تخلیه نخستین محموله قرارداد بزرگ سوآپ ایران و ونزوئلا

به گزارش شهر سرگرمی، خبرگزاری خبرنگاران- رویترز به نقل از منابع مطلع اطلاع داد یک محموله 2.1 میلیون بشکه ای میعانات گازی ایران تحت قرارداد بزرگ سوآپ ایران و ونزوئلا دیروز در آب های ونزوئلا تخلیه شده است.

تخلیه نخستین محموله قرارداد بزرگ سوآپ ایران و ونزوئلا

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، رویترز به نقل از دو منبع مطلع و آمارهای رهیابی نفتکش ها نوشت یک محموله 2.1 میلیون بشکه ای میعانات گازی عرضه از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت PDVSA ونزوئلا که نخستین محموله سوآپ میان این دو شرکت است، این هفته تخلیه خود را شروع کرد.

شرکت ملی نفت ایران و شرکت PDVSA ونزوئلا، در بحبوحه تحریم های آمریکا علیه دو کشور، بر سر یک قرارداد میان مدت برای تبادل نفت سنگین ونزوئلا و میعانات گازی ایران توافق نموده اند.

رویترز به نقل منابع مطلع و تنکرترکرز، پایگاه رصد کشتی ها نوشت این محموله میعانات گازی ایران اوایل هفته با پرچم ایران بر فراز نفتکش غول پیکر Dino I که در مالکیت شرکت ملی نفت ایران است، به ونزوئلا رسید.

بنا بر اعلام تنکِر تِرَکِرز، در روز دوشنبه، این کشتی در حال تخلیه محموله خود در بندر اصلی شرکت PDVSA و پایانه خوزه بود، درحالی که فرستنده اش، موقعیت آن را سواحل ایران نشان می داد. تاکتیکی که اغلب به وسیله فراوریکنندگان نفت تحریم شده برای مخفی کردن محل ناوگان خود استفاده می گردد.

به گفته منابع مطلع، دومین محموله 2.1 میلیون بشکه ای میعانات گازی ایران بر اساس همین قرارداد سوآپ، احتمالا در هفته های آینده به آب های ونزوئلا می رسد.

تنکِر تِرَکِرز مدعی است که نفتکش ایرانی دورنا که موقعیتش در آب های ایران نشان داده می گردد، هم اکنون در راه ونزوئلاست.

نگرانی آمریکا همکاری های نفتی ایران و ونزوئلا/ به تحریم های خود ادامه می دهیم

وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته به رویترز گفته بود: در خصوص گزارش های مربوط به مبادلات ایران با ونزوئلا که شامل نفت و محصولات نفتی است، نگران است.

یک سخنگوی این وزارتخانه روز آدینه به رویترز کفت: ما به اعمال قوانین تحریم های مرتبط با ایران و ونزوئلا ادامه خواهیم داد.

به گفته منابع مطلع به این قرارداد، قرارداد رسمی سوآپ هفته گذشته هنگامی شروع شد که محموله 1.9 میلیون بشکه نفت خام سنگین ونزوئلا با نفتکش ایرانی Felicity از آب های ونزوئلا حرکت کرد.

دو روز پیش این خبرگزاری انگلیسی از یک قرارداد بزرگ نفتی میان ایران و ونزوئلا علی رغم تحریم های آمریکا خبر داده و نوشته بود، نخستین محموله قرار است این هفته ارسال گردد.

گفته می گردد، ونزوئلا در نظر دارد تا از میعانات گازی ایران برای بهبود کیفیت نفت خام خود که شبیه قیر است استفاده کند.

یکی از این منابع مطلع گفت، این توافق سوآپ قرار است در فاز نخست، شش ماهه باشد اما می تواند تمدید گردد.

پیش از این هم، ایران غذا، دارو و بنزین و تجهیزات تعمیر پالایشگاه های فرسوده PDVSA را به ونزوئلا ارسال نموده بود و در عین حال، کاراکاس پول این صادرات را به صورت سوخت هواپیما، نفت خام سنگین و سایر کالاهایی که فراوری می نماید، پرداخت نموده است.

به نوشته رویترز، بر اساس آمارهای ریفینیتیو ایکون، یک کشتی باری با پرچم ایران به نام گلسان که سال گذشته غذا به ونزوئلا ارسال نموده و با بار آلومینا به کشورش بازگشته بود، اواخر آگوست در بندر لا گوایرای ونزوئلا بار خود را تخلیه نموده و اکنون در حال حرکت به ایران است و یک محموله نامعلوم را با خود حمل می نماید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: fun30t1.ir شناسه مطلب: 1769

به "تخلیه نخستین محموله قرارداد بزرگ سوآپ ایران و ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخلیه نخستین محموله قرارداد بزرگ سوآپ ایران و ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید