی می رسیم. در واقع فضای لاندری یک بخش تازه در خانه های مدرن است که مکانی برای قرارگیری لباسشویی، لوازم مورد احتیاج برای شستشو لباس و خشک کردن لباس ها است. معمولا برای لاندری روم یک اتاق جداگانه درنظر می گیرند و با تقسیم بندی فضا، در نظر گرفتن مکانی برای آویز لباس ها بعد از شستشو و به کارگیری اصول دیگر، طراحی این فضا را به برترین شکل ممکن انجام می دهند.

مزیت های به کارگیری لاندری در پلان ساختمان

در این بخش قرار است به این موضوع بپردازیم که طراحی فضای لاندری روم در ساختمان چه مزیت هایی دارد.

دسترسی به فضای بیشتر در آشپزخانه یا حمام

در بسیاری از خانه ها، ماشین لباسشویی را در آشپزخانه یا حمام قرار می دهند. قرارگیری ماشین لباسشویی در این فضاها اصلا کاربردی نیست و تنها بخش زیادی از مکان را اشغال می نماید.

مرتب تر بودن فضای خانه

انبوه زیادی از لباس های کثیف در سطل لباسشویی، اصلا جلوه خوبی در خانه ندارد. با وجود لاندری روم می توانید همه این لباس ها را در فضایی دور از دید قرار دهید و بعد از خشک کردن و اتوکشی لباس به کمد مخصوص انتقال دهید.

نگهداری مواد شیمیایی خطرناک

همان طور که می دانید مواد شوینده، ساختار شیمیایی دارند و این مواد نباید در دسترس بچه ها باشند. از این رو می توانید این مواد را در کمد مخصوص درون لاندری نگهداری کنید و از آسیب نرسیدن به فرزند خود اطمینان خاطر داشته باشید.

تمام لوازم مورد احتیاج در یک مکان

وقتی در طراحی داخلی خانه بخشی را به لاندری روم اختصاص دهید، همه چیزهایی که احتیاج دارید از مواد شوینده گرفته تا اتو در یک مکان قرار گرفته است. از این رو دیگر لازم نیست برای شستشو، خشک کردن و اتوکشی لباس ها در پی جمع آوری لوازم مورد احتیاج از بخش های مختلف باشید و تنها با رفتن به لاندری روم همه چیز در اختیارتان خواهد بود.

شستشوی راحت تر لباس ها

برای خیلی از افراد انجام کارهای مربوط به شستشوی لباس ها خسته نماینده و زمانبر است، اما در صورتی که بتوانید در بخشی زیبا و مجهز تمام کارهای لازم را انجام دهید، دیگر این فرایند برایتان خیلی کسل نماینده نخواهد بود.

امکان طراحی مدرن فضای لاندری روم

می توانید برای طراحی فضای لاندری از اصول مدرن و به روز یاری بگیرید و با استفاده از به کارگیری رنگ های زیبا، دکوراسیون خاص و لوازم تزئینی به زیباسازی فضا یاری کنید. حتی می توانید در این بخش، سیستم صوتی نصب کنید تا در حین انجام کارها به آهنگ های مورد علاقه تان گوش کنید و از بودن در این محیط لذت ببرید. فضای لاندری روم برای هر خانه ای ضروری است، از این رو اگر فضایی را برای انجام این کار در اختیار دارید، حتما از آن بهره ببرید.

اصول طراحی لاندری در ساختمان چیست؟

بعد از پی بردن به مزیت های استفاده از لاندری روم در خانه ها، اکنون بهتر است بدانید که باید برای طراحی این فضا چگونه عمل کنید تا در کنار استفاده از کارآیی، محیطی لوکس و زیبا داشته باشید. هر لاندری چند جزو اصلی دارد که می توان به ماشین لباسشویی، خشک کن، اتو و میز اتو اشاره نمود.

متراژ مناسب برای لاندری روم

برای طراحی لاندری روم در خانه باید متراژ نسبتا زیادی را به این فضا اختصاص دهید. چون به هر حال باید چند مورد اصلی که در بالا ذکر کردیم، در این بخش قرار بگیرد. در صورتی که متراژ خانه تان زیاد نیست و نمی توانید بخش بزرگی را به این بخش اختصاص دهید، به توصیه های زیر نگاهی بیاندازید:

  • از میزهای تاشو برای اتو بهره ببرید، از این رو بعد از اتمام کار می توانید میز را تا کنید و در کمد بگذارید.
  • روی دیوارهای خالی کمد نصب کنید و با آویز کردن لباس ها و قرارگیری شوینده ها و حوله ها در درون کمد، فضای بیشتری برای قرارگیری لباسشویی و خشک کن در دسترستان خواهد بود.
  • از به کارگیری شلف برای فضای لاندری غافل نشوید، چرا که در عین کاربردی بودن در زیبایی فضا نیز تاثیر می گذارد و می توان روی شلف ها گل و گیاه و لوازم دکوری قرار داد.

محل قرارگیری لاندری در ساختمان

برای معین محل مناسب برای لاندری باید به اولویت های خود نگاهی بیاندازید. در صورتی که دسترسی راحت و سریع می خواهید بهتر است مکانی نزدیک به اتاق خواب یا حمام برای لاندری در نظر بگیرید. برخی وقت ها طراحی لاندری در فضایی نزدیک به بالکن یا تراس انجام می گیرد تا بعد از شستشو، لباس ها در بالکن یا تراس آویزان شوند.

انتخاب کفپوش مناسب برای لاندری

از آن جایی که لاندری محیطی برای شستشو لباس ها است و خیلی پیش می آید که روی زمین آب بریزد، انتخاب کفپوش مناسب برای این بخش از اهمیت بالایی برخودار است. کفپوش های ضدرطوبت برای این بخش برترین انتخاب هستند، در صورت استفاده از کفپوش مناسب، دیگر لازم نیست هزینه های جانبی برای تعمیرات خرابی ها بپردازید.

نور مناسب برای فضا

از آن جایی که قرار است تمیزی لباس ها و وجود لکه در فضای لاندری آنالیز گردد، باید محیط نور بسیار مناسبی داشته باشد. درست است که قرار است برای مدت کوتاهی در این محیط باشید، اما باید به چیدمان و استفاده از نور مناسب برای تمیزی و زیبایی محیط اهمیت دهید.

درب عایق برای جلوگیری از سروصدا

برای جلوگیری از ورود صدا به بخش های دیگر خانه می توان برای لاندری روم درب عایق صدا نصب کرد. بعلاوه استفاده از صفحات ضد لرزش و ریگلاژ کردن ماشین های لباسشویی و خشکشویی برای کاهش صداها ایده خوبی است.

تعبیه سینک در لاندری

گاهی در طراحی ها در فضای لاندری روم، بخشی را به سینک ظرفشویی اختصاص می دهند. چون برای شستشو برخی از لباس ها نمی توان از ماشین لباسشویی استفاده کرد و باید در سینک با دست این لبا س ها را شست.

لاندری هتل

به طور معمول هتل های لوکس نیز مجهز به فضای لاندری روم هستند، البته طراحی این فضا در هتل با خانه تفاوت های زیادی دارد. میهمانان هتل برای شستشوی لباس ها به این بخش از هتل مراجعه می نمایند و از آن جایی که تعداد میهمانان در هتل با خانه قابل مقایسه نیست، لاندری در هتل متراژ بسیار بالایی دارد که تعداد زیادی ماشین لباسشویی و خشک کن در آن جا برای خدمت رسانی به میهانان قرار می گیرد.

سخن نهایی

اگر بتوانید در طراحی تازه یا بازسازی فضای ساختمان، بخشی را برای لاندری در نظر بگیرید، می توانید یک بخش اختصاصی برای شستشو و خشک کردن لباس ها در اختیار داشته باشید. فقط بهتر است بدانید با جمع شدن لباس های آلوده در این محیط، امکان وجود بوی بد و نامطبوع وجود دارد. از این رو می توانید از خوشبونماینده ها و سیستم تهویه مناسب برای برطرف بوی بد بهره ببرید.

مطالب مرتبط

لابی ساختمان چیست؟ انواع طراحی و نورپردازی لابی

همه چیز در خصوص دکوراسیون ورودی خانه

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

کلوزت روم چیست؟

مستر روم چیست؟

منبع: هومتیک
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 2057

به "لاندری روم در آپارتمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاندری روم در آپارتمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید