جریمه پزشکان متخلف در استفاده از کارتخوان اعلام شد

به گزارش شهر سرگرمی، با خاتمه مهلت مشخص شده برای نصب خاتمهه های مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی از جریمه قطعی دو درصد از کل درآمد پزشکان اطلاع داد و گفت که در سال 1398 دیگر فقط به اظهارات مؤدی مالیاتی تکیه نمی گردد، بلکه از دیگر منابع اطلاعاتی مانند حساب های بانکی و سازمان ثبت اسناد نیز برای تشخیص مالیات واقعی استفاده می گردد.

جریمه پزشکان متخلف در استفاده از کارتخوان اعلام شد

به گزارش ایسنا، بعد از اینکه بالاخره مهلت سازمان امور مالیاتی برای نصب دستگاه های کارتخوان(به عنوان صندوق های مکانیزه فروش) توسط پزشکان به خاتمه رسید، سازمان امور مالیاتی نسبت به این قضیه واکنش نشان داد و مدیر کل دفتر تنظیم مقررات این سازمان از جریمه قطعی دو درصد از کل درآمد(و نه کل سود) پزشکان متخلف بعد از ارائه اظهارنامه های مالیاتی آنها اطلاع داد.

  • کارتخوان نصب ننمایند جریمه می شوند

علی رستم پور - مدیر کل دفتر تنظیم مقررات و برون سپاری سازمان امور مالیاتی - در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه طبق قانون با پزشکانی که به قوانین مالیاتی تمکین ننمایند برخورد می گردد، گفت: در فرایند حسابرسی سال بعد که عملکرد سال 1398 را آنالیز می کنیم، با کسانی که به قانون تمکین ننموده اند برخورد می کنیم. بر اساس قانون، کسانی که مکلف به نصب خاتمهه فروش یا صندوق مکانیزه فروش هستند، اگر این کار را انجام ندهند دو درصد از مجموع وجوه دریافتی آنها مشمول جریمه می گردد.

او با اشاره به فرایند ثبت اظهارنامه های مالیاتی ادامه داد: همه مؤدیان طی یک سال کاری فعالیت خود را انجام می دهند و در سال بعد اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل می دهند؛ پس از این مرحله است که سازمان امور مالیاتی به دنبال حسابرسی و مطالبه مالیات و جرائم مالیاتی خواهد رفت.

  • اظهارنامه ها با اطلاعات دیگری هم تکمیل می گردد

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی با تاکید بر مطالبه دو درصد از کل درآمد پزشکان در صورت سرپیچی از قانون نصب کارتخوان ها، اظهار کرد: زمانی که مؤدیان مالیاتی اعم از پزشکان اظهارنامه خود را ارسال کردند سازمان امور مالیاتی این اظهارنامه ها را بر اساس دیگر اطلاعات موجود در این زمینه شامل درآمد و هزینه و سود اظهار شده را بر اساس اطلاعاتی که در پایگاه اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی جمع آوری شده است آنالیز می نماید.

او با بیان اینکه پایگاه اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی شامل اطلاعات درآمدی، پولی، بانکی و معاملاتی است، ادامه داد: نوع حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی حسابرسی رعایت است، به این معنی که آیا قوانین و مقررات رعایت شده است یا نه و بعد هم اطلاعاتی که از مؤدیان داریم با آن چیزی که او گفته است مغایرت دارد یا نه؛ بر این اساس اگر اطلاعات دریافتی مغایرتی با اطلاعات سازمان امور مالیاتی داشته باشد مالیات حقه دولت مطالبه می گردد.

  • اطلاعات مؤدیان از کانال های مختلف ردیابی می گردد

رستم پور با تاکید بر اینکه وظیفه سازمان امور مالیاتی صرفا اخذ مالیات است، درباره درخواست وجه نقد از طرف بسیاری از پزشکان به جای استفاده از دستگاه کارتخوان اظهار کرد: این وجوه نقد دریافتی بالاخره یک جایی در خرید ملک، بورس، ماشین یا حساب های بانکی خود را نشان می دهد. سازمان امور مالیاتی عمدتا اطلاعات این جریان مالی که بعد از تجمیع درآمدها ایجاد می گردد را در اختیار دارد و اگر این اطلاعات با اظهارنامه مؤدیان مالیاتی یا کارکرد کارتخوان آنها مغایرات داشته باشد مشکوک به کم اظهاری است و اگر ثابت گردد مالیات درآمدهای کتمان شده مطالبه می گردد.

  • اگر نگذاشتند از کارتخوان بهره ببرید به 1526 اطلاع دهید

او در ادامه به مسئولیت اجتماعی شهروندان در قبال تخلفات اجرا شده هم اشاره نمود و گفت: حالا که مردم می دانند سازمان امور مالیاتی در احقاق حقوق عمومی جدی است باید آنها هم همراهی نمایند و اگر در جایی مشاهده کردند که پزشکی به جای استفاده از کارتخوان تقاضای دریافت وجه نقد کرد، مراتب را با شماره 1526 در میان بگذارند تا به این شکایت ها رسیدگی گردد؛ بدیهی است زمانی که چند شکایت از یک تخلف واحد حکایت دارند سازمان های نظارتی وارد عمل می شوند و با تخلفات برخورد می نمایند.

  • قانون را مجلس گذاشته است نه سازمان امور مالیاتی

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و برون سپاری سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه قوانین مالیاتی مصوب مجلس شورای اسلامی و نه قانون سازمان امور مالیاتی، گفت: زمانی که مالیات کتمان شده کشف گردد هم مالیات آن درآمد اخذ می گردد و هم 30 درصد آن درآمد نیز به عنوان مالیات غیرقابل بخشش وصول می گردد.

او با بیان اینکه در سال 1398 روش های تشخیص مالیات گذشته تغییر نموده است، گفت: با اصلاح قانون در سال 1394 و بعد از گذشت سه سال سازمان امور مالیاتی موظف است در سال 1398 روش مالیاتی خود را تغییر دهد و بر اساس اظهارنامه مالیاتی مودی اخذ مالیات کند و دیگر از شیوه های علی الراس استفاده نمی گردد.

  • در سال 1398 قوانین جدید مالیاتی اجرا می شوند

رستم پور با اشاره به روش های علی الراس در اخذ مالیات گفت که برای پزشکان از 15 درصد تا 40 درصد ضریب مالیاتی معین می شد به این معنا که اگر برای یک پزشک یک میلیارد تومان درآمد تعریف می شد ضریب فعالیت این پزشک(عمومی) اگر 15 درصد بود، 150 میلیون تومان آن سود مالیاتی بود که حالا ممکن است آن پزشک بیشتر از این مبلغ هم سود نموده باشد، از این مبلغ معافیت ها کم می شد و مابقی در ماده 131 معین می شد و به صورت تصاعدی تا 50 میلیون تومان 15 درصد، مازاد 50 میلیون تومان 20 درصد و مازاد بر 100 میلیون تومان هم 25 درصد مالیات گرفته می شد.

او ادامه داد: اما از سال 1398 این قاعده تغییر خواهد نمود به این صورت که یک پزشکی می گوید یک میلیارد تومان درآمد داشته است که از این مبلغ 300 میلیون تومان آن سود بوده است، در این شرایط اگر سازمان امور مالیاتی با استفاده از اطلاعات خود به این نتیجه برسد که آن فرد دو میلیارد تومان درآمد داشته است، آن یک میلیارد تومان دیگر به عنوان سود خالص شناخته می گردد و این مبلغ مشمول ماده 131 و نرخ مالیات 30 درصد خواهد شد.

  • فراریان مالیاتی به احکام درجه 6 محکوم می شوند

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه مجازات های مالیاتی سنگینی برای فرارهای مالیاتی معین شده است گفت: دستگاه های کارتخوان یک ابزار شفافیت برای عملکرد مالی پزشکان است و اگر پزشکان به آن تمکین ننمایند سازمان امور مالیاتی از دیگر مسیرهای تعریف شده مانند آنالیز خرید املاک یا دیگر اموال توسط پزشکان در سازمان های ثبت اسناد یا حتی بانک ها رد درآمدهای آنها یا اطرافیان آنها را گرفته و پزشکان را ملزم به پاسخگویی می نماید.

او با اشاره به ماده 274 قانون مالیاتی درباره فرارهای مالیاتی اظهار کرد: اگر فرار مالیاتی کسی محرز گردد سازمان امور مالیاتی طبق قانون می تواند به وسیله مراجع قضایی اعلام جرم کند و فراریان مالیاتی نیز به مجازات های درجه ششم محکوم خواهد شد.

  • مشوق معافیتی برای پزشکان قانون مدار

رستم پور در ادامه با اشاره به جلسه اخیرمسئولان سازمان امور مالیاتی با نمایندگان پزشکان اظهار کرد: در این جلسه رئیس سازمان نظام پزشکی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، رئیس شورای نظام پزشکی، قائم مقام وزیر بهداشت و همچنین تعدادی از اعضای سازمان نظام پزشکی حضور داشتند. کلیت جلسه این بود که همه حضار تاکید داشتند که همه اصناف از جمله پزشکان هم باید به قانون تمکین نمایند. سازمان امور مالیاتی نیز از بابت ایجاد مشوق ها برای همراهی با قانون در دو سال اول رسیدگی به درآمدهای مالیاتی 10 درصد از مالیات پزشکان را طبق قانون می بخشد.

او درباره نتایج این جلسه نیز اظهار کرد: قرار شد یک کمیته چهار جانبه برای آنالیز کلیت مسائل پزشکان تشکیل گردد تا مباحثی مانند چگونگی تشخیص مالیات برای سال 1398 به بعد را آنالیز نمایند و بعد از آن نتیجه را به اطلاع صنف پزشکان برسانند.

  • کارتخوان پزشکان همان خاتمهه فروشگاهی است

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی با اشاره به تفاوت صندوق های مکانیزه فروش با نصب کارتخوان در بحث مالیات بر درآمد پزشکان ادامه داد: عملیات نصب کارتخوان در مطب های پزشکان بر اساس حکم تبصره 162 قانون مالیات است که در آنجا از سامانه فروش یا صندوق مکانیزه فروش نام برده است. سامانه های مکانیزه فروش الزاما یک وسیله فیزیکی نیست؛ بنابراین در این حوزه سازمان امور مالیاتی ابتکارعمل به خرج داده و حتی نرم افزارهای فروشگاهی را به عنوان صندوق های مکانیزه فروش نیز پذیرفته است.

او با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی مؤدیان مالیاتی را به سه گروه عمده تقسیم نموده است، گفت: بر اساس اینکه دریافت چه نوع اطلاعاتی را از فعالان مالی انتظار داریم برای هر کدام از مؤدیان مالیاتی یک مدل از صندوق های فروش را ملاک عمل قرار داده ایم.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه برای پزشکان از دستگاه کارتخوان به عنوان خاتمهه فروشگاهی استفاده می گردد، ادامه داد: به وسیله شرکت های ارائه دهنده خدمات نرم افزاری کارتخوان هایی که قابلیت نصب حافظه های مالیاتی دارند در اختیار پزشکان قرار می گیرد و شناسه مالیاتی را نیز اخذ می نمایند و بنابراین هر دستگاه کارتخوان به عنوان یک خاتمهه فروشگاهی عمل می نماید.

  • درباره بعضی از مؤدیان ترکیب فروش هم مهم است

رستم پور درباره خاتمهه های فروشگاهی مخصوص بعضی دیگر از فعالان مالی و مؤدیان مالیاتی نیز شرح داد: به دلیل اهمیت مالیات بر ارزش افزوده، برای این دسته از مؤدیان علاوه بر میزان کالاها و خدمات فروخته شده، ترکیب آنها نیز مهم است، چراکه ممکن است این ترکیب روی مشمولیت یا عدم مشمولیت بر مالیات بر ارزش افزوده هم موثر باشد.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و برون سپاری سازمان امور مالیاتی به گروه سوم از مؤدیان مالیاتی نیز اشاره نمود و ادامه داد: در این گروه از مؤدیان مالیاتی علاوه بر اینکه مبلغ فروش و ترکیب آن را احتیاج داریم به شناخت طرف معامله هم احتیاج داریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 358

به "جریمه پزشکان متخلف در استفاده از کارتخوان اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه پزشکان متخلف در استفاده از کارتخوان اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید